Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-10-02, 12:55 Autor: Jakub Biel

Branice liczą na pomoc po powodzi. "Skala zniszczeń jest ogromna"

Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa w gminie Branice [fot. Marcin Boczek]
Gmina Branice to jedno z miejsc na mapie Opolszczyzny, które najmocniej ucierpiały w wyniku wrześniowej powodzi. W sumie około 70 posesji w takich miejscowościach jak Branice-Zamek, Boboluszki czy Dzierżkowice zostało zalanych przez przepływającą nieopodal rzekę Opawę. Powódź wyrządziła znaczne szkody zarówno w prywatnych domach, jak i infrastrukturze drogowej.
- Cały czas szacujemy szkody, bo jest ich mnóstwo. Oczywiście, potrzebna jest też pomoc, ale konkretna - mówi Sebastian Baca, wójt gminy Branice.

- W tym momencie to są takie bardzo celowe potrzeby. Mamy je posegregowane, jeżeli tak mogę powiedzieć, w zależności od posesji. Są potrzebne preparaty do odgrzybiania. Ten poziom zaawansowania sprzątania jest różny. Zaawansowanie potrzeb też w każdym dniu czy w każdym tygodniu jest zupełnie inne. Na początku to były środki żywności, woda, osuszacze, agregaty. A teraz to już są takie celowe rzeczy związane z takim minimum egzystencji potrzebnej do życia. Lodówki, czajnik elektryczny, jakieś materiały budowlane. To jest potrzebne na teraz.

- Mam nadzieję, że władze w tym ogromie tragedii nie zapomną także o Branicach - dodaje Sebastian Baca.

- Ja nie ukrywam, że my musieliśmy sobie tutaj radzić na miejscu sami. Oczywiście w kolejnych dniach, już po tym jak się otrząsnęliśmy z tego, że ta powódź jednak jest dotkliwą - jak mówią władze naszych sąsiadów z Republiki Czeskiej, powódź pięćsetletnia -to później przynajmniej obietnice tej pomocy następowały. Ja trzymam za słowo i myślę, że ile z niektórymi rzeczami byliśmy sobie w stanie poradzić sami, to z infrastrukturą, z odbudową nie będziemy mogli sami sobie dać radę. 

Jednym z problemów, które dotknęły gminę są uszkodzone mosty i przeprawy przez rzekę Opawę. Mieszkańcy gminy nie mogą dojechać do pracy w Republice Czeskiej i zmuszeni są do korzystania z przejazdu w Pilszczu w gminie Kietrz.
Sebastian Baca
Sebastian Baca

Zobacz także

2024-10-14, godz. 14:57, Wiadomości z regionu Brzeski MOPS wypłacił prawie 400 zasiłków dla powodzian Średnio 4 dni trwa oczekiwanie na wypłatę zasiłków powodziowych w Brzegu. Do tej pory tamtejszy MOPS zrealizował ich prawie 400. » więcej 2024-10-14, godz. 13:48, Wiadomości z regionu Około 15 nieruchomości do rozebrania. Szacowanie zniszczeń w Głuchołazach i Prudniku trwa Trwa szacowanie strat w infrastrukturze mieszkaniowej w gminach Głuchołazy i Prudnik po powodzi. » więcej 2024-10-12, godz. 21:05, Wiadomości z regionu Głuchołaskie ulice wymagają od kierowców dużej cierpliwości. Jazda w mieście nie jest łatwa Zerwane przez powódź dwa mosty na rzece Biała Głuchołaska i trwająca przebudowa drogi krajowej 40 w centrum miasta. Kierowcy muszą wykazywać się dużą cierpliwością, podróżując przez Głuchołazy. » więcej 2024-10-12, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Oprócz pieniędzy, przy odbudowie potrzeba rąk do pracy. Pomoże inicjatywa "Budujemy nadzieję" Każdy może pomóc w remontach zalanych domów i budynków użyteczności publicznej. Inicjatywa 'Budujemy nadzieję' pomaga przekazywać pomoc do tych, którzy sami nie poradzą sobie z odbudową. » więcej 2024-10-11, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Głębocko sprząta po powodzi. "Zobaczymy, czy zdążymy do zimy" W podgrodkowskim Głębocku trwa sprzątanie po powodzi, która dotknęła większość zabudowań. Choć woda ustąpiła, to mieszkańcy nie mają pewności, czy uda im się osuszyć swoje domy przed nadchodzącą zimą. » więcej
21222324252627
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »