Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-03-12, 17:55 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Kampania wyborcza nabiera tempa. Sprawdzamy, jak legalnie umieszczać materiały wyborcze

Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Mobilne banery z plakatami wyborczymi [fot. Jarosław Madzia]
Mobilne banery z plakatami wyborczymi [fot. Jarosław Madzia]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Są na ogrodzeniach, budynkach, a nawet parkingach. Plakaty czy bilbordy z wizerunkami kandydatów startujących w wyborach samorządowych "atakują" mieszkańców Opola wręcz na każdym kroku. Czy ustawianie przyczepek z banerami w centrum miasta jest legalne i zgodne z uchwałą krajobrazową?
- Uchwała krajobrazowa na 30 dni przed wyborami na terenie miasta pozwala na wieszanie materiałów wyborczych. Oczywiście trzeba się zgłosić wcześniej po opinię do architekta miejskiego, ale takie banery mogą być wieszane - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

- Materiały wyborcze nie mogą być wieszane na przykład na infrastrukturze drogowej. Tu mówimy o wszelkiego rodzaju barierkach, które znajdują się przy drodze, na mostach czy ekranach dźwiękochłonnych. Jeśli chodzi o kwestię związane z ustawianiem lawet, to można je umieszczać w pasie drogowym, ale to też jest uwarunkowane pewnymi przepisami. Oczywiście trzeba wnieść opłatę w Miejskim Zarządzie Dróg o zajęcie pasa drogowego. Co ważne, one nie mogą być stawiane na chodnikach.

Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu, potwierdza, że takich interwencji związanych z nieprawidłowym umieszczeniem banerów, czy też przyczepek nie brakuje.

- Na pewno nie mogą się takie przyczepki ustawiać na chodnikach, a mamy takie przypadki, bo tutaj jest tylko to miejsce wyznaczone dla pojazdów osobowych. Oczywiście jest to wykroczenie. Jeżeli mówimy o przepisach ruchu drogowego i ich naruszeniu, to tu będzie zależało od naruszeń, a jeżeli chodzi o plakaty, to może być nałożona grzywna od 20 do 500 złotych.

Dodajmy, że kandydaci po wyborach samorządowych będą mieli 30 dni na usunięcie swoich materiałów wyborczych. W przeciwnym razie czekają ich sankcje finansowe.
Adam Leszczyński
Beata Szpakowska

Zobacz także

2024-03-14, godz. 09:30, Wiadomości z regionu Kandydaci na wójtów, burmistrzów i prezydentów muszą się pospieszyć Dzisiaj (14.03) o godzinie 16:00 mija termin zgłaszania kandydatów na wójtów, burmistrzów, prezydentów miast. Komitety wyborcze muszą tego dokonać w gminnych lub miejskich komisjach wyborczych. Trzeba jednak pamiętać o spełnieniu… » więcej 2024-03-14, godz. 06:15, Wiadomości z regionu Prudnik: kandydaci na burmistrza nie spotkają się podczas wspólnej debaty wyborczej Nie będzie zaplanowanej na piątek (15.03) debaty kandydatów na burmistrza Prudnika. Startujących na ten urząd poróżniła formuła zadawania pytań. Troje z nich zwołało konferencję prasową. » więcej 2024-03-13, godz. 20:30, Wiadomości z regionu Śląscy Samorządowcy mają wiele pomysłów dla powiatu strzeleckiego. Są też pełne listy wyborcze Kandydatów z powiatu strzeleckiego w wyborach samorządowych przedstawił Komitet Wyborczy Wyborców Śląscy Samorządowcy. Do Rady Powiatu Strzeleckiego kandyduje 27 osób z czterech okręgów. » więcej 2024-03-13, godz. 17:13, Wiadomości z regionu Kandydaci popierani przez Marcina Ociepę rozpoczynają kampanię Komitet Wyborczy Marcina Ociepy Silny Region oficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą. » więcej 2024-03-13, godz. 17:00, Wiadomości z regionu W Opolu ma powstać nowa szkoła podstawowa. "Miasto się rozrasta i trzeba reagować" 100 milionów złotych - to szacowany koszt budowy nowej szkoły podstawowej w Opolu. Ma ona powstać na osiedlu Malinka. » więcej
45464748495051
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »