Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » «Temat migracyjny jest wart opracowania literackiego»…
2024-04-09, 10:51 Autor: Oleksandra Piasta

«Temat migracyjny jest wart opracowania literackiego», - Ryszard Kupidura o książkach «Mój 1 i 101 dzień w Polsce»

«Temat migracyjny jest wart opracowania literackiego», - Ryszard Kupidura o książkach «Mój 1 i 101 dzień w Polsce»
W najbliższy weekend w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Opolu odbyła się prezentacja książek w ramach konkursu literackiego „Mój 1 i 101 dzień w Polsce”. Organizatorami wydarzenia były stowarzyszenia „Skrzydła Pomocy” z Opola i „Polska-Ukraina” z Poznania oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Większość prac została napisana przez migrantów z Ukrainy, którzy przybyli do Polski w latach 2014–2021, jeszcze przed rozpoczęciem wojny na pełną skalę na Ukrainie. Historie Ukraińców o doświadczeniach adaptacyjnych w Polsce zostały przetłumaczone na język polski, dlatego każdy chętny może zapoznać się z tymi dziełami literackimi. Książki są dostępne w MBP w Opolu. Gościem programu „Ukraiński akcent” był organizator konkursu pan Ryszard Kupidura, który opowiedział szczegółowo o projekcie literackim i jego uczestnikach.

Цими вихідними в Міській публічній бібліотеці Ополя відбулася презентація книг написаних українцями у рамках літературного конкурсу «Мій 1 і 101 день в Польщі». Захід організовано асоціаціями «Крила допомоги» з Ополя та «Польща-Україна» з міста Познань, а також Познанським університетом ім. Адама Міцкевича. Більшість творів написані мігрантами з України, які приїхали до Польщі у період з 2014 до 2021 року, ще до початку повномасштабної війни в Україні. Оповідання українців про досвід адаптації в Польщі були перекладені польською мовою. Відтак, усі бажаючі можуть почитати ці твори, книги доступні в МПБ Ополя. Гостем програми «Український акцент» був організатор конкурсу пан Ришард Купідура, який розповів подробиці про літературний проєкт та його учасників.

Zobacz także

2024-07-26, godz. 11:06 Oleksandra Deineha: korytarze humanitarne, którymi ludzie opuszczali okupowane terytoria, były masowo ostrzeliwane przez… Oleksandra mieszkała przez 6 miesięcy pod rosyjską okupacją w zajętej przez Rosjan Kachowce. Aby uniknąć ostrzału moździerzowego, wraz z córką opuściły… » więcej 2024-07-19, godz. 12:49 Dzieci ukraińskich strażaków gośćmi Opolszczyzny 14 chłopców w wieku od 10 do 15 lat z obwodów donieckiego, zaporoskiego, chersońskiego, sumskiego i ługańskiego przyjechało do Ośrodka Szkoleniowego… » więcej 2024-07-10, godz. 13:51 «Od 10 lat pomagamy tworzyć na Ukrainie ochotniczą straż pożarną» - Andrzej Latussek Strażak Andrzej Latussek z Ochotniczej Straży Pożarnej w Kadłubie Turawskim od wielu lat pomaga w tworzeniu jednostek ochotniczej straży pożarnej na Ukrainie… » więcej 2024-07-03, godz. 10:49 "Od początku wojny wraz z przyjaciółmi zebraliśmy ponad milion hrywien dla ukraińskiego wojska" - historia Ksenii… Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainie Ksenia i jej podobnie myślący przyjaciele zebrali ponad 1 000 000 UAH na pomoc ukraińskim siłom zbrojnym. Dziewczyna… » więcej 2024-06-26, godz. 10:47 «Po raz pierwszy w życiu znalazłem się w kraju który jest w stanie wojny» - Światosław Rojewski o wyprawach na… Wolontariusz Światosław Rojewski z Opola gościem „Ukraińskiego akcentu”. Opowiedział nam o swoich wyprawach na walczącą Ukrainę i przekazywanej pomocy… » więcej 2024-06-05, godz. 13:13 «Moi rodzice mieszkają na terenach okupowanych przez Rosjan» - historia Zoji Khakimovej Zoja pochodzi z Donbasu, do Polski przyjechała po rozpoczęciu działań wojennych na wschodniej Ukrainie w 2014 roku. Jej najbliżsi ludzie żyją pod okupacją… » więcej 2024-05-23, godz. 10:23 «Wiem, czym jest wojna i jaki los spotyka naszych żołnierzy» - historia Ruslany Matyuninej Rodzina Ruslany wie z pierwszej ręki, jak wygląda wojna. W 2014 roku, kiedy Rosja dopiero rozpoczynała okupację Ukrainy, w obwodzie ługańskim zginął jej… » więcej 2024-05-19, godz. 11:32 «Nie uciekłam z powodu eksplozji, nie ewakuowałam się, wiadomość o wojnie otrzymałam w autobusie» - historia Natalii… Natalia planowała „podbić świat”, pracować w różnych krajach i rozwijać się. Jednak wojna zniszczyła jej plany. Wiadomość o wojnie dziewczyna otrzymała… » więcej 2024-05-06, godz. 11:01 «W pociągu ewakuacyjnym kazano nam wszystkim usiąść na podłodze, a dzieci ukryć pod stołami» - Historia Nadiji… Nadija przyjechała do Opola z Odessy. Uciekła pierwszego dnia wojny po trafieniu rakietą w pobliżu jej wieżowca. Początkowo dziewczyna wraz z synem mieszkała… » więcej 2024-04-23, godz. 12:07 «Gdy uciekałyśmy z miasta, zabrałyśmy ze sobą jedynie psa, skrzypce i butelkę wody» - historia Sofii Hromovej Sofia przyjechała do Opola z Charkowa. Od początku wojny, podobnie jak teraz, jej rodzinne miasto jest pod ciągłym ostrzałem okupantów. Gdy uciekały z niego… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »