Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-24, 23:00 Autor: Witold Wośtak

Czyste powietrze, lasy i Wspólnota Chłopska. Taka jest gmina Zębowice, do której zawitała akcja letnia Radia Opole i NTO [ZDJĘCIA]

Gmina Zębowice była następnym przystankiem wakacyjnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej [fot.Katarzyna Nowak]
Gmina Zębowice była następnym przystankiem wakacyjnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej [fot.Katarzyna Nowak]
Gmina Zębowice była następnym przystankiem wakacyjnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej [fot.Katarzyna Nowak]
Gmina Zębowice była następnym przystankiem wakacyjnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej [fot.Katarzyna Nowak]
Gmina Zębowice była następnym przystankiem wakacyjnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji 70-lecia obu redakcji. Nasze studio plenerowe było rozstawione od rana obok urzędu gminy i domu kultury.
Nie brakowało ciekawych gości i rozmówców. Wśród tematów były między innymi lokalne przysmaki, ale też stowarzyszenie Wspólnota Chłopska Lasów Drobnowłościańskich Kadłuba Wolnego. - Ono jest utrzymywane nieprzerwanie od 1605 roku - mówił dumnie Krzysztof Magnes, przewodniczący rady nadzorczej.

- Tak jak nasi przodkowie walczyli o tę wspólnotę i swoją własność z różnymi reżimami, tak my obecnie w spokojnych czasach chcemy utrzymać to dla potomnych przez racjonalną gospodarkę leśną. Chcę przekazać tę dumę i historię moim dzieciom, dlatego często jeździmy do naszych lasów. Tam pokazuję, co jest areałem Wspólnoty. Chcę, żeby oni również złapali bakcyla.

Jak co dzień podczas naszej akcji, najmłodsi poszukiwali niebieskiej piłeczki. Wśród szczęśliwych znalazców między innymi Ania i Julia.

- Trafiłyśmy na nią w sumie przez przypadek, bo najpierw szukałyśmy na placu szkoły, aczkolwiek była schowana bardziej przy bramie – konkretnie leżała pod krzakiem. Usłyszałyśmy w radiu, że jest u nas taka akcja z szukaniem niebieskiej piłki. To zawsze jakaś atrakcja, bo w tym roku wakacje są trochę nudne.

A już jutro (25.08) nasza akcja zawita do Namysłowa, gdzie na Rynku można wypatrywać naszego studia.
Krzysztof Magnes
Ania i Julia
Gmina Zębowice była następnym przystankiem wakacyjnej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej

Zobacz także

2022-08-29, godz. 17:00, RTT - artykuły Pakosławice wczoraj i dziś. 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO w najstarszej wsi powiatu nyskiego Nasze plenerowe studio w podróży po regionie dotarło do Pakosławic. To jedna z najstarszych wsi powiatu nyskiego. Zapis jej dotyczący pochodzi z XIV wieku. O życiu codziennym i atrakcjach od święta mówił na naszej antenie Jakub … » więcej 2022-08-26, godz. 19:30, Wiadomości z regionu Na całym świecie znane są z porcelany. Tułowice ugościły naszą akcję "70 gmin na 70-lecie Radia Opole" Kraina porcelany i lasów, czyli Tułowice. To był nasz kolejny przystanek na wakacyjnej trasie '70 gmin na 70-lecie Radia Opole'. Tułowice były 57. gminą, którą odwiedziliśmy na jubileuszowym szlaku. » więcej 2022-08-25, godz. 20:00, Wiadomości z regionu 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO. Dziś zawitaliśmy do Namysłowa Kolejnym przystankiem na mapie wakacyjnej, urodzinowej trasy Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej był Namysłów. Miasto, którego historia sięga XIII wieku zachwyca do dziś. Poznaliśmy legendy, jak chociażby tę o smoku ze Smogorzowic… » więcej 2022-08-23, godz. 19:25, Wiadomości z regionu Stolica opolskiego driftu. Wakacyjna akcja Radia Opole i NTO dotarła do Kietrza [FILM, ZDJĘCIA] Kietrz był kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji wspólnego jubileuszu 70-lecia. To jedna z najbardziej rolniczych gmin naszego regionu. Ludzie tutaj ciężko pracują, ale potrafią się… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »