Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Інтерв'ю - wywiady » Znak przyjaźni ukraińsko-polskiej - historia Wasyla…
2022-12-21, 12:45 Autor: Svitlana Mech

Znak przyjaźni ukraińsko-polskiej - historia Wasyla Dżochy

Znak przyjaźni ukraińsko-polskiej - historia Wasyla Dżochy
Ukraińcy postawili w Opolu pamiątkowy znak przyjaźni ukraińsko-polskiej. Autorem projektu jest 65-letni winnicki trener boksu Wasyl Dżoga. Przyjechał on do Polski z 6 wnukami, córką i dwójką synowych w marcu tego roku.
Zdaniem Wasyla Dżochy Polska nie tylko udzieliła schronienia Ukraińcom, oferując swoją rękę pomocy, sąsiedni kraj otworzył swoje serce. Aby pamięć pozostała na długie lata pojawił się pomysł podziękowania Polsce, Opolu i jego mieszkańcom poprzez ustawienie w mieście tablicy pamiątkowej z granitu. Z Winnicy do Opola kamienną konstrukcję przewieziono autokarem.

W Dzień Dziecka, Wasyl w pobliżu Domu Studenta Politechniki Opolskiej „Sokrates”, gdzie mieszkał po przyjeździe do Polski, zasadził dwa drzewa – kalinę i jarzębinę.

Українці в Ополі встановили пам'ятний знак українсько-польської дружби. Автор ескізу – 65-річний вінницький тренер з боксу Василь Джога. Він приїхав до Польщі у березні цього року з шістьма онуками, донькою та двома невістками.

За словами Василя Джоги, Польща не лише прихистила українців, простягнувши руку допомоги, сусідня країна відкрила своє серце. Відтак, виникла ідея віддячити Польщі, Ополю та його жителям, встановивши у місті гранітний пам’ятний знак. Кам'яну конструкцію транспортували з Вінниці до Ополе автобусом.

Раніше, у День захисту дітей, Василь Джога біля гуртожитка Опольського технічного університету «Сократес», де він мешкав після приїзду до Польщі, посадив два дерева - калину та горобину.

Zobacz także

2023-01-28, godz. 10:45 „Nawet dziewięć godzin siedzimy w piwnicy" - Ukrainka opowiedziała o tym, w jakich warunkach leczone są dzieci w… Młoda matka Olena wraz z pięcioletnią córką przebywa w jednym ze szpitali dziecięcych w centralnej części Ukrainy. Do linii frontu jest stamtąd jakieś… » więcej 2023-01-27, godz. 08:48 Może kontynuować swoją pracę naukową - historia Nadii Kowalskiej Nadia Kowalska pracowała jako naukowiec w Kijowie, gdzie prowadziła eksperymenty z roślinami. Wraz z początkiem wojny koledzy z Opola zaprosili Nadię do Polski… » więcej 2023-01-24, godz. 09:39 Pomaga rodakom w nauce języka polskiego i tworzy zmysłowe obrazy - historia Julii Datchenko Julia Datchenko, matka czwórki dzieci, naukowiec, mistrz sztuki ludowej, przyjechała do Polski wraz z początkiem wojny na Ukrainie. Pomaga rodakom w nauce języka… » więcej 2023-01-23, godz. 10:18 Uciekła z okupowanego Gostomelu, a potem wróciła, by ratować innych Kiedy zaczęła się wojna, Larisa Drozdova była w miejscu pracy. Zatrudniona jest przy produkcji samolotów Antonow. Rosjanie ostrzelali lotnisko, na którym… » więcej 2023-01-03, godz. 14:50 Witalij Małeckij burmistrz Krzemieńczuka o życiu miasta w cieniu wojny Krzemieńczuk to duże miasto przemysłowe w centralnej części Ukrainy znajdujące się obecnie ok. 200 km od linii frontu. Od początku wojny w mieście znalazły… » więcej 2022-12-22, godz. 13:08 Ukraiński żołnierz pokazał, co dzieje się na froncie Ukrainiec Serhiy kilka lat pracował w Polsce. Jednak gdy Rosja napadła na Ukrainę, porzucił pracę w Europie i wrócił do domu. Od początku wojny Serhiy… » więcej 2022-12-08, godz. 16:24 „Uczę uchodźców, aby mieli możliwość realizacji się w nowym kraju” – historia Yulii Kotyk Yulia Kotyk przeniosła się do Polski na krótko przed rozpoczęciem wojny. W Opolu zdobyła wykształcenie biznesowe i otworzyła własny biznes - salon kosmetyczny… » więcej 2022-11-28, godz. 10:05 Nowe życie w Polsce - historia Wiktorii Prysady Odnalazła siebie i inspiruje innych. Wiktoria jest samotną matką z Charkowa. Z początkiem wojny wraz z najmłodszą córką wyjechała do Polski. Rodzina spotkała… » więcej 2022-11-07, godz. 10:46 Skarpetki dla ukraińskich żołnierzy Dziergają skarpetki dla dziewczyn służących w ukraińskiej armii. W taki sposób obrończynie swojego kraju chciała wesprzeć młoda mama - Olga Nechyporuk… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »