Radio Opole » Śląsk po powstaniach » Posłuchaj odcinków » Mecenas Rodła
2022-08-24, 06:20 Autor: Bolesław Bezeg

Mecenas Rodła

W trudnych realiach niechętnego Polakom państwa niemieckiego Związek Polaków w Niemczech nie przetrwałby bez dobrych prawników. Najsłynniejszym spośród nich był Paweł Kwoczek.
Śląsk po Powstaniach - 24 sierpnia 2022
Paweł Kwoczek urodził się 21 kwietnia 1904 roku w Grabinie w powiecie prudnickim. W okresie międzywojennym studiował prawo na uniwersytetach w Würzburgu, Poznaniu i Berlinie a magisterium z dziedziny prawa uzyskał w roku 1928 na Uniwersytecie Wrocławskim.

Już w trakcie studiów został polskim działaczem narodowym angażując się w działalność polskich organizacji. Był więc prezesem Związku Akademików Górnoślązaków "Silesia Superior" oraz współzałożycielem i członkiem Związku Akademików Polaków "Minoritas". W roku 1925 wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech, którego w 1935 roku został naczelnikiem.

Po zdaniu egzaminów referendarskich i asesorskich rozpoczął praktykę prawniczą, w której rozgłos przyniosło mu występowanie w głośnych sprawach związanych z polskością.

Był więc obrońcą polskich działaczy narodowych oskarżanych o antypaństwową działalność przez władze III Rzeszy, był także przedstawicielem interesów polskich aktorów pobitych w Opolu przez niemieckie bojówki. Bronił także Jana Bauera przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Szkolnego w ziemi Koszalińskiej, który został przez faszystowskie władze oskarżony o krzywoprzysięstwo.

Po wybuchu II wojny światowej Paweł Kwoczek został przez niemieckie władze aresztowany i osadzony najpierw w opolskim więzieniu a potem w obozie koncentracyjnym Buchenwald, w którym udało mu się przetrwać aż do końca wojny, mimo zaangażowania w kierownictwo obozowego ruchu oporu.

Po wojnie osiadł w Opolu, gdzie kontynuował pracę jako prawnik. Działał w różnych organizacjach społecznych, m.in. był sekretarzem Polskiego Związku Zachodniego, członkiem władz Naczelnej Rady Adwokackiej, działaczem opolskiego Klubu Inteligencji Katolickiej był także posłem na sejm PRL.

Paweł Kwoczek zmarł 17 lipca 1975 roku w Opolu.

Zobacz także

2022-09-02, godz. 06:20 Druh Władek Wczoraj opowiadałem o Julianie Planetorzu, dziś kilka słów o jego starszym o 7 lat bracie wybitnym instruktorze harcerskim Władysławie. » więcej 2022-09-01, godz. 06:20 Patriota bankowiec Jednym z członków Związku Polaków w Niemczech, którzy przeżyli niemal do naszych czasów był przedstawiciel słynnego rodu polskich królów Julian Pla… » więcej 2022-08-31, godz. 06:20 Twórca opolskich lalek Związek Polaków w Niemczech swoje cele realizował przede wszystkim poprzez animowanie w polskich środowiskach działalności kulturalnej. Jednym z najwybitniejszych… » więcej 2022-08-30, godz. 06:20 Stypendysta ZPwN Do sukcesów Związku Polaków w Niemczech z pewnością zaliczyć należy uruchomienie programu stypendialnego dla mieszkającej w Niemczech polskiej młodzieży… » więcej 2022-08-29, godz. 06:20 Arka Bożek Jednym z przywódców Związku Polaków w Niemczech na Śląsku Opolskim był polski działacz narodowy Arkadiusz Bożek znany jako Arka Bożek » więcej 2022-08-26, godz. 06:20 Kontroler szkół Jednym z najzagorzalszych bojowników o polskie szkoły mniejszościowe był polski działacz narodowy i wybitny członek Związku Polaków w Niemczech Jan Ry… » więcej 2022-08-25, godz. 06:20 Polskie szkoły W myśl wymuszonego konwencją genewską dla Górnego Śląska, a wydanego przez pruskiego ministra spraw wewnętrznych zarządzenia, władze rejencji w których… » więcej 2022-08-23, godz. 06:20 Rolnik z Zalesia Wśród opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech nie sposób pominąć jednego z polskich liderów w ziemi strzeleckiej Józefa Wilkowskiego. » więcej 2022-08-22, godz. 06:20 Bibliotekarz z Grudzic Jednym z najbardziej znanych opolskich działaczy Związku Polaków w Niemczech był Jan Adamek. » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »