Radio Opole » Zielono mi

Radiowe porady dla ogrodników

2023-11-10, 11:50

Kopiec kreta - jak poradzić sobie z uciążliwościami kreciej roboty?

Krecia robota [fot. Envato.com]
Krecia robota [fot. Envato.com]
Krety nie zapadają w sen zimowy, zimują w utworzonych korytarzach, które często niszczą nam trawniki oraz rabaty ogrodowe. Są to bardzo sprytne i inteligentne ssaki, czy da się z nimi wygrać? Jak skutecznie przegonić kreta z ogrodu? Czego nie znoszą? O tym porozmawialiśmy z Bartłomiejem Kozerą, prezesem opolskiego okręgu Polskiego Związku Działkowców.
2023-11-03, 13:47

Ciąć czy nie ciąć ? O to jest pytanie !

Malowany Ogród [fot. archiwum prywatne]
Malowany Ogród [fot. archiwum prywatne]
Kiedy i czy przycinać nasze drzewa i krzewy ? Teraz czy lepiej poczekać do wiosny ? A może są jakies gatunki, które tego przycinania nie lubią ? Na te i inne pytania odpowiedział nam Bartłomiej Kozera, prezes Opolskiego Okręgu Polskiego Związku Działkowców.
2023-10-30, 08:39

Jesienne porządki. Czy codzienne grabienie liści ma sens?

Grabienie liści [fot. Envato]
Grabienie liści [fot. Envato]
Jak wiadomo, podczas jesieni nasze trawniki ścielą się wielobarwnymi liśćmi. Ta pora roku przygotowuje nas na zimę, więc chcemy, aby nasze ogrody wyglądały czysto i schludnie. Czy jednak warto i powinno się grabić liście codziennie? Na to pytanie odpowiedział nam Bartłomiej Kozera, prezes Opolskiego Okręgu Polskiego Związku Działkowców.
2023-10-24, 16:41

Skarby w twardej skorupce. Które orzechy mamy w polskich ogrodach?

Skarby w twardej skorupce. Które orzechy mamy w polskich ogrodach? [fot. https://pixabay.com/pl]
Skarby w twardej skorupce. Które orzechy mamy w polskich ogrodach? [fot. https://pixabay.com/pl]
Najpopularniejszy to oczywiście orzech włoski. Nie dość, że dobrze się kojarzy, to jeszcze wspaniale smakuje. W opolskich ogródkach zbiera się też orzechy laskowe. A co się stanie jak ich nie pozbieramy? O te przysmaki może z nami rywalizować jeszcze...wiewiórka.
2023-10-24, 16:00

Najpopularniejsze polskie owoce - jabłka

Najpopularniejsze polskie owoce - jabłka [fot. https://pixabay.com/pl]
Najpopularniejsze polskie owoce - jabłka [fot. https://pixabay.com/pl]
Zawierają w sobie witaminę A oraz K. Znacząco poprawiają pracę serca i regulują ciśnienie krwi. Do tego w szarlotce smakują tak, że... niejeden później chce mieć jabłka w swoim ogrodzie. Jak tego dokonać? Oto garść naszych porad.
2023-09-29, 15:16

Śliwki – soczyste skarby jesieni

Śliwki – soczyste skarby jesieni [fot. https://pixabay.com/pl/photos]
Śliwki – soczyste skarby jesieni [fot. https://pixabay.com/pl/photos]
Idealnie nadają się do deserów, ale i na świąteczny kompot. Śliwki to jedne z najsmaczniejszych owoców jesieni. Jak dbać o drzewa, żeby rodziły soczyste i dorodne owoce? Tym razem podpowiedzi szukaliśmy m.in. ma opolskim targowisku „Cytrusek”.
2023-09-22, 15:24

Bratki dla ozdoby, zdrowia i urody

Bratki [fot. https://pixabay.com/pl]
Bratki [fot. https://pixabay.com/pl]
Są niepozorne, tanie i bardzo trwałe. Bratki to bezproblemowe kwiaty, które będą cieszyły nasze oko aż do nadejścia zimy. Do tego mają mnóstwo właściwości prozdrowotnych i są...jadalne!
2023-09-22, 12:18

Nadchodzi jesień. To idealna pora na wrzosy

Wrzosy [fot. https://pixabay.com/pl]
Wrzosy [fot. https://pixabay.com/pl]
Fioletowe, białe czy różowe są bez wątpienia symbolem jesieni. Wrzosy to krzewinki, które dorastają do 60 cm i tworzą i piękną ozdobę naszego ogrodu. Do jakich miejsc się nadają i co ile możemy jej podlewać? To zdradził nam Fryderyk Mzyk, ogrodnik z Lublińca.
2023-09-08, 12:03

Maliny piękne i smaczne - co zrobić, by z krzaczka było co zbierać?

Od czego zacząć przygodę z malinami, żeby z tego krzaczka było co zbierać? [fot. https://pixabay.com/pl]
Od czego zacząć przygodę z malinami, żeby z tego krzaczka było co zbierać? [fot. https://pixabay.com/pl]
Taki mały owoc, a taka bomba… na szczęście witaminowa, a nie kaloryczna. Od czego zacząć przygodę z malinami, żeby z tego krzaczka było co zbierać? To podpowiada nam ogrodnik z Lędzin - Teodor Wojtasik.
2023-09-01, 11:44

Tym razem o królowej kwiatów, czyli róży

Róże [fot. https://pixabay.com/pl]
Róże [fot. https://pixabay.com/pl]
Te kwiaty kochają wszystkie kobiety, za to w drugą stronę to nie zawsze działa. Bo róże nie darzą uczuciem każdego ogrodnika. Te królewny wymagają specjalnej troski. Jakiej dokładnie? To podpowiada nam Dorota Skocz, specjalistka od hodowli róż.
123

Zobacz także

2023-11-10, godz. 11:50 Kopiec kreta - jak poradzić sobie z uciążliwościami kreciej roboty? Krety nie zapadają w sen zimowy, zimują w utworzonych korytarzach, które często niszczą nam trawniki oraz rabaty ogrodowe. Są to bardzo sprytne i inteligentne… » więcej 2023-11-03, godz. 13:47 Ciąć czy nie ciąć ? O to jest pytanie ! Kiedy i czy przycinać nasze drzewa i krzewy ? Teraz czy lepiej poczekać do wiosny ? A może są jakies gatunki, które tego przycinania nie lubią ? Na te i… » więcej 2023-10-30, godz. 08:39 Jesienne porządki. Czy codzienne grabienie liści ma sens? Jak wiadomo, podczas jesieni nasze trawniki ścielą się wielobarwnymi liśćmi. Ta pora roku przygotowuje nas na zimę, więc chcemy, aby nasze ogrody wyglądały… » więcej 2023-10-24, godz. 16:41 Skarby w twardej skorupce. Które orzechy mamy w polskich ogrodach? Najpopularniejszy to oczywiście orzech włoski. Nie dość, że dobrze się kojarzy, to jeszcze wspaniale smakuje. W opolskich ogródkach zbiera się też orzechy… » więcej 2023-10-24, godz. 16:00 Najpopularniejsze polskie owoce - jabłka Zawierają w sobie witaminę A oraz K. Znacząco poprawiają pracę serca i regulują ciśnienie krwi. Do tego w szarlotce smakują tak, że... niejeden później… » więcej 2023-09-29, godz. 15:16 Śliwki – soczyste skarby jesieni Idealnie nadają się do deserów, ale i na świąteczny kompot. Śliwki to jedne z najsmaczniejszych owoców jesieni. Jak dbać o drzewa, żeby rodziły soczyste… » więcej 2023-09-22, godz. 15:24 Bratki dla ozdoby, zdrowia i urody Są niepozorne, tanie i bardzo trwałe. Bratki to bezproblemowe kwiaty, które będą cieszyły nasze oko aż do nadejścia zimy. Do tego mają mnóstwo właściwości… » więcej 2023-09-22, godz. 12:18 Nadchodzi jesień. To idealna pora na wrzosy Fioletowe, białe czy różowe są bez wątpienia symbolem jesieni. Wrzosy to krzewinki, które dorastają do 60 cm i tworzą i piękną ozdobę naszego ogrodu… » więcej 2023-09-08, godz. 12:03 Maliny piękne i smaczne - co zrobić, by z krzaczka było co zbierać? Taki mały owoc, a taka bomba… na szczęście witaminowa, a nie kaloryczna. Od czego zacząć przygodę z malinami, żeby z tego krzaczka było co zbierać?… » więcej 2023-09-01, godz. 11:44 Tym razem o królowej kwiatów, czyli róży Te kwiaty kochają wszystkie kobiety, za to w drugą stronę to nie zawsze działa. Bo róże nie darzą uczuciem każdego ogrodnika. Te królewny wymagają specjalnej… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »