Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-03-12, 17:55 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Kampania wyborcza nabiera tempa. Sprawdzamy, jak legalnie umieszczać materiały wyborcze

Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Mobilne banery z plakatami wyborczymi [fot. Jarosław Madzia]
Mobilne banery z plakatami wyborczymi [fot. Jarosław Madzia]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Są na ogrodzeniach, budynkach, a nawet parkingach. Plakaty czy bilbordy z wizerunkami kandydatów startujących w wyborach samorządowych "atakują" mieszkańców Opola wręcz na każdym kroku. Czy ustawianie przyczepek z banerami w centrum miasta jest legalne i zgodne z uchwałą krajobrazową?
- Uchwała krajobrazowa na 30 dni przed wyborami na terenie miasta pozwala na wieszanie materiałów wyborczych. Oczywiście trzeba się zgłosić wcześniej po opinię do architekta miejskiego, ale takie banery mogą być wieszane - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

- Materiały wyborcze nie mogą być wieszane na przykład na infrastrukturze drogowej. Tu mówimy o wszelkiego rodzaju barierkach, które znajdują się przy drodze, na mostach czy ekranach dźwiękochłonnych. Jeśli chodzi o kwestię związane z ustawianiem lawet, to można je umieszczać w pasie drogowym, ale to też jest uwarunkowane pewnymi przepisami. Oczywiście trzeba wnieść opłatę w Miejskim Zarządzie Dróg o zajęcie pasa drogowego. Co ważne, one nie mogą być stawiane na chodnikach.

Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu, potwierdza, że takich interwencji związanych z nieprawidłowym umieszczeniem banerów, czy też przyczepek nie brakuje.

- Na pewno nie mogą się takie przyczepki ustawiać na chodnikach, a mamy takie przypadki, bo tutaj jest tylko to miejsce wyznaczone dla pojazdów osobowych. Oczywiście jest to wykroczenie. Jeżeli mówimy o przepisach ruchu drogowego i ich naruszeniu, to tu będzie zależało od naruszeń, a jeżeli chodzi o plakaty, to może być nałożona grzywna od 20 do 500 złotych.

Dodajmy, że kandydaci po wyborach samorządowych będą mieli 30 dni na usunięcie swoich materiałów wyborczych. W przeciwnym razie czekają ich sankcje finansowe.
Adam Leszczyński
Beata Szpakowska

Zobacz także

2024-04-04, godz. 16:46, Wiadomości z regionu Kandydaci Ziemi Strzeleckiej zakończyli przygotowania do wyborów samorządowych „W tej kampanii przedstawiliśmy program konkretny, realny, który jesteśmy w stanie realizować praktycznie od dziś”. KWW Ziemia Strzelecka podsumował przygotowania do niedzielnych wyborów samorządowych. » więcej 2024-04-04, godz. 16:18, Wiadomości z regionu Polityka senioralna w Opolu pod lupą kandydatów PiS. "Jest sporo do poprawy" W Opolu powinien powstać społeczno - samorządowy klub seniora. To pomysł kandydatów Prawa i Sprawiedliwości w wyborach samorządowych. » więcej 2024-04-04, godz. 14:46, Wiadomości z regionu Rozkłady jazdy i przystanki MZK do poprawki. Pomysły kandydatów Koalicji Obywatelskiej w Opolu 300 metrów od miejsca użyteczności publicznej - w takiej odległości najdalej powinien być usytuowany przystanek komunikacji miejskiej. » więcej 2024-04-04, godz. 13:45, Wiadomości z regionu Szkoła, mieszkania, szpital. KWW Lewica podsumowuje kampanię wyborczą Komitet Wyborczy Wyborców Lewica podsumował kampanię wyborczą do samorządu. Działacze przypominali filary swojego programu - to szkoła, mieszkania, szpital. » więcej 2024-04-04, godz. 11:15, Wiadomości z regionu 30 konferencji i 80 spotkań z mieszkańcami. Komitet Arkadiusza Wiśniewskiego podsumowuje kampanię - To był czas ciężkiej pracy, skoncentrowanej przede wszystkim na spotkaniach z mieszkańcami - tak starający się o reelekcję prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski podsumował kampanię wyborczą. W trakcie dwóch miesięcy wraz ze swoim… » więcej
25262728293031
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »