Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-30, 15:40 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Centralne mamy zalane". Mieszkańcy Wronowa remontują domy po powodzi

Sytuacja popowodziowa we Wronowie [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa we Wronowie [fot. Marcin Boczek]
Mieszkańcy Wronowa walczą z czasem, aby przed zimą wyremontować zniszczone przez powódź domy. Większość z budynków wymaga jak najszybszego osuszenia i uprzątnięcia, a temperatura w tym nie pomaga. Jak mówią powodzianie, końca prac nie widać. Dziś (30.09) inspektorzy nadzoru budowlanego sprawdzali stan techniczny budynków. Niestety, większość na razie nie nadaje się do zamieszkania.
- Pracy jest bardzo dużo, bo jak widać, sprzątamy, myjemy, odkażamy. Końca nie widać. Dobrze, że jeszcze pogoda się utrzymuje, ale trzeba w kurtce chodzić, spać może jeszcze nie. - Centralne mamy zalane, hydrofory nie działają, także mamy wodę z sieci hydroforowej, czyli ze studni, a ta też jest na razie nieczynna, bo musi być odkażona. Obecnie nie możemy korzystać z wody, w piecu też nie mogę zapalić, bo mamy piec kuchenny. - Wszystko jest zalane, także mieszkać nie można, nie ma szans. Pani napisała, że powinniśmy to opuścić. My nie mamy nic w domu, wszystko zalane.

- Na ten moment mieszkańcy potrzebują przede wszystkim materiałów budowlanych. To jest najważniejsza rzecz w tej chwili - mówi Wioletta Kruk-Jaromin z Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim, koordynator do spraw Wronowa.

- Osuszacze na gaz i na prąd, bo mieszkańcy zgłaszają, że boją się rachunków za prąd. Sprawdzamy też, czy jest zapotrzebowanie na kontenery, gdzie i kto chce mieszkać lub gdzie może mieszkać, sprawdzamy również z paniami użyteczność budynków i będziemy weryfikowali, jaka pomoc będzie dla mieszkańców konieczna.

Każdy, kto chciałby pomóc, może dostarczyć potrzebne materiały do Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim. Warto jednak zadzwonić i upewnić się, na co jest największe zapotrzebowanie.
Mieszkańcy Wronowa
Wioletta Kruk-Jaromin

Zobacz także

2024-09-20, godz. 10:48, Wiadomości z regionu „Myśmy dostali wycisk od wody, ale Głuchołazy zostały znokautowane”. Prudnik pomaga sąsiedniej gminie Zniszczonym przez powódź Głuchołazom pomaga również doświadczony przez żywioł Prudnik. Od wczoraj (19.09) stacjonują tam żołnierze pułku 18. 'Żelaznej' Dywizji Zmechanizowanej. Gmina zakwaterowała ich w sali gimnastycznej szkoły… » więcej 2024-09-20, godz. 10:46, Wiadomości z regionu Wielkie sprzątanie w sklepach, restauracjach i hotelach. Przedsiębiorcy liczą straty Restauratorzy, hotelarze czy handlowcy w Nysie są wśród poszkodowanych wskutek powodzi na Opolszczyźnie. Stracili swój biznes, a tym samym źródło dochodu. Jak przekazali naszej reporterce Katarzynie Doros-Stachoń, w pomieszczeniach… » więcej 2024-09-20, godz. 10:39, Wiadomości z regionu Dziś otwarte zostaną dwa mosty na Osobłodze w powiecie krapkowickim - Dziś (20.09) o godzinie 14:00 otwarte dla ruchu samochodowego zostaną ponownie mosty na Osobłodze: Komorniki-Łowkowice i Pietna-Steblów. Od wczoraj (19.09) dostępny dla pieszych i rowerzystów jest most w Steblowie - pisze w mediach… » więcej 2024-09-20, godz. 10:38, Wiadomości z regionu Eksperci budowlani z kraju pomogą oszacować straty powodziowe w regionie. Pierwsze zasiłki już wypłacone - Zbieramy szczegółowe dane o tym, ile budynków i gdzie jest zalanych - mówił dziś (20.09) w Porannej Rozmowie Radia Opole Piotr Pośpiech, wicewojewoda opolski. Pytaliśmy, jak wygląda szacowanie strat powodziowych w naszym region… » więcej 2024-09-20, godz. 10:16, Poranna rozmowa Radia Opole Wicewojewoda opolski o walce z żywiołem – pomoc dla powodzian, zasiłki i działania służb w regionie Gościem Porannej Rozmowy Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech, który opowiedział o obecnej sytuacji powodziowej, trwających działaniach mających na celu przywrócenie normalnego funkcjonowania na zalanych terenach oraz… » więcej
69707172737475
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »