Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-25, 12:02 Autor: Jacek Rudnik

Ekspert w Radiu Opole: Z dużym remontem zalanych domów warto poczekać

Dariusz Bajno [fot. Jędrzej Łuczak]
Dariusz Bajno [fot. Jędrzej Łuczak]
- Nie warto się spieszyć z remontami, budynki dopiero wykażą swoje wady po tygodniu, dwóch - przypomniał w Porannej Rozmowie Radia Opole Dariusz Bajno, przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów. Na pierwszy rzut oka bardzo trudno oszacować faktyczny stan budynku.
Mieszkańcy wielu uszkodzonych w powodzi domów jak najszybciej decydują się na rozpoczęcie poważnych remontów, tymczasem precyzyjne ustalenie stopnia naruszenia ścian, czy fundamentów nie jest łatwe i dobrze, kiedy wiążące decyzje podejmują po oględzinach fachowcy.

O skutkach długotrwałego nasiąkania ścian mówił w Porannej Rozmowie Radia Opole Przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Dariusz Bajno.

- Osobiście też przeglądałem obiekty w okolicach Nysy, Nowego Świętowa i na pierwszy rzut oka nie da się ocenić, czy w konkretnym budynku rzeczywiście jest wszystko dobrze i czy te pęknięcia, zarysowania są szkodliwe, my to stwierdzamy. Natomiast uważam, że trzeba takie miejsca poddać dalszej obserwacji celem oceny, czy naprawdę uszkodzenia mogą być szkodliwe - wyjaśnił dr hab. inż. Dariusz Bajno.

Jak wyjaśnił ekspert dodatkowym problemem jest woda wewnątrz, w samej strukturze ściany, czy fundamentu i jeśli nie zostanie stamtąd odprowadzona, a pojawi się mróz, nie trudno o bardzo poważne uszkodzenia:

- Przede wszystkim mróz spowoduje, że te nasiąknięte mury zaczną pękać, przynajmniej ta warstwa zewnętrzna, ściany są dogłębnie nasączone wodą, ale ta woda też stała, ja zawsze zalecałem, żeby usunąć tynki do wysokości co najmniej linii zalania plus jeszcze minimum 50 cm wyżej, dokąd woda mogła je zawilgocić - wyjaśnił gość Radia Opole.

Dariusz Bajno przestrzegał też przed nagłym odpompowaniem wody z piwnic, gdyż z okolicznego terenu woda ponownie napłynie, dodatkowo uszkadzając mury.

Najkorzystniejsze jest naturalne, nie zaś wymuszone osuszanie budynków, przy dobrej wentylacji, kiedy mamy jeszcze stosunkowo wysokie temperatury na zewnątrz.

W terenie oględziny prowadzą fachowcy powiatowego lub wojewódzkiego inspektoratu nadzoru budowlanego, którzy sporządzają protokoły zniszczeń.

Przewodniczący Okręgowej Rady Opolskiej Izby Inżynierów Dariusz Bajno przypomniał też na antenie Radia Opole, że planując budowę domu na terenach narażonych na podtopienia warto jest w miarę możliwości wynieść trochę całą konstrukcję, co zawsze poprawi sytuację w razie przyborów. Dziś w wielu przypadkach jest tendencja budowania na jednym poziomie, co w strefach bliskich rzekom może się okazać fatalnym wyborem.
Dariusz Bajno 01
Dariusz Bajno 02

Zobacz także

2024-09-12, godz. 21:20, Wiadomości z regionu "Pół miliona worków, rękawy i sprzęt". Wojewoda zapewnia, że służby są w gotowości - Przed nami ogromne wyzwanie i jesteśmy gotowi na najgorsze scenariusze - informuje wojewoda opolski Monika Jurek w związku z zapowiadanymi w województwie opolskim intensywnymi opadami deszczu. Podczas konferencji prasowej zapewniła… » więcej 2024-09-12, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Pawłowiczki raczej bezpieczne, gorzej w Bierawie. Samorządowcy o spodziewanych ulewach 'Od wielu lat powtarzamy, że nasza gmina została opuszczona przez państwo w zakresie ochrony przeciwpowodziowej'. Krzysztof Ficoń, wójt gminy Bierawa, podniósł stopień gotowości wobec niepokojących prognoz o kilkudniowych ulewac… » więcej 2024-09-12, godz. 19:50, Wiadomości z regionu "Odra nieznacznie przekroczy poziom alarmowy". Po sztabie kryzysowym w Krapkowicach Starosta krapkowicki wyklucza ryzyko powodzi większej skali na podstawie aktualnych prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Maciej Sonik zwołał dzisiaj (12.09) sztab kryzysowy. » więcej 2024-09-12, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Pogotowie przeciwpowodziowe w powiecie nyskim. Podnosi się poziom rzek Pogotowie przeciwpowodziowe ogłoszono w powiecie nyskim. Tamtejsze starostwo szykuje się na różne warianty rozwoju sytuacji pogodowej. » więcej 2024-09-12, godz. 17:00, Wiadomości z regionu Sytuacja hydrologiczna w Brzegu pod kontrolą - Nie ma obaw przed klasyczną powodzią i wylaniem Odry. Jeżeli coś się pojawi, będą to podtopienia pochodzące z wody opadowej, czyli burzówek i kanalizacji - informuje Krzysztof Żołyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu… » więcej
127128129130131132133
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »