Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-02, 12:55 Autor: Jakub Biel

Branice liczą na pomoc po powodzi. "Skala zniszczeń jest ogromna"

Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Gmina Branice to jedno z miejsc na mapie Opolszczyzny, które najmocniej ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi. W sumie około 70 posesji w takich miejscowościach jak Branice-Zamek, Boboluszki czy Dzierżkowice zostało zalanych przez przepływającą nieopodal rzekę Opawę. Powódź wyrządziła znaczne szkody zarówno w prywatnych domach, jak i infrastrukturze drogowej.
- Cały czas szacujemy szkody, bo jest ich mnóstwo. Oczywiście, potrzebna jest też pomoc, ale konkretna - mówi Sebastian Baca, wójt gminy Branice.

- W tym momencie to są takie bardzo celowe potrzeby. Mamy je posegregowane, jeżeli tak mogę powiedzieć, w zależności od posesji. Są potrzebne preparaty do odgrzybiania. Ten poziom zaawansowania sprzątania jest różny. Zaawansowanie potrzeb też w każdym dniu czy w każdym tygodniu jest zupełnie inne. Na początku to były środki żywności, woda, osuszacze, agregaty. A teraz to już są takie celowe rzeczy związane z takim minimum egzystencji potrzebnej do życia. Lodówki, czajnik elektryczny, jakieś materiały budowlane. To jest potrzebne na teraz.

- Mam nadzieję, że władze w tym ogromie tragedii nie zapomną także o Branicach - dodaje Sebastian Baca.

- Ja nie ukrywam, że my musieliśmy sobie tutaj radzić na miejscu sami. Oczywiście w kolejnych dniach, już po tym jak się otrząsnęliśmy z tego, że ta powódź jednak jest dotkliwą - jak mówią władze naszych sąsiadów z Republiki Czeskiej, powódź pięćsetletnia -to później przynajmniej obietnice tej pomocy następowały. Ja trzymam za słowo i myślę, że ile z niektórymi rzeczami byliśmy sobie w stanie poradzić sami, to z infrastrukturą, z odbudową nie będziemy mogli sami sobie dać radę. 

Jednym z problemów, które dotknęły gminę są uszkodzone mosty i przeprawy przez rzekę Opawę. Mieszkańcy gminy nie mogą dojechać do pracy w Republice Czeskiej i zmuszeni są do korzystania z przejazdu w Pilszczu w gminie Kietrz.
Sebastian Baca
Sebastian Baca

Zobacz także

2024-09-20, godz. 17:15, Gospodarka Hektary upraw pod wodą. Rolnicy liczą straty po powodzi Wśród poszkodowanych przez powódź na terenie Opolszczyzny są także rolnicy. Państwu Lachnik z Niewodnik w powiecie opolskim, gdzie przez wiele godzin walczono o uszczelnianie wałów, udało się ocalić dom, niestety zalane zostały… » więcej 2024-09-20, godz. 16:42, Wiadomości z regionu Jest zainteresowanie szczepieniami przeciw tężcowi 4,5 tysiąca dawek szczepionek przeciwko tężcowi przekazał do powiatów wojewódzki sanepid. Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski szczepili się w Łosiowie. » więcej 2024-09-20, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Prezydent Andrzej Duda przyjechał do zniszczonych przez powódź Głuchołaz Prezydent Andrzej Duda odwiedza dziś tereny, które nawiedziła powódź. Do południa był w Lądku-Zdroju na Dolnym Śląsku. Teraz jest już w Głuchołazach na Opolszczyźnie. » więcej 2024-09-20, godz. 16:05, Wiadomości z regionu Wniosków o zasiłek powodziowy przybywa. Punkty przyjmowania działają w urzędach Ośrodek Pomocy Społecznej i Urząd Miejski w Nysie przyjmują wnioski o udzielenie zasiłku po powodzi. Wnioskujących jest wielu, to setki osób każdego dnia. W centrum Nysy szkody obejmują głównie zalane piwnice i garaże. » więcej 2024-09-20, godz. 16:00, Wiadomości z regionu "Człowiek nie prorok, nie przewidzi". W Białej Nyskiej woda jeszcze stoi Takiej wody nie pamiętamy - mówią zgodnie mieszkańcy Białej Nyskiej o powodzi, która spustoszyła miejscowość. » więcej
65666768697071
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »