Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-11, 10:50 Autor: Witold Wośtak

Rolnicy poszkodowani w powodzi mogą liczyć na kilka form pomocy od ośrodków rolniczych

Zalane pole uprawne [fot. www.facebook.com/Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego]
Zalane pole uprawne [fot. www.facebook.com/Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego]
Bezpłatne badanie skażenia pól uprawnych zaoferuje rolnikom Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie. Mowa o gospodarzach, których grunty zostały zalane przez powódź.
Przypomnijmy, wszystko co miało kontakt z wielką wodą, jest uznawane za skażone. OODR wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa będzie też koordynować pięć stałych miejsc składowania i zabezpieczania pasz dla zwierząt rolników poszkodowanych przez powódź.

- Tak będzie przynajmniej do następnych zbiorów - mówi Genowefa Prorok, pełniąca obowiązki dyrektora OODR w Łosiowie.

- Tym rolnikom, którzy ucierpieli i mają hodowlę zwierząt. Wiemy, że zapasy paszy będą potrzebne. Mamy pięć takich punktów stałych, gdzie będziemy kierować pomoc spływającą z całej Polski, za co zresztą jesteśmy bardzo wdzięczni. Stamtąd właśnie rolnicy będą mogli pobierać potrzebne im pasze dla zwierząt.

Z kolei Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi, zwraca uwagę, że pomoc będzie udzielana na czas rekultywacji zalanych pól uprawnych.

- Będziemy rozmawiać z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, aby można dać tym rolnikom jakieś ziemie w dzierżawę. Nie wiemy jeszcze, jak to wygląda w przepisach i na jaki okres udostępniać grunty. Przecież okres rekultywacji często będzie wymagać nie jednego roku, a wielu lat.

- Pomoc w tym zakresie jest przewidziana i szacowana. Rekompensaty z tego tytułu będzie pomiędzy 500 a 1200 złotych do hektara - dodaje Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski.
Genowefa Prorok
Czesław Siekierski i Piotr Pośpiech

Zobacz także

2024-09-25, godz. 19:04, Wiadomości z regionu Trwa odbudowa wału w Przełęku. "Musimy go uszczelnić, aby zabezpieczyć mieszkańców" Rozpoczęła się naprawa przerwanego wału w Przełęku, przez który przelała się Biała Głuchołaska. Na miejscu pracują saperzy, którzy starają się go uszczelnić tak, aby nie zagrażał mieszkańcom okolicznych miejscowości. » więcej 2024-09-25, godz. 19:03, Wiadomości z regionu Szpital w Nysie wznowi działalność za mniej więcej miesiąc. Mieszkańcy korzystają ze szpitala polowego 3-4 tygodnie - tyle czasu zajmie przywrócenie funkcjonowania nyskiego szpitala powiatowego. Obecnie doraźną pomoc można otrzymać w szpitalu polowym zlokalizowanym obok Hali Nysa. Z tej formy pomocy codziennie korzysta nawet ponad setka… » więcej 2024-09-25, godz. 16:54, Wiadomości z regionu "Staramy się reagować na wszystkie potrzeby". Sprzątanie w powiecie głubczyckim Kolejny dzień sprzątania po powodzi w powiecie głubczyckim. Poszkodowani mieszkańcy nadal porządkują swoje zniszczone domy i posesje. W wielu miejscach rozpoczął się już proces osuszania budynków. » więcej 2024-09-25, godz. 13:24, Wiadomości z regionu Dostęp do wody bieżącej na terenach popowodziowych [RAPORT] Powiat nyski - to tam na dziś (25.09) jest najwięcej problemów z dostępem i jakością wody bieżącej z wodociągów. Poniżej najnowsze zestawienie przygotowane przez wojewódzki sanepid. » więcej 2024-09-25, godz. 13:07, Wiadomości z regionu Śmieci zalegają w miastach dotkniętych powodzią. Co się z nimi stanie? Co z wywozem śmieci z terenów powodziowych? W tej sprawie reprezentacja władz samorządowych województwa rozmawiała z przedstawicielami instalacji, które zajmują się gromadzeniem i przetwarzaniem odpadów. » więcej
41424344454647
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »