Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-04-19, 21:00 Autor: Marzena Śmierciak/IAR

Druga tura - czas start. Przed nami wyborcza dogrywka w 23 gminach w regionie

Głosowanie [fot. Wanda Kownacka]
Głosowanie [fot. Wanda Kownacka]
Mieszkańcy 23 gmin w województwie opolskim ponownie pójdą w niedzielę (21.04) do urn wyborczych. Druga tura wyborów samorządowych organizowana jest w tych miejscowościach, w których pierwsza tura nie przyniosła rozstrzygnięcia, czyli żaden kandydat nie otrzymał więcej niż 50 proc. głosów.
I tak głosowanie w województwie opolskim odbędzie się w gminach: Biała, Brzeg, Głuchołazy, Gogolin, Grodków, Kamiennik, Kędzierzyn-Koźle, Krapkowice, Lubsza, Namysłów, Olszanka, Otmuchów, Pakosławice, Praszka, Prudnik, Skarbimierz, Skoroszyce, Strzelce Opolskie, Strzeleczki, Tarnów Opolski, Tułowice, Wilków i w gminie Zdzieszowice.

Lokale wyborcze podczas II tury wyborów samorządowych są czynne od godziny 07:00 do 21:00. Mieszkańcy głosują w tych samych obwodach, co 7 kwietnia. Otrzymają jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów.

Aby oddać ważny głos, na karcie należy postawić znak X w kratce przy nazwisku jednego z dwóch kandydatów. Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość.

Wyborca otrzyma kartę, która musi być opatrzona pieczęcią obwodowej komisji wyborczej i wydrukowanym odciskiem pieczęci terytorialnej komisji wyborczej. Na dole karty znajdzie się informacja o sposobie głosowania.

Nieważny będzie głos wyborcy, który nie postawi znaku X w żadnej z kratek lub zagłosuje na obu kandydatów.

Po wypełnieniu karty wyborca musi wrzucić ją do urny wyborczej; nie wolno wynosić kart do głosowania poza lokal wyborczy ani komukolwiek odstępować. Przepisy karne Kodeksu wyborczego mówią, że grozi za to kara grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Dodajmy, od północy z piątku na sobotę (20.04) obowiązuje cisza wyborcza. W tym czasie nie można podejmować żadnych działań promujących któregoś z kandydatów biorących udział w drugiej turze.

Złamanie ciszy wyborczej jest wykroczeniem, za które grozi kara grzywny. Wszelkie przypadki należy zgłaszać na policję. Przestępstwem jest publikowanie sondaży przed zakończeniem ciszy wyborczej w niedzielę o 21.00. W dniu wyborów można podawać jedynie frekwencję.

Dodajmy, że cisza wyborcza może zostać przedłużona, jeśli zostanie przedłużone głosowanie.

Zobacz także

2024-03-14, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów muszą się pospieszyć Dzisiaj (14.03) o godzinie 16:00 mija termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Komitety wyborcze muszą tego dokonać w gminnych lub miejskich komisjach wyborczych. Trzeba jednak pamiętać o spełnieniu… » więcej 2024-03-14, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Prudnik: kandydaci na burmistrza nie spotkają się podczas wspólnej debaty wyborczej Nie będzie zaplanowanej na piątek (15.03) debaty kandydatów na burmistrza Prudnika. Startujących na ten urząd poróżniła formuła zadawania pytań. Troje z nich zwołało konferencję prasową. » więcej 2024-03-13, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Śląscy Samorządowcy mają wiele pomysłów dla powiatu strzeleckiego. Są też pełne listy wyborcze Kandydatów z powiatu strzeleckiego w wyborach samorządowych przedstawił Komitet Wyborczy Wyborców Śląscy Samorządowcy. Do Rady Powiatu Strzeleckiego kandyduje 27 osób z czterech okręgów. » więcej 2024-03-13, godz. 17:13, Wiadomości z regionu Kandydaci popierani przez Marcina Ociepę rozpoczynają kampanię Komitet Wyborczy Marcina Ociepy Silny Region oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą. » więcej 2024-03-13, godz. 17:00, Wiadomości z regionu W Opolu ma powstać nowa szkoła podstawowa. "Miasto się rozrasta i trzeba reagować" 100 milionów złotych - to szacowany koszt budowy nowej szkoły podstawowej w Opolu. Ma ona powstać na osiedlu Malinka. » więcej
45464748495051
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »