Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-12-13, 16:53 Autor: Adam Wołek

Kolejny etap pomocy dla powodzian. Caritas uruchomił karty przedpłacone

Spotkanie z powodzianami w Głuchołazach [fot. Adam Wołek]
Spotkanie z powodzianami w Głuchołazach [fot. Adam Wołek]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
Mieszkania popowodziowe w Głuchołazach [fot. Caritas Polska]
19 milionów złotych - to kolejna transza pomocy dla powodzian ze strony Caritasu.
Wcześniej organizacja wysyłała poszkodowanym żywność, odzież, wodę, była także pomoc przy organizacji osuszaczy. Na tym jednak wsparcie się nie kończy.

- Nie wolno tych ludzi zostawić, trzeba cały czas działać - podkreślał dziś (13.12) w Głuchołazach rzecznik Caritas Polska Marcin Majewski. - Już ruszyliśmy z wydawaniem kart przedpłaconych. To jest karta, która będzie zasilona kwotą 6 tysięcy złotych i trafi ona do potrzebujących wybranych przez specjalne komisje, które działały na terenach zalanych 6 naszych diecezji. Ogólnie przeznaczymy na to 19 milionów złotych.

To będą pieniądze, które powodzianie będą mogli wydać m.in. na remonty, ubrania i inne potrzeby.

- Dzisiejsze spotkanie w Głuchołazach to też okazja, by podziękować wolontariuszom - podkreślał ks. Arnold Drechsler, dyrektor Caritas Diecezji Opolskiej. - Czas katastrof i czas ostatniej powodzi to czas arystokratów ducha. To ludzie, którzy bezinteresownie pomagają. Szerzą kulturę dostrzegania potrzeb poszkodowanych i potrafią usłyszeć każde wołanie o pomoc.

- Przyszłam tu po pomoc, bo nie mamy niczego - powiedziała Pani Anna, powodzianka z Głuchołaz. - W 15 minut nas zalało i woda zabrała nam wszystko. Mieszkamy teraz na pierwszym piętrze w mieszkaniu po teściach, ale tam nie ma nawet ciepłej wody.

Karty przedpłacone w sumie otrzymało 3 tysiące osób z terenów dotkniętych powodzią.
Marcin Majewski
Arnold Drechsler
Anna - powodzianka z Głuchołaz

Zobacz także

2024-10-04, godz. 09:25, Wiadomości z regionu "Nie wolno się pakować w procedurę zamówień publicznych". Tadeusz Jarmuziewicz gościem Radia Opole - Tym razem pan prezydent się sprawił - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole senator Koalicji Obywatelskiej Tadeusz Jarmuziewicz pytany o procedowanie specustawy powodziowej. Wczoraj (03.10) ustawę przyjął Senat, także wczoraj… » więcej 2024-10-03, godz. 16:53, Wiadomości z regionu Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka tymczasowej siedziby. Ich budynek ucierpiał w powodzi Rodzinny dom dziecka z Lewina Brzeskiego szuka nowej, tymczasowej siedziby. Placówka prowadzona przez państwa Cimerman została ewakuowana do sąsiedniej miejscowości po tym, gdy zalała ją woda. » więcej 2024-10-03, godz. 12:00, Gospodarka Ruszył drugi nabór na dotacje z programu usuwania skutków powodzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu ogłosił drugi nabór wniosków do dotacje w ramach programu usuwania skutków powodzi. » więcej 2024-10-03, godz. 09:42, Wiadomości z regionu "To jest trochę takie smutne dla mnie". Wójt Branic gościem Radia Opole - Zła sytuacja naszej gminy w mediach się nie przebija, mówi się o innych miejscowościach, a mieszkańcy ucierpieli w powodzi bardziej niż w 1997 roku - przyznał w Porannej Rozmowie Radia Opole wójt Branic Sebastian Baca. » więcej 2024-10-03, godz. 07:30, Wiadomości z regionu "Scenariusz był gorszy niż w 1997 roku". Mieszkańcy wsi Branice-Zamek Branice-Zamek - to część miejscowości, która najbardziej ucierpiała w wyniku tegorocznej powodzi. Część z mieszkańców miała w swoich domach około 1,5 m wody. W zniszczonych gospodarstwach trwają aktualnie prace porządkowe, jednak… » więcej
29303132333435
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »