Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-08-09, 19:55 Autor: Grzegorz Frankowski

"To żywnościowe płuca nie tylko Opolszczyzny". Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej dotarła do Branic

Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach [fot.Kasia Nowak]
Wakacyjna trasa Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej z okazji wspólnego jubileuszu 70-lecia dotarła dzisiaj (09.08) do Branic. Plenerowe studio naszej rozgłośni, najbardziej na południe wysuniętej gminy naszego regionu, gościło w parku ''Pod Grzybkiem''.
- Nasza gmina ma wiele walorów, dlatego coraz więcej osób chce u nas zamieszkać – mówi wójt Branic - Sebastian Baca.

- Główny atut to malownicze położenie, między dwoma dużymi, jak na czeskie warunki miastami, między Krnowem i Opawą. To też żywnościowe płuca nie tylko Opolszczyzny, ale i Polski, bo tutaj ponad 95 procent ziem, to ziemie klasy pierwszej, drugiej i trzeciej. To piękny, zabytkowy szpital z miasteczkiem miłosierdzia, które warto zwiedzić. Myślę, że niewiele osób na terenie województwa wie, że mamy tutaj taką perełkę.

Wybudowany na początku XX wieku z inicjatywy biskupa Józefa Nathana kompleks budynków szpitalnych, nazywany Miasteczkiem Miłosierdzia, to najbardziej znane miejsce w Branicach. - Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca w centrum miasteczka bazylika pw św. Rodziny – mówi ksiądz dziekan Alojzy Nowak.

- Najważniejszym elementem w tym kościele jest przepiękna mozaika pw św. Rodziny. Niesamowite dzieło. Bardzo drogie dzieło. Nie wiem, czy dzisiaj nie kosztowałoby miliony euro. 60 kilogramów złota. 300 tys. kamyczków. Dzieło niesamowite, bardzo drogie.

Plenerowe studio w Branicach odwiedził również Igor Machnik, właściciel pałacu w Wysokiej, który od wielu lat organizuje imprezy kulturalne, sportowe, koncerty i różnego rodzaju spotkania. Najbardziej znane są Mistrzostwa Polski Południowej w skokach przez przeszkody.

- Pałace według mnie zawsze były centrum życia. Centrum życia gospodarczego i kulturalnego. Należałoby to tak utrzymać. To jest jedyny sposób na to, żeby te stare pałace w jakiś sposób funkcjonowały.

Gościem wakacyjnej akcji Radia Opole była także Aneta Pająk, która w Wysokiej prowadzi wspólnie z mężem największą w gminie fermę kóz

- Nasze stado podstawowe liczy około 400 sztuk. W przyszłości planujemy otworzyć własną serowarnię, żeby część mleka można było przetworzyć u nas. W tej chwili nabieram doświadczenia w swojej kuchni i staram się dochodzić do perfekcji w różnych smakach serów.

W czwartek (11.09) wakacyjna akcja Radia Opole i NTO zawita do Strzelec Opolskich.
Sebastian Baca
Alojzy Nowak
Igor Machnik
Aneta Pająk
Wakacyjna akcja Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Dzisiaj byliśmy w Branicach

Zobacz także

2022-08-13, godz. 08:45, Wiadomości z regionu Balaton, kajaki, zioła, oldtimery i słoneczny patrol, czyli z wizytą w Dobrzeniu Wielkim. Tutaj zatrzymaliśmy się z wakacyjną akcją "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO"… Nie trzeba wcale jechać na Węgry, żeby poplażować nad Balatonem. Wystarczy udać się do miejscowości niedaleko Opola. W gminie tej można też popływać kajakami po rzece, poznać sekrety ziołolecznictwa czy historię motoryzacji… » więcej 2022-08-13, godz. 07:03, RTT - artykuły Radio Opole nad Balatonem... tym w Dobrzeniu Wielkim. To kolejny przystanek akcji "70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO Nie trzeba jechać daleko, by dotrzeć nad Balaton. Ten opolski mamy w Dobrzeniu Wielkim. I tam dotarło Radio Opole z wakacyjną akcją '70 gmin na 70-lecie' Radia Opole i NTO. » więcej 2022-08-12, godz. 07:30, RTT - artykuły Z wizyta na strzeleckiej ziemi. Akcja "70 gmin na 70-lecie" Radia Opole i NTO z wizytą w Strzelcach Opolskich Park, ruiny zamku, szklane domy na rynku i ... 2 zakłady karne o zaostrzonym rygorze - z tego słyną Strzelce Opolskie. Ale czy tylko z tego? Gmina była kolejnym przystankiem naszej radiowej akcji wakacyjnej - '70 gmin na 70-lecie' Radia… » więcej 2022-08-11, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Przystanek: Strzelce Opolskie. Tu gościliśmy na jubileuszowej trasie Radia Opole i NTO [FILM, ZDJĘCIA] Park, ruiny zamku, szklane domy na rynku i ... dwa zakłady karne o zaostrzonym rygorze - z tego słyną Strzelce Opolskie. Ale czy tylko z tego? Gmina była kolejnym przystankiem naszej akcji '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO'. » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »