Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-24, 11:59 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Trudna komunikacja dwóch stron zniszczonych Głuchołaz. Dla pieszych kładka, dla aut prywatny most

Kładka pieszo-rowerowa w Głuchołazach [fot. Marcin Boczek]
Kładka pieszo-rowerowa w Głuchołazach [fot. Marcin Boczek]
Kładka pieszo-rowerowa w Głuchołazach [fot. Marcin Boczek]
Kładka pieszo-rowerowa w Głuchołazach [fot. Marcin Boczek]
Kładka pieszo-rowerowa w Głuchołazach [fot. Marcin Boczek]
Kładka pieszo-rowerowa w Głuchołazach [fot. Marcin Boczek]
- Mija tydzień, a my nadal jesteśmy odcięci od świata - mówią mieszkańcy lewobrzeżnej części Głuchołaz. Do prawej części miasta mogą dotrzeć jedynie przez kładkę pieszo-rowerową. Natomiast, jeśli ktoś potrzebuje dostać się samochodem do centrum musi kierować się na ulicę Wyspiańskiego i tam przez most udostępnioną przez jedną z firm docierają do miasta. Jednak są pewne ograniczenia.
- Ciężko jest, korki są, tłok, ale co zrobić. - Mamy kładkę i to jest ważne, bo można iść zrobić zakupy na tamtej stronie, do apteki, bo tu zalana, także ludzie nie powinni narzekać tylko się cieszyć, że żyjemy, bo mogło być gorzej. - Jedyna przeprawa. Dla samochód jest tam jeden most prywatny, ale my musimy jeździć przez Gierałcice. Tu wszystko jest zostawione na rympał, dosłownie.

- Od kilku dni korzystamy z mostu Schattdecor i tam przez ten ocalały most mieszkańcy mogą jeździć - wyjaśnia burmistrz Głuchołaz, Paweł Szymkowicz.

- Z tym, że bardzo proszę pamiętać, że tym samym mostem transportowane są cysterny z wodą i jeśli przerwiemy łańcuch dostawy, to może nastąpić zapowietrzenie wodociągów i ten tydzień walki o wodę pitną zostanie zmarnowany. Jeździmy tam całą dobę, zwłaszcza cysterny, które ze względów technologicznych muszą jeździć całą dobę, ale staramy się to robić w godzinach nocnych, kiedy ten ruch samochodów osobowych jest mniejszy. - A mieszkańcy mogą cały czas? - Tak, mieszkańcy mogą cały czas jeździć.

Firma planuje też udostępnić drugą trasę dla samochodów osobowych. Jak przekazał burmistrz, to może się wydarzyć jutro lub pojutrze. Na razie na tym terenie trwa zasypywanie dziur.
Mieszkańcy
Paweł Szymkowicz

Zobacz także

2024-09-28, godz. 13:15, Wiadomości z regionu "Pierwsza część posiedzenia rządu to odprawa sztabowa". Rada Ministrów o powodzi - Całościowe środki na usuwanie skutków powodzi to do tej pory 622 mln 800 tys. zł. Zasiłki otrzymało prawie 37 tysięcy rodzin - powiedział szef MSWiA Tomasz Siemoniak podczas nadzwyczajnego posiedzenia rządu. Z kolei szef resortu… » więcej 2024-09-28, godz. 10:30, Wiadomości z regionu Uczniowie z Głubczyc od początku powodzi pomagają poszkodowanym. "Nie trzeba ich zmuszać" Uczniowie z Zespołu Szkół Mechanicznych w Głubczycach od kilku dni pomagają w tamtejszych punktach dystrybucji darów. Sortują przywożone rzeczy, w tym jedzenie oraz ubrania, ale również pakują i zawożą je do powodzian. Młodzież… » więcej 2024-09-28, godz. 08:00, Wiadomości z regionu "Przez cały czas powodzi pacjenci byli bezpieczni". Nyskie hospicjum po wielkiej wodzie Nyskie hospicjum liczy straty i planuje remont. Tak jak spory obszar tej części miasta placówkę nie zalała woda z rzeki, ale wody gruntowe i kanalizacja. Przez okres powodzi pełniono tam dyżury i utrzymywano gotowość do ewakuacji… » więcej 2024-09-27, godz. 21:27, Wiadomości z regionu Będą analizy, dlaczego doszło do zalania Nysy. "Woda powinna była utrzymać się w korycie rzeki" - Będzie dokonana pełna analiza, dlaczego doszło do zalania Nysy, choć z dokumentacji, jaką posiadamy, wynika, że tam nie powinno do niczego dojść - zapowiedziała w piątek prezes Wód Polskich Joanna Kopczyńska. Dodała, że ekspertyz… » więcej 2024-09-27, godz. 19:00, Publicystyka w Radiu Opole Marek Leśniak o przyszłości szkół po powodzi oraz o wsparciu dla uczniów i nauczycieli Jakie kroki podejmowane są w celu odbudowy szkół najbardziej dotkniętych powodzią? Ilu uczniów może liczyć na wsparcie psychologiczne w nowym roku szkolnym? O tych wyzwaniach rozmawialiśmy z Markiem Leśniakiem, wicekuratorem oświaty… » więcej
32333435363738
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »