Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » Yulia Makarenko: 'W naszym mieście byliśmy pierwszymi…
2024-09-09, 09:37 Autor: Oleksandra Piasta

Yulia Makarenko: "W naszym mieście byliśmy pierwszymi, którzy całkowicie zrezygnowali z rosyjskojęzycznych treści w naszej pracy"

Yulia Makarenko: "W naszym mieście byliśmy pierwszymi, którzy całkowicie zrezygnowali z rosyjskojęzycznych treści w naszej pracy"
Yulia i Oleksii Makarenko z zespołu Jedna rodzina przeprowadzili się do Polski w 2020 roku. Na Ukrainie muzycy byli jednymi z pierwszych w Zaporożu, którzy pomagali wojsku w strefie działań wojennych na wschodzie kraju w 2014 roku. Przekazywali na front nie tylko niezbędne rzeczy dla wojska, ale także zaangażowali się w muzyczny wolontariat. Małżeństwo Makarenków stali się również pierwszymi w swoim mieście, którzy odmówili wykonywania piosenek w języku okupantów i usunęli rosyjskojęzyczne treści ze swojego repertuaru.
W 2022 roku, gdy na Ukrainie wybuchła wojna na pełną skalę, muzycy aktywnie zbierali i wysyłali pomoc na Ukrainę. Tutaj, w Polsce, promują i popularyzują ukraińską kulturę i tradycje. Uważają to za swoją misję, podobnie jak pomoc wojsku.

Юлія і Олексій Макаренки з ансамблю Троїсті музики "Одна родина" переїхали до Польщі у 2020 році. В Україні музиканти були одними з перших у Запоріжжі, хто у 2014 році почав допомагати військовим в зоні АТО. Привозили на фронт не тільки необхідні для військових речі, але й займалися музичним волонтерством. Також Макаренки стали першими у своєму місті, хто відмовився виконувати пісні мовою окупантів і прибрали російськомовний контент зі свого репертуару.
У 2022, коли в Україні почалася повномасштабна війна, музиканти активно збирали та передавали допопогу до України. У Польщі, вони промують і популяризують українську культуру і традиції. Музиканти вважають це своєю місією, так само, як і допомогу військовим.

Zobacz także

2024-10-11, godz. 10:14 «Podczas ataku zginęło wiele osób, wiele z nich znałam osobiście», - Historia Ani Khandurinej Ania i jej dwie córki przyjechały do Polski po wybuchu wojny na pełną skalę w Ukrainie. Musiała porzucić obiecującą pracę w Krzemieńczuku i zacząć… » więcej 2024-10-03, godz. 10:36 Wicewojewoda opolski o działalności Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Gościem Ukraińskiego Akcentu Radia Opole był wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech. Wicewojewoda odpowiadał na pytania związane z legalizacją pobytu cudzoziemców… » więcej 2024-09-30, godz. 12:28 „W Polsce zaczęłam wszystko od zera”, – historia Lidii Vlasovej Lida, wraz z córką Oleną, przyjechała do Polski w kwietniu 2022 r., kiedy stało się jasne, że wojna na Ukrainie nie zakończy się szybko, a pobyt tam… » więcej 2024-09-19, godz. 11:22 Larysa Kovalenko: W Kijowie zrobiło się niebezpiecznie, gdy Rosja rozpoczęła masowe ataki dronami Pani Larysa ma 73 lata i jest profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Narodowym im. Tarasa Szewczenki w Kijowie. Wojna zastała ją w Kijowie. Pozostała w Ukrainie… » więcej 2024-09-13, godz. 16:12 „Dokumentujemy zbrodnie wojenne”-Tatiana Kolesnychenko i Maciej Stanik o reportażach z Ukrainy Gośćmi „Ukraińskiego akcentu” są laureaci nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyżej próby, dziennikarka Tatiana Kolesnychenko oraz fotoreporter… » więcej 2024-09-04, godz. 10:54 Hanna Bohachuk o warunkach przetrzymywania ukraińskich jeńców w rosyjskiej niewoli Hanna od ponad dwóch lat czeka na uwolnienie swojego wujka z rosyjskiej niewoli. Z pierwszej ręki wie, jak Rosjanie traktują ukraińskich więźniów i w jakich… » więcej 2024-07-31, godz. 13:09 Julia Mialyk: uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego odbywały się pod ostrzałem, nauczycielka zasłaniała uczniów… Od 2014 r., kiedy Rosja rozpoczęła działania wojenne we wschodniej Ukrainie, Julia i jej rodzina mieszkają na linii frontu, w mieście Torećk. W ciągu ośmiu… » więcej 2024-07-26, godz. 11:06 Oleksandra Deineha: korytarze humanitarne, którymi ludzie opuszczali okupowane terytoria, były masowo ostrzeliwane przez… Oleksandra mieszkała przez 6 miesięcy pod rosyjską okupacją w zajętej przez Rosjan Kachowce. Aby uniknąć ostrzału moździerzowego, wraz z córką opuściły… » więcej 2024-07-19, godz. 12:49 Dzieci ukraińskich strażaków gośćmi Opolszczyzny 14 chłopców w wieku od 10 do 15 lat z obwodów donieckiego, zaporoskiego, chersońskiego, sumskiego i ługańskiego przyjechało do Ośrodka Szkoleniowego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »