Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-02, 18:00 Autor: Witold Wośtak

Głuchołazy: niesprawny wodociąg komplikuje życie nie tylko w zalanych blokach

Bloki w Głuchołazach [fot. Witold Wośtak]
Bloki w Głuchołazach [fot. Witold Wośtak]
Bloki w Głuchołazach [fot. Witold Wośtak]
Bloki w Głuchołazach [fot. Witold Wośtak]
Nie tylko bloki w zalanej części Głuchołaz mają problem z centralnym ogrzewaniem. Dotyczy to także budynków wielorodzinnych Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej z wyżej położonej części miasta.
To 13 kotłowni w 11 blokach. Tam woda nie dotarła, ale nieczynny pozostaje wodociąg. Sęk w tym, że na osiedlu w pobliżu ulicy Wieniawskiego czy Chopina kotłownie są specyficzne, bo zlokalizowano je na najwyższej kondygnacji.

- Przez niższe ciśnienie wody będzie kłopot z jej uzupełnieniem oraz utrzymaniem poziomu - mówi Marian Konieczny, prezes spółdzielni.

- Jeżeli uruchomimy i nie będzie potrzeby odpowietrzeń, bo przecież nie powinno się odpowietrzać non stop, ale jeśli ktoś miał remont i na pewno opuścił poziom wody w sieci, wówczas może występować okresowe wyłączenie tych kotłowni. Kocioł od razu zapowietrzy się i wyłączy.

W takiej sytuacji pomoże dopiero ponowne napełnienie instalacji, ale przy niskim ciśnieniu znów będzie kłopot.

- Będziemy wspierać się jeszcze konkretnymi urządzeniami, żeby to osiągnąć, ale każdorazowe puszczenie tej wody może spowodować wyłączenie ciepła. Stabilnej sytuacji na tym osiedlu raczej nie będzie - dodaje prezes Konieczny.

Głuchołaska spółdzielnia szacuje szkody wyrządzone przez wielką wodę na 10-15 milionów złotych, licząc małą architekturę, place zabaw czy boksy śmietnikowe.
Marian Konieczny 1
Marian Konieczny 2

Zobacz także

2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej
33343536373839
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »