Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-08, 10:59 Autor: Witold Wośtak

"Czwarty tydzień sprzątamy po powodzi". Strażacy mają jeszcze dużo pracy w Głuchołazach

Głuchołazy, 07.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Głuchołazy, 07.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Głuchołazy, 07.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Głuchołazy, 07.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Głuchołazy, 07.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
Głuchołazy, 07.10.2024 r. [fot. Witold Wośtak]
O bardzo płynnej liczbie strażaków nadal pracujących przy usuwaniu szkód w powodzi mówi starszy brygadier Arkadiusz Kuśmierski.
Zastępca Opolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, odpowiedzialny także za zarządzanie kryzysowe w Głuchołazach, mówi, że zaangażowanie sił jest uzależnione od potrzeb.

- Może to być dziwne, bo rozpoczął się czwarty tydzień po powodzi, a my nadal sprzątamy - zaznacza.

- Myślę, że ten stan potrwa jeszcze chwilę. Patrząc na te zniszczenia, ich zakres i skalę, to powoduje, że sprzątanie trwa tak długo. Ciężki sprzęt nie wszędzie może wjechać przez zniszczenia w infrastrukturze drogowej i mostowej. Przez to wydłuża się czas pomocy ludziom i usunięcia skutków, które są naprawdę duże.

Zapytaliśmy Arkadiusza Kuśmierskiego, czy mieszkańcy nadal przekazują tylko wyrazy wdzięczności za pomoc, czy zdarzają się reakcje bardziej nerwowe.

- Ktoś, kto stracił dobytek życia, na pewno ma wiele myśli w głowie i też zastanawia się, dlaczego tak się stało. Reakcje ludzi są więc różne. My staramy się dotrzeć do tych ludzi, zwłaszcza do osób starszych, które nie poradzą sobie same i wiemy, że do nich musimy dotrzeć. Czasami robimy u nich trochę więcej niż zwykle, bo wiemy, że tak trzeba.

Dodajmy, wczoraj do Głuchołaz przyjechała pomagać ponad 20-osobowa grupa kadetów Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.
Arkadiusz Kuśmierski 1
Arkadiusz Kuśmierski 2

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »