Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-12-13, 16:53 Autor: Adam Wołek

Kolejny etap pomocy dla powodzian. Caritas uruchomił karty przedpłacone

Spotkanie z powodzianami w Głuchołazach [fot. Adam Wołek]
Spotkanie z powodzianami w Głuchołazach [fot. Adam Wołek]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
19 milionów złotych - to kolejna transza pomocy dla powodzian ze strony Caritasu.
Wcześniej organizacja wysyłała poszkodowanym żywność, odzież, wodę, była także pomoc przy organizacji osuszaczy. Na tym jednak wsparcie się nie kończy.

- Nie wolno tych ludzi zostawić, trzeba cały czas działać - podkreślał dziś (13.12) w Głuchołazach rzecznik Caritas Polska Marcin Majewski. - Już ruszyliśmy z wydawaniem kart przedpłaconych. To jest karta, która będzie zasilona kwotą 6 tysięcy złotych i trafi ona do potrzebujących wybranych przez specjalne komisje, które działały na terenach zalanych 6 naszych diecezji. Ogólnie przeznaczymy na to 19 milionów złotych.

To będą pieniądze, które powodzianie będą mogli wydać m.in. na remonty, ubrania i inne potrzeby.

- Dzisiejsze spotkanie w Głuchołazach to też okazja, by podziękować wolontariuszom - podkreślał ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. - Czas katastrof i czas ostatniej powodzi to czas arystokratów ducha. To ludzie, którzy bezinteresownie pomagają. Szerzą kulturę dostrzegania potrzeb poszkodowanych i potrafią usłyszeć każde wołanie o pomoc.

- Przyszłam tu po pomoc, bo nie mamy niczego - powiedziała Pani Anna, powodzianka z Głuchołaz. - W 15 minut nas zalało i woda zabrała nam wszystko. Mieszkamy teraz na pierwszym piętrze w mieszkaniu po teściach, ale tam nie ma nawet ciepłej wody.

Karty przedpłacone w sumie otrzymało 3 tysiące osób z terenów dotkniętych powodzią.
Marcin Majewski
Arnold Drechsler
Anna - powodzianka z Głuchołaz

Zobacz także

2024-09-18, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Trudna sytuacja opolskich szkół i wsparcie dla poszkodowanych wskutek szkód powodziowych - Marek Leśniak gościem popołudniowego programu Radia Opole Wicekurator oświaty w Opolu Marek Leśniak, w popołudniowym programie Radia Opole poinformował o skutkach powodzi, która dotknęła 235 placówek edukacyjnych. Szkoły stoją przed ogromnym wyzwaniem - nie tylko w zakresie odbudowy, ale… » więcej 2024-09-18, godz. 18:20, Wiadomości z regionu Wody Polskie: fala wezbraniowa na Odrze, jej czoło minęło Opole Fala wezbraniowa na rzece Odrze przepływa przez Opolszczyznę. Jej czoło minęło już stolicę województwa - Opole, nie wyrządzając szkód w mieście - informują Wody Polskie RZGW w Gliwicach. Kulminacja spodziewana jest w Opolu ok… » więcej 2024-09-18, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Trzyma wodę jak wanna". Zbiornik Racibórz nie spuszcza wody, by chronić Opole Zbiornik Racibórz jest obecnie wypełniony w około 80 procentach i nie jest z niego wypuszczana woda. Jak wskazują Wody Polskie, to po to, by chronić między innymi Opole. » więcej 2024-09-18, godz. 17:00, Wiadomości z regionu „Solidarność jest potrzebna”. Związkowcy pomagają powodzianom z Głuchołaz Powodzianom z Głuchołaz pomaga m.in. związek zawodowy Solidarność. Jego działacze rozdawali na rynku chleb i butelkowaną wodę. » więcej 2024-09-18, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Bez dojazdu do Głębocka w gminie Grodków. Niedługo wielkie sprzątanie [ZDJĘCIA] Głębocko pozostaje jedyną miejscowością w gminie Grodków bez możliwości dojazdu. Dziś (18.09) wczesnym popołudniem ze wsi można było jeszcze wyjechać, ale strażacy zablokowali wjazd ze względu na zalaną drogę przez Strugę… » więcej
84858687888990
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »