Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-23, 12:30 Autor: Krzysztof Rapp

"Przedsiębiorcy z zalanych terenów potrzebują pomocy. Prezes Opolskiej Izby Gospodarczej w Radiu Opole

Bartosz Ryszka [fot. Adam Dubiński]
Bartosz Ryszka [fot. Adam Dubiński]
- Tworzymy od kilku dni mapę potrzeb opolskich przedsiębiorców dotkniętych powodzią - mówił dziś (23.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Bartosz Ryszka, prezes Opolskiej Izby Gospodarczej. Te pierwsze potrzeby były podobne jak u wszystkich innych, czyli chleb i woda, a potem osuszacze, agregaty prądotwórcze, łopaty i ubrania robocze.
- Teraz trzeba pomyśleć o długofalowej pomocy, bo w tym czasie stawania na nogi przedsiębiorcy muszą z czegoś żyć - mówi Bartosz Ryszka.

- Jest tych danin bardzo wiele. I apeluję tu do rządzących, żeby coś w tej kwestii zrobili. My mamy jako Opolska Izba Gospodarcza pomysł, co można zrobić. We współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą przygotowujemy projekt pisma do kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Apelujemy w nim o to, aby ci przedsiębiorcy zostali zwolnieni z wszelkich danin na okres odbudowy - mówi prezes Opolskiej Izby Gospodarczej.

- Jeżeli przedsiębiorcy się nie podniosą po powodzi, to społeczeństwo straci podwójnie. Bo nie będzie wpłaty do lokalnych skarbców samorządów, ponieważ to są lokalne podatki, które wpłacają przedsiębiorcy. Nie będzie też miejsc pracy, ponieważ przedsiębiorcy zatrudniają osoby. Więc bezrobocie również wzrośnie - dodaje gość Radia Opole.

Przypomnijmy, że na razie rząd zaproponował przedsiębiorcom odroczone terminy płatności podatków VAT, PIT i CIT. Być może więcej rozwiązań dla biznesu znajdzie się w ustawie powodziowej, nad którą rząd obecnie pracuje.
Bartosz Ryszka cz.1
Bartosz Ryszka cz.2

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »