Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 16:10 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel, Krzysztof Dobrowolski /oprac. AL

"Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA]

Mała Panew w Czarnowąsach [fot. Jędrzej Łuczak]
Mała Panew w Czarnowąsach [fot. Jędrzej Łuczak]
Mała Panew w Czarnowąsach [fot. Jędrzej Łuczak]
Mała Panew w Czarnowąsach [fot. Jędrzej Łuczak]
Mała Panew w Czarnowąsach [fot. Jędrzej Łuczak]
Mała Panew w Czarnowąsach [fot. Jędrzej Łuczak]
Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś (13.09) w magazynie interwencyjnym.
- Obawiamy się wysokiej wody, a najbardziej osób niekompetentnych, tak jak było w tamtym czasie - dzieli się z Radiem Opole swoimi obawami mieszkaniec Czarnowąsów. - Chcielibyśmy się dowiedzieć przede wszystkim, czy osoby decyzyjne posiadają wiadomości o stanie wody, czy kontaktują się z ludźmi z terenów, które wtedy były pozalewane, czy jakieś sztaby kryzysowe już powstały? - niepokoi się słuchacz.

- Nam chodzi głównie o zbiornik w Turawie, czy tam już są zrzuty wody, czy też nie, bo to on może doprowadzić u nas do tragedii - mówią mieszkańcy.
Mieszkańy dzielnicy Czarnowąsów (1)
- Mieszkańcy Czarnowąs mocno obawiają się kolejnej wysokiej wody, bo niestety tylko połowicznie zostali zabezpieczeni przed powodzią. Po 2010 roku niestety wybudowano wały tylko od strony Odry i Małej Panwi, nie wybudowano wałów z drugiej strony Małej Panwi od ulicy Krzanowickiej. Ta część Czarnowąsów w przypadku wysokiego stanu Małej Panwi jest bardzo mocno zagrożona. W chwili obecnej oczywiście nie ma już czasu na budowę zabezpieczeń przeciwpowodziowych, dlatego liczymy na skoordynowane odpowiedzialne działania służb - mówi mieszkanka tej dzielnicy.

- Chodzi o resztę tych wałów, które były w planie, a nie są zrobione - dodaje mieszkaniec. - Głównie chodzi też o to, żeby ten sztab kryzysowy się wypowiedział, by ludzie mogli troszkę tak wyluzować - zauważa mieszkaniec.
Mieszkańcy dzielnicy Czarnowąsów (2)
Skontaktowaliśmy się z Lindą Hofman, rzeczniczką Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Co usłyszeliśmy?

- Zbiornik Turawa w tej chwili posiada rezerwę przekraczającą nawet 200%. Takiej sytuacji sprzyjała niżówka hydrologiczna, z którą borykaliśmy się w ostatnim czasie, dlatego też nie ma obecnie potrzeby, aby zwiększać odpływ z tych zbiorników, natomiast jeżeli prognozy hydrometeorologiczne będą zapowiadały rozwój sytuacji, wówczas Wody Polskie podejmą adekwatne działania i odpływ ze zbiorników zostanie zwiększony - mówi rzeczniczka RZGW w Gliwicach.
Linda Hofman
Jak aktualną sytuację oceniają strażacy, zapytaliśmy Marka Kindera, prezesa OSP Czarnowąsy.

- Przygotowujemy się. Po pierwszych informacjach zarządzania kryzysowego miasta Opole od razu przystąpiliśmy do przygotowania naszego sprzętu przeciwpowodziowego, czyli pompy wysokiej wydajności, worki, no taki sprzęt podręczny, który mamy tutaj na co dzień - mówi strażak.

- Na dzień dzisiejszy mamy 3 tysiące worków nas tutaj w jednostce, te worki są dedykowane dla mieszkańców, żeby każdy mieszkaniec mógł sobie sam, w razie nagłego jakiegoś zdarzenia, zabezpieczyć swoją posesję. Te worki będą wydawane od 17 do 20:00 codziennie. Wiadomo my tylko worki, piasek każdy musi własnym zakresie sobie zorganizować, i my czekamy jak będzie się rozwijała sytuacja w ciągu weekendu - mówi Marek Kinder, prezes OSP Czarnowąsy.
Marek Kinder
Skontaktowaliśmy się także z Adamem Leszczyńskim, rzecznikiem Urzędu Miasta Opola.

- Uważam, że Wody Polskie byłyby najlepszym adresatem pytania, w jakich sytuacjach należy wodę spuszczać i jak powinno budować się umocnienia. My natomiast ze swojej strony, mimo tego, że w naszych kompetencjach tego nie mamy jako samorządy, to przypomnę, wsparliśmy wielomilionową dotacją budowę Polderu Żelazna, który chroni między innymi mieszkańców Sławic. Pan prezydent również będzie wysyłał do Wód Polskich taką informację, taki apel, aby Wody Polski oczyściły dwa cieki na terenie Opola oraz też w kwestii tych właśnie wałów w Czarnowąsach - mówi rzecznik.
Adam Leszczyński

Zobacz także

2024-09-18, godz. 15:16, Wiadomości z regionu Stabilizuje się sytuacja na Odrze w Kędzierzynie-Koźlu. Woda powoli opada Powoli poprawia się sytuacja na Odrze w Koźlu. W południe stan wody wynosił 640 cm i po raz pierwszy od ogłoszenia alarmu przeciwpowodziowego przestał rosnąć. Poziom wody ma sukcesywnie się obniżać. Jak informuje Artur Maruszczak… » więcej 2024-09-18, godz. 15:10, Wiadomości z regionu Paczków: w byłym domu dziecka będzie przedszkole i żłobek Były dom dziecka w Paczkowie zostanie przekształcony na przedszkole i żłobek - informuje burmistrz Artur Rolka. Wstępną zgodę na nieodpłatne przekazanie budynku wyraził starosta nyski Daniel Palimąka. » więcej 2024-09-18, godz. 14:45, Wiadomości z regionu Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Kędzierzynie-Koźlu bezpieczne Prawie 70 zwierząt - psów i kotów zostało tymczasowo adoptowanych ze schroniska w Kędzierzynie-Koźlu przed nadejściem fali wezbraniowej na Odrze. » więcej 2024-09-18, godz. 14:06, Wiadomości z regionu Pomoc dla powodzian [WAŻNE INFORMACJE] Opolski ratusz dziękuje za pomoc dla powodzian, ale przypomina, że CWK w Opolu, gdzie od dzisiaj (18.09) działa wojewódzkie centrum dystrybucji pomocy dla terenów Opolszczyzny dotkniętych powodzią, przeznaczone jest jedynie do przyjmowania… » więcej 2024-09-18, godz. 14:00, Wiadomości z regionu W powiecie głubczyckim rozpoczyna się wielkie sprzątanie po powodzi. Straty są ogromne Chomiąża, Lenarcice i Opawica - to tylko kilka z bardzo z wielu miejscowości w powiecie głubczyckim, które ucierpiały w powodzi. Straty są ogromne. Wiele domów nadaje się do kapitalnego remontu. Mieszkańcy rozpoczynają wielkie sprzątanie… » więcej
82838485868788
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »