Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-30, 15:40 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Centralne mamy zalane". Mieszkańcy Wronowa remontują domy po powodzi

Sytuacja popowodziowa we Wronowie [fot. Marcin Boczek]
Sytuacja popowodziowa we Wronowie [fot. Marcin Boczek]
Mieszkańcy Wronowa walczą z czasem, aby przed zimą wyremontować zniszczone przez powódź domy. Większość z budynków wymaga jak najszybszego osuszenia i uprzątnięcia, a temperatura w tym nie pomaga. Jak mówią powodzianie, końca prac nie widać. Dziś (30.09) inspektorzy nadzoru budowlanego sprawdzali stan techniczny budynków. Niestety, większość na razie nie nadaje się do zamieszkania.
- Pracy jest bardzo dużo, bo jak widać, sprzątamy, myjemy, odkażamy. Końca nie widać. Dobrze, że jeszcze pogoda się utrzymuje, ale trzeba w kurtce chodzić, spać może jeszcze nie. - Centralne mamy zalane, hydrofory nie działają, także mamy wodę z sieci hydroforowej, czyli ze studni, a ta też jest na razie nieczynna, bo musi być odkażona. Obecnie nie możemy korzystać z wody, w piecu też nie mogę zapalić, bo mamy piec kuchenny. - Wszystko jest zalane, także mieszkać nie można, nie ma szans. Pani napisała, że powinniśmy to opuścić. My nie mamy nic w domu, wszystko zalane.

- Na ten moment mieszkańcy potrzebują przede wszystkim materiałów budowlanych. To jest najważniejsza rzecz w tej chwili - mówi Wioletta Kruk-Jaromin z Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim, koordynator do spraw Wronowa.

- Osuszacze na gaz i na prąd, bo mieszkańcy zgłaszają, że boją się rachunków za prąd. Sprawdzamy też, czy jest zapotrzebowanie na kontenery, gdzie i kto chce mieszkać lub gdzie może mieszkać, sprawdzamy również z paniami użyteczność budynków i będziemy weryfikowali, jaka pomoc będzie dla mieszkańców konieczna.

Każdy, kto chciałby pomóc, może dostarczyć potrzebne materiały do Urzędu Miejskiego w Lewinie Brzeskim. Warto jednak zadzwonić i upewnić się, na co jest największe zapotrzebowanie.
Mieszkańcy Wronowa
Wioletta Kruk-Jaromin

Zobacz także

2024-09-24, godz. 17:30, Wiadomości z regionu "Nie mamy nic". Mieszkańcy ulicy Andersa w Głuchołazach walczą ze skutkami powodzi - Tu jest dramat, zostaliśmy z niczym - mówią mieszkańcy ulicy generała Andersa w Głuchołazach. Obecnie tam sytuacja jest najtrudniejsza i jest tam najwięcej pracy. Lokatorzy nie mają bieżącej wody, gazu, a w niektórych mieszkaniach… » więcej 2024-09-24, godz. 16:45, Wiadomości z regionu Wielka woda w Górach Opawskich. "Ten kemping nie istnieje" Ze skutkami powodzi zmagają się też ośrodki wypoczynkowe w Górach Opawskich w gminie Głuchołazy. Trwa tam usuwanie szkód spowodowanych przez wezbrany Złoty Potok oraz wodę, która spłynęła z gór. » więcej 2024-09-24, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Burmistrz Nysy zarzuca Wodom Polskim brak komunikacji. Prezes spółki zapewnia o procedurach O kompletnym kuriozum i niezrozumiałej polityce Wód Polskich we Wrocławiu przekonuje Kordian Kolbiarz, burmistrz Nysy. Samorządowiec uważa, że bez jego wiedzy zwiększono zrzut wody z Jeziora Nyskiego, co doprowadziło do zalania miasta… » więcej 2024-09-24, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Pomoc dla powodzian a meldunek stały. Pytamy o wniosek mieszkańca powiatu głubczyckiego 10 tysięcy złotych na bieżące wydatki, 100 tysięcy złotych na remont/odbudowę budynków gospodarczych i 200 tysięcy na remont/odbudowę uszkodzonych przez wodę domów - to fundusze, które rząd przeznaczył na doraźną pomoc dla… » więcej 2024-09-24, godz. 15:27, Wiadomości z regionu "Wody Polskie podjęły już próby". Od Głuchołaz po Nysę nie ma wałów chroniących przed rzeką Wody powodziowe rozmyły wały wzdłuż Białej Głuchołaskiej. Obecnie od Głuchołaz do Nysy nie ma żadnej ochrony przed wodą. Trwa szukanie rozwiązań na zminimalizowanie zagrożenia. To między innymi zmiana biegu rzeki. » więcej
45464748495051
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »