Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-28, 13:15 Autor: IAR/PAP/ oprac. CP

"Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi

Szpital Polowy w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Szpital Polowy w Nysie [fot. Sławomir Mielnik]
Komendant Główny Policji na Opolszczyźnie [fot. opolska policja]
Komendant Główny Policji na Opolszczyźnie [fot. opolska policja]
- Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu finansów poinformował o zwiększeniu rezerwy na usuwanie skutków klęsk żywiołowych.
Premier Donald Tusk przekazał, otwierając dzisiejsze (28.09) posiedzenie Rady Ministrów, że pierwsza jego część będzie miała charakter odprawy sztabowej w związku z sytuacją powodziową.

Gen. Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przypomniał, że obecnie w pracach przeciwpowodziowych bierze udział około 25 tysięcy żołnierzy, także na Opolszczyźnie. To między innymi wsparcie medyczne. - Głównymi narzędziami, które do tego wykorzystujemy jest szpital polowy w Nysie, on już przyjął 464 pacjentów. Oprócz tego w terenie są 4 zespoły medyczne udzielające doraźnej pomocy, wydzielone ze szpitali wojskowych, m.in. w Nysie.

Wojsko realizuje również akcję szczepień, między innymi w Opolu i Nysie. - W przyszłym tygodniu do Polski dotrą pierwsi żołnierze państw NATO, które zaoferowały pomoc w usuwaniu skutków powodzi - dodał gen. Kukuła.

Pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi Marcin Kierwiński przekazał, że kataklizm uszkodził ponad 17 tysięcy budynków mieszkalnych oraz 1150 budynków użyteczności publicznej. - W tym 141 szkół, 41 mostów, 45 przepompowni, 121 uszkodzonych dróg, 31 obiektów sportowych, 25 oczyszczalni ścieków, 67 żłobków i przedszkoli.

Minister Kierwiński opuścił posiedzenie rządu wcześniej, by pojechać do powodzian w Głuchołazach.

Komendant główny policji Marek Boroń potwierdził, że liczba zgonów spowodowanych powodzią wzrosła do dziewięciu. - Od początku doszło do ewakuacji 4 778 osób - przekazał szef policji. Dodajmy, że komendant główny był w piątek na Opolszczyźnie, odwiedził rejon Głuchołaz i miejscowości w powiecie brzeskim.
Wiesław Kukuła
Marcin Kierwiński

Zobacz także

2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej 2024-09-27, godz. 15:55, Wiadomości z regionu Uczniowie m.in. z terenów powodziowych mogą starać się o stypendia Do 7 października przedłużono termin składania wniosków o stypendia w ramach Marszałkowskiego Programu Stypendialnego. » więcej 2024-09-27, godz. 15:54, Wiadomości z regionu Społeczność ukraińska ruszyła na pomoc powodzianom Opolscy Ukraińcy pomagają powodzianom. W ubiegłym tygodniu zorganizowali zbiórkę darów, która pojechała do Głuchołaz. Dary były zbierane w Szkole Podstawowej nr 1 w Opolu, a zaangażowały się w nią całe rodziny, ale też fi… » więcej 2024-09-27, godz. 15:46, Wiadomości z regionu "Woda zabrała nam wszystko". Rolnicy z gminy Głogówek liczą straty Wielka woda wyrządziła też wiele szkód w gospodarstwach rolnych. Przykładem jest miejscowość Kierpień w gminie Głogówek, gdzie zalana była cała wioska. Teraz tamtejsi rolnicy zaczynają powoli porządkować swoje gospodarstwa i… » więcej 2024-09-27, godz. 15:41, Wiadomości z regionu Rzeka Opawica zmieniła bieg i zabrała część polskiej ziemi na rzecz Czechów Przyroda rządzi się swoimi prawami. Pokazała to rzeka Opawica w gminie Głubczyce, która przez silne opady deszczu i powódź zmieniła swój bieg. Tym samym doprowadziła ona do zmiany granic między Polską a Czechami. Nasi sąsiedzi… » więcej
39404142434445
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »