Radio Opole » Wybory samorządowe 2024 » Aktualności

Aktualności

2024-03-12, 17:55 Autor: Monika Matuszkiewicz-Biel

Kampania wyborcza nabiera tempa. Sprawdzamy, jak legalnie umieszczać materiały wyborcze

Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Krajowe Biuro Wyborcze w Opolu [fot. Katarzyna Doros]
Mobilne banery z plakatami wyborczymi [fot. Jarosław Madzia]
Mobilne banery z plakatami wyborczymi [fot. Jarosław Madzia]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Banery wyborcze [fot. Marcin Boczek]
Są na ogrodzeniach, budynkach, a nawet parkingach. Plakaty czy bilbordy z wizerunkami kandydatów startujących w wyborach samorządowych "atakują" mieszkańców Opola wręcz na każdym kroku. Czy ustawianie przyczepek z banerami w centrum miasta jest legalne i zgodne z uchwałą krajobrazową?
- Uchwała krajobrazowa na 30 dni przed wyborami na terenie miasta pozwala na wieszanie materiałów wyborczych. Oczywiście trzeba się zgłosić wcześniej po opinię do architekta miejskiego, ale takie banery mogą być wieszane - mówi Adam Leszczyński, rzecznik opolskiego ratusza.

- Materiały wyborcze nie mogą być wieszane na przykład na infrastrukturze drogowej. Tu mówimy o wszelkiego rodzaju barierkach, które znajdują się przy drodze, na mostach czy ekranach dźwiękochłonnych. Jeśli chodzi o kwestię związane z ustawianiem lawet, to można je umieszczać w pasie drogowym, ale to też jest uwarunkowane pewnymi przepisami. Oczywiście trzeba wnieść opłatę w Miejskim Zarządzie Dróg o zajęcie pasa drogowego. Co ważne, one nie mogą być stawiane na chodnikach.

Beata Szpakowska, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Opolu, potwierdza, że takich interwencji związanych z nieprawidłowym umieszczeniem banerów, czy też przyczepek nie brakuje.

- Na pewno nie mogą się takie przyczepki ustawiać na chodnikach, a mamy takie przypadki, bo tutaj jest tylko to miejsce wyznaczone dla pojazdów osobowych. Oczywiście jest to wykroczenie. Jeżeli mówimy o przepisach ruchu drogowego i ich naruszeniu, to tu będzie zależało od naruszeń, a jeżeli chodzi o plakaty, to może być nałożona grzywna od 20 do 500 złotych.

Dodajmy, że kandydaci po wyborach samorządowych będą mieli 30 dni na usunięcie swoich materiałów wyborczych. W przeciwnym razie czekają ich sankcje finansowe.
Adam Leszczyński
Beata Szpakowska

Zobacz także

2024-04-08, godz. 13:23, Wiadomości z regionu KO przed PiS i Śląskimi Samorządowcami. Sejmik Województwa Opolskiego skompletowany [LISTA] W niedzielnych wyborach do sejmiku województwa opolskiego zwyciężył KWW Koalicja Obywatelska, który zdobył 36,47 proc. głosów; na drugim miejscu jest KWW PiS z poparciem 25,3 proc.; a na trzecim Śląscy Samorządowcy z wynikiem 16,22… » więcej 2024-04-08, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Znamy układ sił w powiecie namysłowskim [LISTA] 5 mandatów dla PiS, po 4 dla Przyjaznego Samorządu i dla KO, 2 dla KW Wspólnota Obywatelska 2006 oraz po jednym mandacie dla KWW Stawiarskiego Bartłomieja - Aktywny Samorząd oraz KWW Trzeciej Drogi Ziemia Namysłowska. » więcej 2024-04-08, godz. 12:48, Wiadomości z regionu Będzie dogrywka w Prudniku - Zawiślak kontra Czochara [KOMENTARZE] W Prudniku druga tura wyborów samorządowych wyłoni burmistrza. Spotkają się w niej ubiegający się o reelekcję Grzegorz Zawiślak i Katarzyna Czochara, posłanka PiS. » więcej 2024-04-08, godz. 12:30, Wiadomości z regionu Rozproszenie w Radzie Powiatu Głubczyckiego [LISTA] Aż 7 komitetów wprowadziło swoich reprezentantów do Rady Powiatu Głubczyckiego » więcej 2024-04-08, godz. 11:23, Wiadomości z regionu "Bardzo fajny wynik". Śląscy Samorządowcy po pierwszej turze 15 kandydatów na wójtów i burmistrzów w wyborach samorządowych wystawił KWW Śląscy Samorządowcy. 12 zostało wybranych na włodarzy gmin w pierwszej turze. » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »