Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 08:41 Autor: Ireneusz Prochera

"Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym

Ostrzeżenie przed powodziami w województwie opolskim. Intensywne opady mogą wywołać podtopienia.
- Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole zastępca dyrektora wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Opolu Stanisław Potoniec.
-Te informacje, które otrzymujemy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, wszelkiego rodzaju prognozy pogody, ostrzeżenia, w dalszym ciągu przewidują te intensywne opady deszczu i praktycznie również będzie to powodować wzrost stanu wód na naszych rzekach, zwłaszcza na rzekach w powiecie nyskim, w powiecie prudnickim i głupczyckim. - dodał rozmówca Ireneusz Prochery

Powoływał się też na informacje RZGW, z których wynika, że zbiorniki retencyjne są przygotowane na przyjęcie dużych ilości wody. Co skutkuje tym, że sytuacja jest relatywnie lepsza dla Nysy kłodzkiej niż Odry.
-Nysa Kłodzka może nie tyle, bo tak jak tutaj mówiliśmy, mamy zbiorniki na praktycznie
Nysie Kłodzkiej, natomiast będą zagrożone bardzo mocno te mniejsze rzeki, czyli
lewostronne dopływy Odry. Takie jak Biała Głuchołaska, takie jak Osobołoga,
Widna, Świdna, tutaj musimy się obawiać, że może być bardzo niebezpiecznie.- dodał Stanisław Potoniec.

Zgodził się także z opinią, że w terenach podgórskich najwięskzym zagrożeniem są strumienie spływające z gór, a w miastach mogą nim być w razie obfitych opadów niedrożne studzienki i kanały burzowe.

- Tak. Tutaj potwierdzę panu, jak również kwestia, że betonujemy wszystko. No i
ta woda niestety praktycznie nie ma gdzie wsiąknąć. Studzienki mają swoją określoną pojemność. Przykładem była Warszawa przy tym ulewnym deszczu, że godzina, dwie i praktycznie mamy zalania. Tutaj jest kwestia, żebyśmy sami również wiedząc z danych historycznych, że mamy problem czy z przepustem, czy z niedrożnym rowem, sprawdzić to, oczyścić samemu. Nie liczyć na to, że Państwowa Straż Pożarna, która będzie interweniować w trudniejszych sytuacjach, będzie w stanie przyjechać i pomóc w jakiś sposób.

Stanisław Potoniec zaapelował także do mieszkańców o słuchanie komunikatów służb ratunkowych. Jeśli będą apele o ewakuację, to powinniśmy opuścić nasze domy.

Zobacz także

2024-09-18, godz. 21:43, Wiadomości z regionu Problemy z wodą pitną w Tułowicach. Przygotowano cysterny Woda z wodociągu publicznego w Tułowicach jest niezdatna do spożycia. W kilku miejscach opolscy logistycy podstawili cysterny z wodą. » więcej 2024-09-18, godz. 21:40, Wiadomości z regionu Woda podmyła drogę w Skorogoszczy. DK94 nieprzejezdna GDDKiA w Opolu zamknęła drogę krajową nr 94 w Skorogoszczy. Woda z rozlanej Nysy Kłodzkiej podmyła drogę i doszło do zapadnięcia jezdni w okolicy obiektów mostowych. Wszystko to na wysokości zjazdu na Lewin Brzeski, przed głównym… » więcej 2024-09-18, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Część wałów w Nysie i okolicach wymaga pilnych prac remontowych Wały przeciwpowodziowe w Nysie będą wymagały prac. Są namoknięte i mają wyrwy. » więcej 2024-09-18, godz. 19:57, Wiadomości z regionu Trwa walka o wały w Niewodnikach i Naroku. W akcji śmigłowce Mieszkańcy gminy Dąbrowa walczą o wały w Niewodnikach i Naroku. Przed godziną 18:00 sołectwo zaapelowało do mieszkańców o pomoc w uszczelnieniu wału w Niewodnikach na końcu ulicy Odrzańskiej. W akcji są śmigłowce wojskowe, które… » więcej 2024-09-18, godz. 19:45, Wiadomości z regionu "Ludzie nas potrzebują". Punkty pomocy dla powodzian w Nysie Mieszkańcy Nysy tłumnie przybywają do miejscowej hali sportowej. Tutaj zorganizowano punkt pomocowy, gdzie wydawana jest żywność oraz butelkowana woda. Ta z kranów nie nadaje się do spożycia. » więcej
81828384858687
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »