Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-20, 16:42 Autor: Witold Wośtak

Jest zainteresowanie szczepieniami przeciw tężcowi

Ośrodek Zdrowia w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
Ośrodek Zdrowia w Łosiowie [fot. Witold Wośtak]
4,5 tysiąca dawek szczepionek przeciwko tężcowi przekazał do powiatów wojewódzki sanepid. Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski szczepili się w Łosiowie.
Jak przekazała Polskiej Agencji Prasowej Małgorzata Gudełajtis z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologiczna w Opolu, opolski sanepid dysponuje wystarczającą ilością szczepionek przeciwko tężcowi - chorobie, na którą narażone są m.in. osoby pracujące przy usuwaniu skutków powodzi.

Około 40 osób przyjęło w piątek szczepionkę w ośrodku zdrowia w Łosiowie.

- Pomagam przy karczowaniu wałów i opiłek metalu wbił mi się w klatkę piersiową, dlatego szczepię się. Nie odczuwam na razie dolegliwości, ale zdaję się na lekarzy.

- Pochodzę z Lewina Brzeskiego i tam niestety powódź miała rozległe skutki. Chodziłem w tej wodzie i mam na ciele mechaniczne uszkodzenia na nogach i stopach, bo taką mam pracę, że zawsze gdzieś obiję się. Aby uniknąć skutków zakażenia tężcem czy innej choroby, przyszedłem dzisiaj zaszczepić się.

- Chodziliśmy w wodzie bez żadnej ochrony. Woda jest, jaka jest, ona ciągle stoi i pewnie ma bakterie, fekalia czy inne rzeczy, więc lepiej zaszczepić się i być zdrowym. Po co później martwić się, kiedy wystąpią jakieś objawy. Wiadomo, że dla pełnej ochrony trzeba przyjąć dwie dawki, ale spokojnie.

Jutro i w niedzielę (21-22.09) szczepionka przeciw tężcowi będzie podawana chętnym w Brzeskim Centrum Medycznym.

Mieszkańcy terenów zalanych mogą korzystać z opieki medycznej w każdej funkcjonującej placówce POZ. Po pomoc można zgłaszać się także do jednostek nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a w przypadkach uzasadnionych także na SOR lub szpitalne izby przyjęć.
Osoby szczepiące się

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
124125126127128129130
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »