Sztuczna inteligencja, chmura obliczeniowa, nowoczesne urządzenia mobilne, rozszerzona rzeczywistość, cyfrowe dokumenty i niestety coraz częstsze cyberoszustwa – to wszystko staje się częścią naszej codzienności, często bez naszej świadomości. W odpowiedzi na te wyzwania, w Radiu Opole chcemy pomóc naszym Słuchaczom rozwijać kompetencje cyfrowe. Naszym celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu oraz edukowanie dzieci, rodziców i seniorów w zakresie bezpiecznego poruszania się w świecie technologii. Projekt realizowany jest we wszystkich rozgłośniach regionalnych. Audycje powstały przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej promującej rozwój kompetencji cyfrowych oraz korzyści z cyfryzacji.
Internet daje wiele możliwości, ale wymaga też zachowania ostrożności [fot. AI]
Internet daje seniorom potężne możliwości, ale korzystanie z niego wymaga zachowania szczególnej ostrożności. Świadomość zagrożeń, takich jak dezinformacja i oszustwa internetowe oraz znajomość narzędzi zabezpieczających silne hasła, uwierzytelnianie dwuskładnikowe czy rozpoznawanie fałszywych wiadomości, pozwolą seniorom korzystać z sieci bez żadnych obaw. I na tych elementach skupimy się w kolejnym odcinku programu w cyfrowym świecie.
Technologia i internet to nieodłączna część życia współczesnych dzieci [fot. Envato]
Technologia i internet to nieodłączna część życia współczesnych dzieci, jednak aby w pełni czerpały z ich możliwości, muszą nauczyć się higieny cyfrowej oraz krytycznego podejścia do treści, z którymi się spotykają.
Kluczową rolę w tym procesie odgrywają zarówno rodzice, jak i szkoły, które powinny wspierać dzieci w zdobywaniu umiejętności bezpiecznego korzystania z internetu. Dlatego dzisiaj spojrzymy na ten problem razem z naszymi ekspertami, którzy są jednocześnie rodzicami.
Generatywna AI to jedna z najpopularniejszych form sztucznej inteligencji [fot. Envato]
Sztuczna inteligencja staje się jednym z najgorętszych tematów współczesności. Dla jednych to technologiczny przełom – „hit”, który odmieni nasze życie, dla innych – rozczarowujący „kit” pełen niedoskonałości. Jednak coraz częściej mówi się o niej jako o „nowej rzeczywistości”, która wpływa na społeczeństwo, rynek pracy i etykę. Czy AI to przyszłość, której potrzebujemy, czy wyzwanie, którego powinniśmy się obawiać?
Działania Ministerstwa Cyfryzacji w ramach e-usług publicznych i możliwości, jakie w tym zakresie daje aplikacja mObywatel to temat, który poruszyliśmy w ostatnim odcinku. Gościem programu był wiceminister Paweł Olszewski.
Dostępność cyfrowa to praktyka projektowania i tworzenia treści cyfrowych, takich jak strony internetowe, aplikacje czy dokumenty, w taki sposób, aby były one dostępne i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. Oznacza to usuwanie barier, które mogą utrudniać korzystanie z treści osobom z problemami wzroku, słuchu, motoryki czy trudnościami poznawczymi. Tym tematem zajmiemy się w trzecim odcinku naszego cyklu "Myślimy cyfrowo".
W tym odcinku poruszamy problem małej liczby kobiet w branży technologicznej. Dlaczego tak niewiele z nich trafia do świata IT? Co je blokuje, a co mogłoby pomóc? W rozmowach z ekspertami szukamy odpowiedzi i odkrywamy, jak zwiększenie różnorodności mogłoby wpłynąć na przyszłość technologii.
W kolejkach stoją Ci, którzy nie myślą cyfrowo. W XXI wieku w Polsce przez Internet możemy kupić mleko, odwiedzić muzeum, zrealizować receptę, obejrzeć ulubiony serial, umówić się do lekarza czy załatwić niemal wszystkie sprawy w ZUS-ie. Nie wspominając już o zapaleniu znicza na cmentarzu, który jest oddalony od nas o kilkaset kilometrów. W pierwszy odcinku naszego cyklu o kompetencjach cyfrowych przedstawimy możliwości jakie daje nam swobodne korzystanie z sieci.
Projekt realizowany jest we wszystkich rozgłośniach regionalnych.
Audycje powstały przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej promującej rozwój kompetencji cyfrowych oraz korzyści z cyfryzacji.
Zapraszamy na cykl Kacpra Śnigórskiego pt. "W cyfrowym świecie", w którym porozmawiamy zarówno z ekspertami od nowych technologii, jak i z codziennymi użytkownikami. Będziemy przyglądać się rozwiązaniom wprowadzanym przez rząd, które tworzą cyfrową administrację. Zbadamy, jak sztuczna inteligencja może wspierać medycynę, omówimy zasady higieny cyfrowej oraz nauczymy, jak rozpoznawać fałszywe informacje. Przyjrzymy się także najnowszym technologicznym gadżetom.
Wszystkie odcinki usłyszą Państwo w paśmie "Magazyn ekonomiczny. Popołudniówka Radia Opole" o godz. 17:35. Kalendarium audycji:
Projekt realizowany jest we wszystkich rozgłośniach regionalnych. Audycje powstały przy współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji, w ramach kampanii społecznej promującej rozwój kompetencji cyfrowych oraz korzyści z cyfryzacji.