Radio Opole » 70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej » Relacje z naszych wyjazdów

Relacje z naszych wyjazdów

2022-07-14, 18:15 Autor: Witold Wośtak

Tu pochowano słynną Karolinkę, a po mieście oprowadza Królowa. Radio Opole w Dobrodzieniu [FILM, ZDJĘCIA]

Akcja wakacyjna w Gminie Dobrodzień
Gmina Dobrodzień była kolejnym przystankiem jubileuszowej akcji 70-lecia Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej. Nasze studio na tarasie Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Biblioteki Publicznej odwiedziła między innymi Królowa Karola, która jest przewodnikiem miejskim.
Rozmawialiśmy o trwającym roku Edyty Stein i szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co z Dobrodzieniem łączy Karolinkę, która szła do Gogolina. Burmistrza Andrzeja Jasińskiego pytaliśmy z kolei, czy są krytyczne głosy odnośnie dużej ilości betonu na zrewitalizowanym rynku.

- Pojawiły się również takie głosy i przyznam szczerze, że trochę boli mnie to. Otrzymaliśmy jednak taki projekt i trzeba było go zrealizować. Rynek będzie ewoluował - stopniowo pojawi się więcej zieleni, bo myślimy o donicach z roślinami wieloletnimi. Myślę, że na środku też można zrobić nieco podobnej aranżacji, bo donice zawsze można przenieść na czas koncertów.

Monika Kabat, kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki w Dobrodzieniu, opowiadała o jedynej zachowanej kronice Dobrodzienia, która teraz jest dostępna jedynie w wersji pisanej gotykiem po niemiecku.

- Tłumaczenie musi potrwać trochę czasu, ponieważ chcemy, aby ono niosło przede wszystkim właściwą wartość historyczną. Priorytetem jest, żeby nie zmienić znaczenia. Niestety to wymaga cierpliwości, czasu i oczywiście dobrej znajomości pisma gotyckiego oraz języka niemieckiego.

Jutro nasza akcja przeniesie się do Brzegu, a w sobotę będziemy w Piątkowicach.
Andrzej Jasiński
Monika Kabat
Akcja wakacyjna w Gminie Dobrodzień
Akcja wakacyjna w Gminie Dobrodzień

Zobacz także

2022-07-18, godz. 16:30, RTT - artykuły Radio Opole z wizytą w Polskiej Cerekwi Polska Cerekiew jest kolejnym przystankiem na wakacyjnej trasie Radia Opole i NTO z okazji naszych wielkich urodzin. Plenerowe studio '70 gmin na 70-lecie' zawitało pod tamtejszy urząd gminy. Na miejscu był oczywiście Krzysztof Dobrowolski… » więcej 2022-07-16, godz. 21:30, Wiadomości z regionu Tradycja może być ciekawa! Radio Opole z wizytą na turnieju Złota Kosa w Piątkowicach [ZDJĘCIA, FILM] Kultywują obyczajowość wiejską a przy okazji świetnie się bawią. I tak już 20. raz. Dwie dekady liczy sobie „Złota Kosa” - Turniej Żniwowania Metodami Tradycyjnymi”, który odbywa się w rolniczej wsi Piątkowice w gminie Łambinowice… » więcej 2022-07-16, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Złota Kosa wraca do Piątkowic. Radio Opole jest na miejscu Żęcie sierpem, klepanie i koszenie kosą oraz młócenie cepem - to wszystko czeka na uczestników 20. jubileuszowej edycji Turnieju Żniwowania Metodami Tradycyjnymi 'Złota Kosa'. » więcej 2022-07-15, godz. 16:43, Wiadomości z regionu Akcja "70 gmin na 70-lecie Radia Opole i NTO". Dziś odwiedziliśmy Brzeg, czyli "najbardziej piastowskie miasto" [FILM, ZDJĘCIA] Trwa wakacyjna akcja '70 gmin na 70-lecie Radia Opole i Nowej Trybuny Opolskiej'. Dzisiaj (15.07) nasza połączona ekipa dotarła do Brzegu. - To najbardziej piastowskie miasto w Polsce, ale i na świecie. Mamy na to liczne argumenty - powiedział… » więcej
891011121314
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »