Radio Opole » Śląsk po powstaniach » Posłuchaj odcinków » Konwencja wygasa
2022-09-08, 06:20 Autor: Bolesław Bezeg

Konwencja wygasa

W lipcu 1937 r. wygasła zawarta na 15 lat w maju 1922 r. tzw. Górnośląska Konwencja Genewska. Niemal natychmiast na Polaków w Niemczech spadł grad rozmaitych szykan.
Śląsk po Powstaniach - 8 września 2022
Począwszy od spraw szkolnych: nakazano zamknięcie polskiego wydziału przy Akademii Nauczycielskiej w Bytomiu, przez co zaczęło brakować polskich nauczycieli. Wprowadzono biurokratyczne utrudnienia w przenoszeniu dzieci do polskich szkół – wprowadzono trudne do spełnienia wymagania formalne.

Odmawianie zezwoleń na remonty i przebudowy budynków przeznaczonych na polskie szkoły prywatne stało się powszechną plagą i uniemożliwiło powstanie kilkudziesięciu szkół.

Inne szykany to odmowy zatwierdzania transakcji zakupu ziemi i nieruchomości – „dla bezpieczeństwa interesu państwowego” wprowadzono obowiązek zatwierdzania przez urzędników samorządowych transakcji dokonywanych na terenie przygranicznym, a za taki uznano administracyjnie obszar powiatów, w których na Opolszczyźnie działała mniejszość polska.

Wprowadzono działania mające zniszczyć siłę ekonomiczną polskiej mniejszości. Rozesłano szereg zaleceń dla urzędników instytucji gospodarczych, których celem było skłonienie niemieckich obywateli do występowania z polskich spółdzielni i wycofywania wkładów z polskich banków spółdzielczych. Rozdawano bony rabatowe do niemieckich firm konkurujących z firmami polskimi. A robotnikom polskim odmawiano zatrudnienia jeśli nie wstąpili do niemieckich związków zawodowych.

Organizacjom mniejszościowym zabroniono publicznego używania własnych barw i symboli narodowych. Harcerzom zabroniono używania mundurów, zalecając gremialne wstępowanie do Hitlerjugend, które wśród organizacji młodzieżowych w Niemczech otrzymało monopol na użytkowanie mundurów.

To właśnie wtedy pojawiła się potrzeba stworzenia dla Związku Polaków w Niemczech symboli nie nawiązujących do symboli używanych w Polsce. W odpowiedzi na tę potrzebę powstało Rodło, a symbolem polskiej młodzieży w Niemczech stał się zielony liść lipy.

Szykany objęły też organizowane na terenie Niemiec kolonie i obozy letnie, które poddano drobiazgowym kontrolom zwykle nakazującym zamknięcie placówki wypoczynku. Słynna była historia obozu harcerskiego zorganizowanego latem 1938 r. w Cisku na prywatnym terenie rodziny Planetorzów. Kolejne kontrole zmusiły uczestników do dwukrotnej zmiany adresu wypoczynku.

Zobacz także

2022-09-16, godz. 06:25 Epilog Jeden z najwyższych dygnitarzy III Rzeszy Herman Goering za pomoc narodowosocjalistycznemu kanclerzowi Hitlerowi w objęciu władzy dyktatorskiej został nagrodzony… » więcej 2022-09-15, godz. 06:25 Pacyfikacja związku Przygotowania do pacyfikacji polskiej mniejszości trwały w zasadzie od samego jej powstania. » więcej 2022-09-14, godz. 06:20 Morderstwo w Berlinie 25 lipca 1939 roku w Berlinie zginął zamordowany przez nieznanych sprawców polski działacz społeczny i polityczny Augustyn Kośny. » więcej 2022-09-13, godz. 06:20 Ksiądz Patron 21 kwietnia 1939 roku zmarł ksiądz patron Związku Polaków w Niemczech doktor Bolesław Domański. Był to wielki cios dla polskiej mniejszości w Niemczec… » więcej 2022-09-12, godz. 06:20 Ks. Karol Koziołek Wybitny polski ksiądz katolicki i działacz narodowy na Śląsku Opolskim, prezes I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech, w latach 1928–1932 poseł do Sejmiku… » więcej 2022-09-09, godz. 06:20 Kongres Polaków w Berlinie Jednym z największych sukcesów organizacyjnych Związku Polaków w Niemczech był przeprowadzony 6 marca 1938 roku w Berlinie I Kongres Polaków w Niemczech. » więcej 2022-09-07, godz. 06:20 Polska prasa w Niemczech Niezwykle ważną rolę w podtrzymywaniu i konsolidowaniu polskiej mniejszości w Niemczech odgrywała polska prasa. » więcej 2022-09-06, godz. 06:20 Senator z Opola Najwybitniejszym publicystą i dziennikarzem Związku Polaków w Niemczech był Edmund Jan Osmańczyk, polski działacz narodowy, dziennikarz i publicysta, senator… » więcej 2022-09-05, godz. 06:20 Polak z Opolskiego Śląska Jednym z najwybitniejszych publicystów Związku Polaków w Niemczech był pochodzący z Dobrzenia Wielkiego Franciszek Adamiec - działacz społeczny i kulturalny… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »