Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-19, 20:00 Autor: Magda Szybińska, oprac. AL

Ważne informacje dotyczące leków

Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Marek Tomków [fot. Adam Dubiński]
Leków, które uległy zawilgoceniu, nie wolno zażywać. Nawet takich, które wylądowały w wodzie, a opakowania nie zostały otwarte. W takim przypadku powinny trafić od razu do utylizacji. O tym m.in. rozmawialiśmy z Markiem Tomkowem, prezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej, który zwrócił uwagę też na to, że zdarza się, że przy klęskach żywiołowych ludzie często dzielą się też ze sobą lekami, albo dokonują ich zbiórek.
- My przestrzegamy przed takimi zbiórkami, one nie mają większego sensu, dlatego że leki, które często trafiają na te zbiórki są albo przeterminowane, albo uszkodzone, albo napoczęte, nawet jeżeli są nowe i też nie wiemy w jakich warunkach było przechowywane – przestrzega Marek Tomków.

- W przypadku zalanych aptek, wszystko co się w nich znajdowało, niestety musi pójść do utylizacji, taka jest też decyzja inspekcji farmaceutycznej – mówi Tomków.

- Jeżeli jest możliwość skonsultowania się z farmaceutą lub z lekarzem, to jest to czasem bardziej sensowne niż na przykład pożyczanie od sąsiadki tabletek na ciśnienie, bo takie rzeczy też się zdarzają, zwłaszcza w takich trudnych sytuacjach - przestrzega prezes NRA.

W przypadku zagrożenie zdrowia pacjenta, każdy farmaceuta ma prawo do wystawienia tak zwanej recepty farmaceutycznej, czyli może wydać pacjentowi leki dostępne na receptę. Wadą tego rozwiązania jest to, że leki te wtedy nie podlegają refundacji.

- W tej chwili nie mamy sygnałów, żeby brakowało leków, natomiast przygotowujemy się, żeby za moment uruchamiać w aptekach punkty szczepień, w których będzie się można zaszczepić między innymi na tężec – mówi Tomków, zwracając uwagę, że woda powodziowa niosła ze sobą mnóstwo różnych zanieczyszczeń.

Zobacz także

2024-09-14, godz. 10:02, Wiadomości z regionu Rzeka Mora wystąpiła z brzegów. Konieczna częściowa ewakuacja W Morowie rzeka Mora wystąpiła z brzegów i płynie ulicami. Ogłoszono konieczność częściowej ewakuacji mieszkańców, których domy znajdują się najbliżej rzeki. » więcej 2024-09-14, godz. 09:48, Wiadomości z regionu Minister Siemoniak po sztabie kryzysowym. "Priorytetem jest sytuacja w Głuchołazach" To właśnie do Głuchołaz, ale też do Morowa zostały skierowane największe największe siły, odwody Państwowej Straży Pożarnej spoza województwa opolskiego. O 3 w nocy podjęta została przez burmistrza decyzja o ewakuacji części… » więcej 2024-09-14, godz. 08:51, Wiadomości z regionu Jarnołtówek: mieszkańcy pomagają strażakom. Groźny Złoty Potok Kilkunastu strażaków ochotników i grupa mieszkańców ochotników walczy z wodą z pozoru niewielkiego Złotego Potoku w Jarnołtówku. » więcej 2024-09-14, godz. 08:23, Wiadomości z regionu W Głuchołazach ewakuacja objęła kilkaset osób. Sztab kryzysowy z udziałem szefa MSWiA w Nysie - W Głuchołazach przygotowujemy się do dalszych działań. Obecnie sytuacja nie pogarsza się znacznie, ale nie rokuje, że miałaby się szybko obniżać - przekazuje Radiu Opole Daniel Palimąka, starosta nyski. » więcej 2024-09-14, godz. 05:46, Wiadomości z regionu Opolszczyzna walczy z wielką wodą. Konieczne ewakuacje, interwencji przybywa [NA ŻYWO] Biała Głuchołaska o metr przekroczyła stan alarmowy. Doszło do ewakuacji części mieszkańców. Poziomy alarmowe przekroczyły tez Osobłoga w Racławicach Śląskich, rzeka Prudnik w Prudniku oraz Złoty Potok w Jarnołtówku, do stanu… » więcej
120121122123124125126
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »