Radio Opole » Niż Boris nad Opolszczyzną » Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

Wiadomości o sytuacji powodziowej w regionie

2024-09-13, 10:00 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Przede wszystkim spokój. Strażacy radzą, jak zachować się w sytuacji kryzysowej

RCB radzi, jak zachować się podczas powodzi infografika. RCB
RCB radzi, jak zachować się podczas powodzi infografika. RCB
Wodomierz na Odrze [fot. Jędrzej Łuczak]
Wodomierz na Odrze [fot. Jędrzej Łuczak]
Słuchanie komunikatów o zagrożeniu w radiu i TV, ewakuacja dzieci i osób starszych w bezpieczne miejsce, ustalenie dróg ewakuacji, naładowanie telefonu komórkowego oraz między innymi zabezpieczenie domu np. workami z piaskiem - to rady dla osób, które są zagrożone podtopieniami lub powodzią. Strażacy apelują, aby w sytuacji zagrożenia zachować spokój.
- Nasze służby jeśli będą miały takie zgłoszenia, to w każdej chwili będą starały się pomóc, żeby zabezpieczyć obiekty użyteczności publicznej oraz mieszkalne - mówi starszy brygadier Paweł Kielar, Opolski Komendant Wojewódzki PSP.

- Rzeczy, o których warto pomyśleć na bazie różnych doświadczeń i powodzi, które mieliśmy, to zobaczyć w domu czy mamy latarkę, wodę i takie podstawowe rzeczy. To wszystko po to, abyśmy mogli spokojnie kilka godzin czy też dzień przetrwać. Warto też mieć radio lub jakieś inne urządzenia na baterie, aby można było usłyszeć komunikaty.

Przypomnijmy, że według prognoz IMGW do poniedziałku (16.09) na Opolszczyźnie może spaść nawet do 350 litrów wody ma metr kwadratowy. Przed nami opady ciągłe i intensywne.
starszy brygadier Paweł Kielar

Zobacz także

2024-09-13, godz. 13:23, Wiadomości z regionu Zrzuty wody z Turawy, zbiorniki kaskadowe Nysy Kłodzkiej z dużymi zapasami Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach wczoraj (12.09) zwiększył odpływ ze zbiornika w Turawie. - Zapadła decyzja, mimo że udało się wypracować ponad 200 procent rezerwy powodziowej - mówi Linda Hofman, rzecznik Wód Polskich… » więcej 2024-09-13, godz. 12:41, Interwencja Radia Opole "Przygotowujemy się do tej fali". Czarnowąsy z obawą patrzą na prognozowane opady [INTERWENCJA] Mieszkańcy Czarnowąs - dzielnicy Opola nad Małą Panwią - obawiają się, że przez intensywne opady deszczu ich miejscowość kolejny raz zostanie zalana. Skutki powodzi odczuli w 1997 i 2010 roku. Tym tematem zajęliśmy się dziś… » więcej 2024-09-13, godz. 12:16, Wiadomości z regionu Żołnierze WOT z opolskich batalionów są w gotowości do działania na wypadek powodzi i podtopień Blisko 2,5 tysiąca żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest w gotowości w związku z ryzykiem powodzi w województwach opolskim i śląskim. Mundurowi cały czas monitorują sytuację na rzekach i zbiornikach wodnych… » więcej 2024-09-13, godz. 10:29, Wiadomości z regionu Działania prewencyjne opolskich strażaków w związku z opadami deszczu Układali worki z piaskiem i rękawy przeciwpowodziowe. Strażacy z województwa opolskiego przeprowadzili już 14 działań prewencyjnych w związku z intensywnymi opadami deszczu w regionie. » więcej 2024-09-13, godz. 10:10, Poranna rozmowa Radia Opole "Wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę". Stanisław Potoniec o zagrożeniu powodziowym - Spodziewamy się wzrostów stanów rzek w powiecie nyskim, prudnickim i głubczyckim. Trudno powiedzieć, czy będzie lepiej niż w 1997 roku. Na pewno wystąpią liczne podtopienia, ale nie wiemy na jaką skalę - mówił w Porannej Rozmowie… » więcej
123124125126127128129
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »