Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 'Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka…
2021-11-12, 19:17 Autor: Radio Opole

"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole!

"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! [fot. Łukasz Fura]
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! [fot. Łukasz Fura]
Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Wierzy, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Problem w tym, że żadnego talentu nie ma… Radio Opole zaprasza na słuchowisko familijne pt. "Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" autorstwa i w reżyserii naszej dziennikarki Marzeny Mielcarek. Fragmenty można już usłyszeć w niedzielnej audycji "Mała kultura”, emisja całego słuchowiska 6 i 8 grudnia w "Rewirach kultury".
"Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" to komedia słowno-muzyczna adresowana do dzieci i dorosłych. Usłyszą Państwo dwanaście humorystycznych piosenek, np. o Heli grającej na wiolonczeli, o worku z kaszą, o jedzeniu rapującym, o balladzie preferencyjnej czy o Rycerzu z czarną tarczą. Świetne utwory w ciekawych aranżacjach pozwalają zrozumieć stan kultury dedykowanej "przeciętnemu odbiorcy”.

Fragmenty słuchowiska prezentujemy w programie "Mała kultura” - 14, 21 i 28 listopada oraz 5 grudnia (godz. 9:15). Całą komedię słowno-muzyczną - podzieloną na dwie części - wyemitujemy 6 i 8 grudnia w audycji "Rewiry kultury” (początek o godz. 19:00). Dodatkowo 6 grudnia po godz. 23:05 w audycji "Jezzofonia" autorzy (i wykonawcy) - Marzena i Jacek Mielcarkowie - porozmawiają o muzyce skomponowanej do słuchowiska oraz o tym jak zachęcać dzieci do słuchania muzyki.


Opis:
W królestwie Kukoldowy dominują kobiety. Mężczyźni nie mają tu za wiele do powiedzenia. Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną i rozhisteryzowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Robi wszystko, by znaleźć męża. Jest przekonana, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Ma wielkie ambicje, aby zostać piosenkarką i fioła na punkcie śpiewu, ale... nie potrafi tego robić. Jest niemuzykalna, a swoimi fałszami doprowadza wszystkich do rozpaczy.

Swoje ambicje artystyczne ma również egzaltowana Królowa Hortensja. W wieczorach poetyckich często towarzyszy jej Poeta Błażej, zakochany w swojej twórczości. Bezradnymi kukoldami okazują się Król i Rudy Rycerz.

W królestwie pojawia się nowa nauczycielka emisji głosu, Panienka Sukienka, która dwoi się i troi, by czegokolwiek nauczyć Królewnę. W międzyczasie w zamku, za sprawą czarów Panienki Sukienki, pojawia się Ignaś, chłopczyk zakochany w Julwicie. Towarzyszą mu w podróży dwaj śmieszni przyjaciele, borsuki Józio i Kajtek. Pobyt w królestwie okazuje się bardzo przykry, ze względu na okropne zachowanie Królewny. Jej zachcianki powodują, że Ignaś z Józiem i Kajtkiem oraz Panienką Sukienką postanawiają opuścić jak najszybciej bajkowe towarzystwo...

Morał z bajki jest taki, że nie każdy nadaje się do występów, bo może narazić się na śmieszność.

*kukold - to mężczyzna zanadto uległy wobec kobiet, dający im się łatwo omamić, będący na każde zawołanie.

Aktorzy i muzycy występujący w słuchowisku:
postacie:

Babcia - Halina Nabrdalik
Ignaś - Katarzyna Pasternak
Józio - Marzena Mielcarek
Kajtek - Przemysław Czernik
Panienka Sukienka - Maria Holka
Król - Waldemar Kotas
Królowa Hortensja - India Czajkowska
Królewna Julwita - Marzena Mielcarek
Poeta Błażej - Krzysztof Nurkiewicz
Rudy Rycerz - Zygmunt Babiak
Strażnik - Bartek Wanecki
Narrator - Jacek Mielcarek

zespół muzyczny "MUCHY W NOSIE":
Emilia Hamerlik - śpiew
India Czajkowska - fortepian, flet, śpiew
Maria Holka - fortepian, śpiew
Mirelka - śpiew
Przemysław Czernik - śpiew
Marzena Mielcarek - śpiew
Adam Lemańczyk - instrumenty klawiszowe, aranżacje utworów
Aleksander Gonsior - perkusja
Jacek Mielcarek - instrumenty dęte drewniane
Jakub Milecarek - kontrabas, aranżacje
Bartek Wanecki - gitara

tercet wokalny "CÓRKIJANA - MAZIAGRAZIAHAZIA":
Halina Hejno
Grażyna Walarowska
Marzena Mielcarek
+ Karolina Walarowska

Reżyseria, teksty, muzyka: Marzena Mielcarek
Realizacja i mastering: Andrzej Czubiński
Słuchowisko powstało w Studiu M im. SBB Radia Opole.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 11:48 „Tam, gdzie nie pada” – Radio Opole zaprasza na wyjątkowe słuchowisko! Kiedy ruszali ze Śląska, byli przekonani, że znajdą nowe, lepsze życie. Po pokonaniu tysięcy kilometrów przekonali się, że łatwo nie będzie. Jednak… » więcej 2021-11-24, godz. 11:47 Przed nami premiera sesji nagraniowej Józefa Skrzeka w Studiu M im. SBB Radia Opole! „Josephine” w zestawieniu z 2021 roku to osobista, niezwykle sentymentalna muzyczna opowieść artysty, sięgająca kompozycjami do pierwszych solowych albumów… » więcej 2021-11-23, godz. 14:15 Opolska fundacja „Wypłyń na głębię” wśród laureatów VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólneg… 22 listopada 2021 r. (poniedziałek) o godz. 12:00 w Pałacu Prezydenckim odbyła się Gala finałowa VI edycji Nagrody Prezydenta RP „Dla Dobra Wspólnego”… » więcej 2021-11-20, godz. 09:14 "Niespotykana nagonka na funkcjonariuszy". List otwarty w obronie polskich żołnierzy W czasie kryzysowej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, w czasie niespotykanej nagonki na funkcjonariuszy mundurowych: żołnierzy, policjantów, strażników… » więcej 2021-11-17, godz. 13:51 Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Oficjalne źródło informacji Na przestrzeni ostatnich miesięcy władze Białorusi nasilają wobec Unii Europejskiej działania o charakterze wojny hybrydowej. Organizowana przy udziale służb… » więcej 2021-11-12, godz. 19:17 "Królewna Julwita z Kukoldowy (jakie czasy, taka bajka)" - komedia słowno-muzyczna Radia Opole! Królewna Julwita jest krnąbrną, niewychowaną panną, która chciałaby wyjść za mąż. Wierzy, że pomoże jej w tym udział w "Talent Szołmie". Problem… » więcej 2021-11-10, godz. 10:51 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Opole W najbliższy czwartek (11.11) przypada 103. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów (1795-1918). Przypomnijmy, że odzyskiwanie… » więcej 2021-10-21, godz. 08:36 Dobry moment w Radiu Opole! Przedpołudniowe pasmo Radia Opole to Dobry moment na rozmowy z zaproszonymi gośćmi, a także z naszymi słuchaczami! W audycji poruszamy dużo tematów społecznych… » więcej 2021-10-19, godz. 13:35 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle walczy o Superpuchar Polski - transmisja w Radiu Opole Dwóch gigantów: Jastrzębski Węgiel i Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, a trofeum tylko jedno. W środę (20.10) poznamy zwycięzcę Superpucharu Polski… » więcej 2021-10-13, godz. 14:37 Po mszy świętej zadbaj o zdrowie! Zapraszamy do mobilnego punktu szczepień Jeśli jeszcze nie zaszczepiłeś się przeciwko Covid-19, już w najbliższą niedzielę będziesz mógł to zrobić po mszy świętej. A wszystko dzięki kolejnej… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »