Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-03-12, 17:55 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Kampania wyborcza nabiera tempa. Sprawdzamy, jak legalnie umieszczać materiały wyborcze

Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Mobilne banery z plakatami wyborczymi [fot. Jarosław Madzia]
Mobilne banery z plakatami wyborczymi [fot. Jarosław Madzia]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Są na ogrodzeniach, budynkach, a nawet parkingach. Plakaty czy bilbordy z wizerunkami kandydatów startujących w wyborach samorządowych "atakują" mieszkańców Opola wręcz na każdym kroku. Czy ustawianie przyczepek z banerami w centrum miasta jest legalne i zgodne z uchwałą krajobrazową?
- Uchwała krajobrazowa na 30 dni przed wyborami na terenie miasta pozwala na wieszanie materiałów wyborczych. Oczywiście trzeba się zgłosić wcześniej po opinię do architekta miejskiego, ale takie banery mogą być wieszane - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

- Materiały wyborcze nie mogą być wieszane na przykład na infrastrukturze drogowej. Tu mówimy o wszelkiego rodzaju barierkach, które znajdują się przy drodze, na mostach czy ekranach dźwiękochłonnych. Jeśli chodzi o kwestię związane z ustawianiem lawet, to można je umieszczać w pasie drogowym, ale to też jest uwarunkowane pewnymi przepisami. Oczywiście trzeba wnieść opłatę w Miejskim Zarządzie Dróg o zajęcie pasa drogowego. Co ważne, one nie mogą być stawiane na chodnikach.

Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu, potwierdza, że takich interwencji związanych z nieprawidłowym umieszczeniem banerów, czy też przyczepek nie brakuje.

- Na pewno nie mogą się takie przyczepki ustawiać na chodnikach, a mamy takie przypadki, bo tutaj jest tylko to miejsce wyznaczone dla pojazdów osobowych. Oczywiście jest to wykroczenie. Jeżeli mówimy o przepisach ruchu drogowego i ich naruszeniu, to tu będzie zależało od naruszeń, a jeżeli chodzi o plakaty, to może być nałożona grzywna od 20 do 500 złotych.

Dodajmy, że kandydaci po wyborach samorządowych będą mieli 30 dni na usunięcie swoich materiałów wyborczych. W przeciwnym razie czekają ich sankcje finansowe.
Adam Leszczyński
Beata Szpakowska

Zobacz także

2024-03-08, godz. 14:59, Wiadomości z regionu Kandydaci Lewicy chcą utworzenia interwencyjnej grupy do spraw autyzmu przy UMWO Utworzenie interwencyjnej grupy do spraw autyzmu przy urzędzie marszałkowskim postulują kandydaci Lewicy do sejmiku. Jerzy Przystajko i Agnieszka Wodnicka również są rodzicami dzieci z takimi zaburzeniami. » więcej 2024-03-08, godz. 14:58, Wiadomości z regionu Prezydent Wiśniewski ma pomysł na drugie życie dla niechcianej odzieży Otwarcie Eko Butiku w stolicy regionu zapowiada ubiegający się o trzecią kadencję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. » więcej 2024-03-08, godz. 14:48, Wiadomości z regionu Wyborcza przygana byłego burmistrza zbulwersowała nauczycieli Zespołu Szkół w Głogówku Były burmistrz Głogówka krytykuje działalność tamtejszego Zespołu Szkół. Zamieszczona w mediach społecznościowych wypowiedź Andrzeja Kałamarza zbulwersowała nauczycieli tej placówki oraz władze powiatu. Kontrowersyjne stwierdzenia… » więcej 2024-03-08, godz. 13:05, Wiadomości z regionu Michał Nowak kandydatem na prezydenta Opola. PiS prezentuje też drużynę do rady miasta Michał Nowak jest kandydatem Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Opola. Partia przedstawiła też kandydatów do rady miasta. Z list PiS wystartują 33 osoby. » więcej 2024-03-08, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Kandydatki KO do Rady Miasta Opola chcą miasta bardziej przyjaznego dla kobiet 'Niech Opole będzie miastem kobiet szczęśliwych i spełnionych'. Kandydatki Koalicji Obywatelskiej do Rady Miasta Opola złożyły rano życzenia wszystkim opolankom z okazji Dnia Kobiet. » więcej
49505152535455
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »