Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-04-19, 21:00 Autor: Marzena Śmierciak/IAR

Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie

Głosowanie [fot. Wanda Kownacka]
Głosowanie [fot. Wanda Kownacka]
Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych miejscowościach, w których pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia, czyli żaden kandydat nie otrzymał więcej niż 50 proc. głosów.
I tak głosowanie w województwie opolskim odbędzie się w gminach: Biała, Brzeg, Głuchołazy, Gogolin, Grodków, Kamiennik, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Lubsza, Namysłów, Olszanka, Otmuchów, Pakosławice, Praszka, Prudnik, Skarbimierz, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Strzeleczki, Tarnów Opolski, Tułowice, Wilków i w gminie Zdzieszowice.

Lokale wyborcze podczas II tury wyborów samorządowych są czynne od godziny 07:00 do 21:00. Mieszkańcy głosują w tych samych obwodach, co 7 kwietnia. Otrzymają jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów.

Aby oddać ważny głos, na karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego z dwóch kandydatów. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Wyborca otrzyma kartę, która musi być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i wydrukowanym odciskiem pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Nieważny będzie głos wyborcy, który nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na obu kandydatów.

Po wypełnieniu karty wyborca musi wrzucić ją do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani komukolwiek odstępować. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Dodajmy, od północy z piątku na sobotę (20.04) obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie nie można podejmować żadnych działań promujących któregoś z kandydatów biorących udział w drugiej turze.

Złamanie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Wszelkie przypadki należy zgłaszać na policję. Przestępstwem jest publikowanie sondaży przed zakończeniem ciszy wyborczej w niedzielę o 21.00. W dniu wyborów można podawać jedynie frekwencję.

Dodajmy, że cisza wyborcza może zostać przedłużona, jeśli zostanie przedłużone głosowanie.

Zobacz także

3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »