Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-11, 10:50 Autor: Witold Wośtak

Rolnicy poszkodowani w powodzi mogą liczyć na kilka form pomocy od ośrodków rolniczych

Zalane pole uprawne [fot. www.facebook.com/Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego]
Zalane pole uprawne [fot. www.facebook.com/Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego]
Bezpłatne badanie skażenia pól uprawnych zaoferuje rolnikom Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Mowa o gospodarzach, których grunty zostały zalane przez powódź.
Przypomnijmy, wszystko co miało kontakt z wielką wodą, jest uznawane za skażone. OODR wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa będzie też koordynować pięć stałych miejsc składowania i zabezpieczania pasz dla zwierząt rolników poszkodowanych przez powódź.

- Tak będzie przynajmniej do następnych zbiorów - mówi Genowefa Prorok, pełniąca obowiązki dyrektora OODR w Łosiowie.

- Tym rolnikom, którzy ucierpieli i mają hodowlę zwierząt. Wiemy, że zapasy paszy będą potrzebne. Mamy pięć takich punktów stałych, gdzie będziemy kierować pomoc spływającą z całej Polski, za co zresztą jesteśmy bardzo wdzięczni. Stamtąd właśnie rolnicy będą mogli pobierać potrzebne im pasze dla zwierząt.

Z kolei Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, zwraca uwagę, że pomoc będzie udzielana na czas rekultywacji zalanych pól uprawnych.

- Będziemy rozmawiać z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, aby można dać tym rolnikom jakieś ziemie w dzierżawę. Nie wiemy jeszcze, jak to wygląda w przepisach i na jaki okres udostępniać grunty. Przecież okres rekultywacji często będzie wymagać nie jednego roku, a wielu lat.

- Pomoc w tym zakresie jest przewidziana i szacowana. Rekompensaty z tego tytułu będzie pomiędzy 500 a 1200 złotych do hektara - dodaje Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.
Genowefa Prorok
Czesław Siekierski i Piotr Pośpiech

Zobacz także

2024-11-09, godz. 09:09, Wiadomości z regionu Trwa renowacja wałów wzdłuż Nysy Kłodzkiej. Wiosną będzie gotowa dokumentacja głównych prac Obecnie trwają prace renowacyjne wałów wzdłuż rzeki. Największe szkody woda wyrządziła w gminach Łambinowice i Skoroszyce. » więcej 2024-11-08, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Będą pieniądze na usuwanie szkód na Białej Głuchołaskiej. "Cieszę się z tej decyzji" Rząd przeznaczy 82 miliony złotych na usuwanie szkód powodziowych na rzekach Biała Głuchołaska i Biała Lądecka. » więcej 2024-11-08, godz. 15:55, Wiadomości z regionu Krapkowickie starostwo gotowe do budowy mostu tymczasowego na Osobłodze Kiedy rozpocznie się budowa mostu tymczasowego na Osobłodze między Krapkowicami a Żywocicami? Przeprawa na drodze numer 45 została uszkodzona w połowie września podczas powodzi. » więcej 2024-11-08, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Miliony złotych na usunięcie szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska Rząd zabezpieczył dodatkowe 82 miliony złotych na usuwanie szkód powodziowych na rzece Biała Głuchołaska w województwie opolskim oraz na przywrócenie przepustowości koryt wraz z zabudową wyrw brzegowych na rzece Biała Lądecka… » więcej 2024-11-08, godz. 10:27, Wiadomości z regionu Będzie więcej pieniędzy dla trzeciego sektora - deklaruje wicemarszałek - Od pierwszego dnia to właśnie organizacje pożytku publicznego pokazywały, że świetnie potrafią pomagać przy powodzi. Mowa tu o strażakach z OSP, woprowcach czy harcerzach, ale nie tylko o nich - mówił dziś (08.11) w Porannej… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »