Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-12-13, 16:53 Autor: Adam Wołek

Kolejny etap pomocy dla powodzian. Caritas uruchomił karty przedpłacone

Spotkanie z powodzianami w Głuchołazach [fot. Adam Wołek]
Spotkanie z powodzianami w Głuchołazach [fot. Adam Wołek]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
19 milionów złotych - to kolejna transza pomocy dla powodzian ze strony Caritasu.
Wcześniej organizacja wysyłała poszkodowanym żywność, odzież, wodę, była także pomoc przy organizacji osuszaczy. Na tym jednak wsparcie się nie kończy.

- Nie wolno tych ludzi zostawić, trzeba cały czas działać - podkreślał dziś (13.12) w Głuchołazach rzecznik Caritas Polska Marcin Majewski. - Już ruszyliśmy z wydawaniem kart przedpłaconych. To jest karta, która będzie zasilona kwotą 6 tysięcy złotych i trafi ona do potrzebujących wybranych przez specjalne komisje, które działały na terenach zalanych 6 naszych diecezji. Ogólnie przeznaczymy na to 19 milionów złotych.

To będą pieniądze, które powodzianie będą mogli wydać m.in. na remonty, ubrania i inne potrzeby.

- Dzisiejsze spotkanie w Głuchołazach to też okazja, by podziękować wolontariuszom - podkreślał ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. - Czas katastrof i czas ostatniej powodzi to czas arystokratów ducha. To ludzie, którzy bezinteresownie pomagają. Szerzą kulturę dostrzegania potrzeb poszkodowanych i potrafią usłyszeć każde wołanie o pomoc.

- Przyszłam tu po pomoc, bo nie mamy niczego - powiedziała Pani Anna, powodzianka z Głuchołaz. - W 15 minut nas zalało i woda zabrała nam wszystko. Mieszkamy teraz na pierwszym piętrze w mieszkaniu po teściach, ale tam nie ma nawet ciepłej wody.

Karty przedpłacone w sumie otrzymało 3 tysiące osób z terenów dotkniętych powodzią.
Marcin Majewski
Arnold Drechsler
Anna - powodzianka z Głuchołaz

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:50, Wiadomości z regionu Jakość wody na terenach powodziowych. Sobotni raport sanepidu Powoli poprawia się dostępność wody na terenach dotkniętych przez powódź w województwie opolskim. Wciąż najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie nyskim, szczególnie w Głuchołazach. » więcej 2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej
36373839404142
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »