Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-24, 19:15 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

"Chcemy spać spokojnie". Mieszkańcy Jarnołtówka apelują do premiera o remont zapory

Jarnołtówek - szkody po powodzi [fot. Marcin Boczek]
Jarnołtówek - szkody po powodzi [fot. Marcin Boczek]
Jarnołtówek - szkody po powodzi [fot. Marcin Boczek]
Jarnołtówek - szkody po powodzi [fot. Marcin Boczek]
Jarnołtówek - szkody po powodzi [fot. Marcin Boczek]
Jarnołtówek - szkody po powodzi [fot. Marcin Boczek]
Jarnołtówek - szkody po powodzi [fot. Marcin Boczek]
Jarnołtówek - szkody po powodzi [fot. Marcin Boczek]
Mieszkańcy Jarnołtówka apelują do premiera Donalda Tuska w sprawie remontu zapory. W piśmie skierowanym do szefa rządu proszą o ujęcie w planach inwestycyjnych modernizacji zapory oraz należytego zabezpieczenia rzeki Złoty Potok. Argumentują, że podczas tej powodzi tama była zagrożona, a w czasie kolejnej wielkiej wody może ona już nie wytrzymać.
Przypomnijmy, że w ubiegłą niedzielę (15.09) konieczna była ewakuacja mieszkańców Jarnołtówka, ale też Moszczanki i Łąki Prudnickiej, bo było zagrożenie, że tama może nie wytrzymać.

- Widzieliśmy, co się wydarzyło w Stroniu Śląskim, a tam jest prawie taka sama tama jak u nas - mówi Krzysztof Prościak, mieszkaniec Jarnołtówka.

- To samo mogłoby się u nas wydarzyć i dzięki Bogu się nie wydarzyło, ale możemy się tego spodziewać. Jeśli nie będziemy dzisiaj reagować i robić coś w tym kierunku, żeby jednak te fundusze, które zostały zapowiedziane w ramach programu "Odbudowa+" trafiły też do nas i te wały zostały na tyle zabezpieczone, abyśmy mogli spokojnie spać.

- U nas w 1997 roku było tragicznie i od tamtego czasu nic nie zrobiono. Wszystko zostało zasypane ziemią i kamieniami - dodaje Prościak.
Krzysztof Prościak

Zobacz także

2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej 2024-09-27, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Nyskie zabytki po powodzi. Trwa ich oczyszczanie i osuszanie Nyskie zabytki zlokalizowane przy wałach oraz ciekach wodnych w centrum miasta najbardziej ucierpiały podczas powodzi. Bastion Św. Jadwigi, Fort Wodny czy Reduta Kardynalska » więcej 2024-09-27, godz. 17:37, Wiadomości z regionu Jakie były zrzuty wody, kiedy zalało Lewin Brzeski? Burmistrz Lewina Brzeskiego twierdzi, że wody, która przepływała przez gminę, kiedy doszło do zalania gminy, musiało być więcej niż podawały to Wody Polskie. » więcej
35363738394041
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »