Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-17, 19:12 Autor: Adam Wołek

Ewakuacja mieszkańców Lewina Brzeskiego. 90 procent miasta pod wodą

[fot. st. szer. Małgorzata Szymala/1 Brzeski Pułk Saperów]
[fot. st. szer. Małgorzata Szymala/1 Brzeski Pułk Saperów]
Trwa ewakuacja kolejnych osób z zalanego Lewina Brzeskiego. Sytuacja jest dramatyczna, bo do miasta ciągle wpływa woda. Ewakuację ludności koordynują i prowadzą służby, w tym opolscy strażacy.
- Chcemy jak najsprawniej przeprowadzić akcję - podkreśla kpt. Łukasz Nowak, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Opolu. - Sytuacja zmienia się dynamicznie, z godziny na godzinę. Jeszcze godzinę temu mieliśmy ewakuowanych ponad 200 osób, a teraz kolejne są poddawane ewakuacji. Sytuacja w tej miejscowości jest mocno, jak już wspomniałem, dynamiczna.

Dodajmy, że Lewin Brzeski jest niemal odcięty od świata - nie ma prądu, bardzo trudno o internet i zasięg telefoniczny, a dojechać można jedynie od kierunku Brzegu. Wszystkie drogi od strony Opola są zalane.

Na popołudniowym posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego wojewoda opolska Monika Jurek przekazała, że z Lewina ewakuowanych jest nieco ponad 300 osób. Woda, która wdarła się do miasta, osiąga miejscami dwa metry głębokości. Przekazała, że Lewin Brzeski znalazł się w 90 procentach pod wodą.

Ewakuowane z Lewina Brzeskiego osoby, jak mówił na naszej antenie starosta brzeski Jacek Monkiewicz, zostaną przetransportowane do Brzegu. Dodał, że woda będzie stała w Lewinie najpewniej jeszcze kilka dni, także nie wykluczone, że na opuszczenie swoich domów i mieszkań zdecyduje się większa liczba mieszkańców.

Potrzebne mieszkańcom rzeczy można zostawiać w strefie przy przejeździe kolejowym.
Łukasz Nowak

Zobacz także

2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej 2024-09-13, godz. 10:00, Wiadomości z regionu Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to… » więcej
124125126127128129130
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »