Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-09-09, 21:00 Autor: Marcin Skomudek

To miasto symbolizuje najstarszy żelazny most wiszący w Europie. Dziś z radiową akcją odwiedziliśmy Ozimek [FILM, ZDJĘCIA]

To miasto symbolizuje najstarszy żelazny most wiszący w Europie. Dziś z radiową akcją odwiedziliśmy Ozimek
Stanowisko paleontologiczne w Krasiejowie, gdzie odkryto kości dinozaurów, rzeka Mała Panew z możliwością organizowania tam spływów kajakowych czy w bliskim sąsiedztwie Jeziora Turawskie. W Ozimku i okolicach jest co robić. To właśnie tutaj zatrzymaliśmy się podczas letniej akcji "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO".
Ozimek to także bogata historia śląskiego przemysłu hutnictwa, a pamięć o tych czasach świetności kultywuje stowarzyszenie Dolina Małej Panwi, które też prowadzi muzeum temu poświęcone. - Warto wiedzieć, że rozwój huty Mała Panew, jej doskonałe wyniki i doświadczenia sprawiły, że w XIX wieku w dolinie Małej Panwi istniało 35 zakładów hutniczych. Mało kto o tym wie - mówił Józef Tomasz Juros, prezes stowarzyszenia. - To było jedno z najpoważniejszych zagłębi hutniczych w Europie - dodał.

W końcu XVIII wieku Ozimek odwiedził wybitny przyrodnik, podróżnik i twórca nowoczesnej geografii Aleksander Heinrich Friedrich von Humboldt, którego zainteresowały maszyny parowe. W przyszłym tygodniu, w związku z 250-leciem urodzin wielkiego uczonego, w mieście zostanie zorganizowana konferencja naukowa. - Pierwsze maszyny parowe dla kopalń tarnogórskich zakupiono w Anglii, ale kolejne produkowano już w hucie Małapanew, wyprzedzając praktycznie cały kontynent europejski, poza Anglią - opowiadał Józef Tomasz Juros.

O lokalnej historii na naszej antenie opowiadał też Oskar Kądziela ze stowarzyszenia historyczno - eksploracyjnego ze Szczedrzyka. - Szukamy śladów tej historii, nie tylko w ziemi, ale też po strychach, po znajomych. Mamy uzbieranych około 300 widokówek, starych zdjęć ze Szczedrzyka i okolic. Może powstanie z tego album.

Jeśli chodzi o współczesne czasy to w Ozimku, trwają teraz prace, dzięki którym o połowę zmniejszy się zużycie węgla w gminie. Zastąpi go biomasa leśna i rolnicza, co poprawi jakość powietrza.

Zobacz także

2022-08-29, godz. 17:00, ROD - artykuły Pakosławice wczoraj i dziś. 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO w najstarszej wsi powiatu nyskiego Nasze plenerowe studio w podróży po regionie dotarło do Pakosławic. To jedna z najstarszych wsi powiatu nyskiego. Zapis jej dotyczący pochodzi z XIV wieku. O życiu codziennym i atrakcjach od święta mówił na naszej antenie Jakub … » więcej 2022-08-26, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Na całym świecie znane są z porcelany. Tułowice ugościły naszą akcję "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" Kraina porcelany i lasów, czyli Tułowice. To był nasz kolejny przystanek na wakacyjnej trasie '70 gmin na 70-lecie Radia Opole'. Tułowice były 57. gminą, którą odwiedziliśmy na jubileuszowym szlaku. » więcej 2022-08-25, godz. 20:00, Wiadomości z regionu 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO. Dziś zawitaliśmy do Namysłowa Kolejnym przystankiem na mapie wakacyjnej, urodzinowej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej był Namysłów. Miasto, którego historia sięga XIII wieku zachwyca do dziś. Poznaliśmy legendy, jak chociażby tę o smoku ze Smogorzowic… » więcej 2022-08-24, godz. 23:00, Wiadomości z regionu Czyste powietrze, lasy i Wspólnota Chłopska. Taka jest gmina Zębowice, do której zawitała akcja letnia Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA] Gmina Zębowice była następnym przystankiem wakacyjnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji 70-lecia obu redakcji. Nasze studio plenerowe było rozstawione od rana obok urzędu gminy i domu kultury. » więcej 2022-08-23, godz. 19:25, Wiadomości z regionu Stolica opolskiego driftu. Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO dotarła do Kietrza [FILM, ZDJĘCIA] Kietrz był kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji wspólnego jubileuszu 70-lecia. To jedna z najbardziej rolniczych gmin naszego regionu. Ludzie tutaj ciężko pracują, ale potrafią się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »