Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 20:00 Autor: Magda Szybińska, oprac. AL

Ważne informacje dotyczące leków

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny trafić od razu do utylizacji. O tym m.in. rozmawialiśmy z Markiem Tomkowem, prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej, który zwrócił uwagę też na to, że zdarza się, że przy klęskach żywiołowych ludzie często dzielą się też ze sobą lekami, albo dokonują ich zbiórek.
- My przestrzegamy przed takimi zbiórkami, one nie mają większego sensu, dlatego że leki, które często trafiają na te zbiórki są albo przeterminowane, albo uszkodzone, albo napoczęte, nawet jeżeli są nowe i też nie wiemy w jakich warunkach było przechowywane – przestrzega Marek Tomków.

- W przypadku zalanych aptek, wszystko co się w nich znajdowało, niestety musi pójść do utylizacji, taka jest też decyzja inspekcji farmaceutycznej – mówi Tomków.

- Jeżeli jest możliwość skonsultowania się z farmaceutą lub z lekarzem, to jest to czasem bardziej sensowne niż na przykład pożyczanie od sąsiadki tabletek na ciśnienie, bo takie rzeczy też się zdarzają, zwłaszcza w takich trudnych sytuacjach - przestrzega prezes NRA.

W przypadku zagrożenie zdrowia pacjenta, każdy farmaceuta ma prawo do wystawienia tak zwanej recepty farmaceutycznej, czyli może wydać pacjentowi leki dostępne na receptę. Wadą tego rozwiązania jest to, że leki te wtedy nie podlegają refundacji.

- W tej chwili nie mamy sygnałów, żeby brakowało leków, natomiast przygotowujemy się, żeby za moment uruchamiać w aptekach punkty szczepień, w których będzie się można zaszczepić między innymi na tężec – mówi Tomków, zwracając uwagę, że woda powodziowa niosła ze sobą mnóstwo różnych zanieczyszczeń.

Zobacz także

2024-10-03, godz. 09:42, Wiadomości z regionu "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca. » więcej 2024-10-03, godz. 07:30, Wiadomości z regionu "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około 1,5 m wody. W zniszczonych gospodarstwach trwają aktualnie prace porządkowe, jednak… » więcej 2024-10-02, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej z wyżej położonej części miasta. » więcej 2024-10-02, godz. 15:54, Wiadomości z regionu Przez Branice do Czech nie dojedziemy. Tam trwa sprzątanie Podmyta droga, most łączący gminę z Czechami oraz zalane mieszkania - to rzeczywistość popowodziowa mieszkańców Boboluszek w gminie Branice. Przepływająca w pobliżu Dzierżkowic rzeka Opawa wyrządziła szkody większe niż w 1997… » więcej 2024-10-02, godz. 13:28, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Poprawia się sytuacja w Głuchołazach Poprawia się zaopatrzenie w wodę pitną na terenach dotkniętych powodzią. Jednak w kilku miejscach na Opolszczyźnie wciąż są problemy z jakością wody z miejskich wodociągów. » więcej
27282930313233
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »