Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-30, 15:40 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Centralne mamy zalane". Mieszkańcy Wronowa remontują domy po powodzi

Sytuacja popowodziowa we Wronowie [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa we Wronowie [fot. Marcin Boczek]
Mieszkańcy Wronowa walczą z czasem, aby przed zimą wyremontować zniszczone przez powódź domy. Większość z budynków wymaga jak najszybszego osuszenia i uprzątnięcia, a temperatura w tym nie pomaga. Jak mówią powodzianie, końca prac nie widać. Dziś (30.09) inspektorzy nadzoru budowlanego sprawdzali stan techniczny budynków. Niestety, większość na razie nie nadaje się do zamieszkania.
- Pracy jest bardzo dużo, bo jak widać, sprzątamy, myjemy, odkażamy. Końca nie widać. Dobrze, że jeszcze pogoda się utrzymuje, ale trzeba w kurtce chodzić, spać może jeszcze nie. - Centralne mamy zalane, hydrofory nie działają, także mamy wodę z sieci hydroforowej, czyli ze studni, a ta też jest na razie nieczynna, bo musi być odkażona. Obecnie nie możemy korzystać z wody, w piecu też nie mogę zapalić, bo mamy piec kuchenny. - Wszystko jest zalane, także mieszkać nie można, nie ma szans. Pani napisała, że powinniśmy to opuścić. My nie mamy nic w domu, wszystko zalane.

- Na ten moment mieszkańcy potrzebują przede wszystkim materiałów budowlanych. To jest najważniejsza rzecz w tej chwili - mówi Wioletta Kruk-Jaromin z Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim, koordynator do spraw Wronowa.

- Osuszacze na gaz i na prąd, bo mieszkańcy zgłaszają, że boją się rachunków za prąd. Sprawdzamy też, czy jest zapotrzebowanie na kontenery, gdzie i kto chce mieszkać lub gdzie może mieszkać, sprawdzamy również z paniami użyteczność budynków i będziemy weryfikowali, jaka pomoc będzie dla mieszkańców konieczna.

Każdy, kto chciałby pomóc, może dostarczyć potrzebne materiały do Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim. Warto jednak zadzwonić i upewnić się, na co jest największe zapotrzebowanie.
Mieszkańcy Wronowa
Wioletta Kruk-Jaromin

Zobacz także

2024-09-17, godz. 13:20, Wiadomości z regionu Zakaz wchodzenia na wały przeciwpowodziowe. Decyzja Wód Polskich Wody Polskie w Gliwicach wprowadziły tymczasowy zakaz poruszania się po wałach przeciwpowodziowych. Obostrzenie dotyczy też województwa opolskiego. » więcej 2024-09-17, godz. 13:16, Wiadomości z regionu Infolinia urzędu marszałkowskiego dla powodzian Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego utworzył infolinię dotyczącą niesienia szerokiej pomocy powodzianom. » więcej 2024-09-17, godz. 13:05, Wiadomości z regionu "Dementujemy plotki". Zbiornik Racibórz Dolny pracuje stabilnie Zbiornik Racibórz Dolny pracuje prawidłowo. Nie ma żadnego dodatkowego zrzutu wody. Napełnienie na godzinę 12:00 wyniosło 147 mln m3. » więcej 2024-09-17, godz. 12:56, Publicystyka w Radiu Opole Kryzys powodziowy: aktualizacja sytuacji z Nysy i Brzegu oraz apel o weryfikację informacji [16.09.2024] W popołudniowym programie Radia Opole na bieżąco śledziliśmy sytuację hydrologiczną w regionie. Artur Kamiński, dyrektor Nyskiego ZOZ-u, ogłosił zakończenie ewakuacji szpitala i zapowiedział rozmowy z NFZ-em w celu utworzenia… » więcej 2024-09-17, godz. 12:32, Dobry wieczór, tu Opole "Jak trwoga, to do ekologa" - prof. Krystyna Słodczyk o powodzi Sił natury nie da się do końca okiełznać, ale można ograniczyć skutki jej 'gniewu'. Mieliśmy lekcję w 1997 roku, teraz mamy kolejną. Pytanie brzmi: czy czegoś się z nich uczymy? Zastanawialiśmy się nad tym wspólnie z prof. Krystyną… » więcej
949596979899100
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »