Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-06-15, 08:30 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

Opole: pół tysiąca osób skorzystało z pomocy Centrum Integracji Cudzoziemców. "Przychodzą z życiowymi problemami"

Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu funkcjonuje od trzech miesięcy. To jedna z dwóch tego rodzaju instytucji w kraju. Tylko od 10 marca po pomoc zgłosiło się tam ponad pół tysiąca osób z zagranicy. To głównie obywatele Ukrainy, którzy w stolicy regionu znaleźli schronienie przed wojną. Na miejscu pomoc jest świadczona w czterech językach: ukraińskim, rosyjskim, angielskim i polskim.
- Faktycznie największą grupą osób, które do nas trafiają, stanowią osoby z Ukrainy, choć nie brakuje też osób z różnych zakątków świata i z Chin, z Kuby, Nigerii, Mołdawii, Białorusi. Także faktycznie przekrój jest taki bardzo szeroki - mówi Anna Rawka, kierownik Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu.

Przypomnijmy, że z badań przeprowadzonych na zlecenie urzędu marszałkowskiego wynika, że na Opolszczyźnie mamy około 20 tysięcy uchodźców z Ukrainy.

- Na ten moment największą potrzebą, po jaką zgłaszają się osoby do centrum, jest przygotowywanie i tłumaczenie tekstów przez tłumaczy przysięgłych - mówi Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek województwa. - Czyli już widzimy, jak bardzo potrzebne jest tego rodzaju wsparcie. Duże zapotrzebowanie jest na naukę języka polskiego. Pracownicy centrum pomagają w pisaniu życiorysów, udzielają konsultacji prawnych i psychologicznych. Oprócz codziennej pracy tutaj w centrum integracji, pracownicy odbywają spotkania z dziećmi i młodzieżą w szkołach.

- Codziennie przychodzi do nas wiele osób z takimi życiowymi problemami - mówi Maciej Kalski, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Opolu. - To kwestie związane z przybyciem do Polski, tym jak tutaj w sensie prawnym przebywać, jak można poszukiwać pracy, jak odnaleźć się w systemie edukacji czy w systemie usług zdrowotnych. Wiele takich pytań, które wydawałoby się na pierwszy rzut oka, że są błahe, ale dla osób z zagranicy, są bardzo istotne.

Jeszcze w tym tygodniu w Centrum Integracji Cudzoziemców uruchomione zostaną kursy języka polskiego. - Zgłosiło się na nie 200 osób - dodaje Anna Rawka. - Będą to trzy grupy w Opolu, natomiast zajęcia językowe będą też się odbywały na terenie Nysy, Strzelec Opolskich i Krapkowic, tam w chwili obecnej trwa rekrutacja. Zależy tym osobom na kursach, z uwagi na to, że pracodawcy, u których bywają na rozmowach jednak mają to oczekiwanie, żeby osoba legitymowała się zaświadczeniem ukończenia kursu języka polskiego.

Dodajmy, że centrum czeka także na decyzję Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, aby uruchomić kurs branżowego języka polskiego medycznego.
Anna Rawka cz.1
Zuzanna Donath-Kasiura
Maciej Kalski
Anna Rawka cz.2

Zobacz także

2022-08-11, godz. 18:54, Wiadomości z regionu Gmina Krapkowice wspiera partnerski Rohatyń na Ukrainie. Przekazano wóz bojowy i dary Gmina Krapkowice przekazała wóz bojowy i artykuły pierwszej pomocy do partnerskiego miasta Rohatyń na Ukrainie. W podróż humanitarną za wschodnią granicę pojechała także karetka przekazana przez Krapkowickie Centrum Zdrowia. » więcej 2022-08-01, godz. 18:00, Wiadomości z regionu "To są takie same osoby jak my". Na opolskim rynku można oglądać wystawę "Twarze Ukrainy" Każdy z nich ma inną historię, ale jedno ich łączy - wojna. Na opolskim rynku otwarto wystawę 'Twarze Ukrainy'. Przedstawione zostały zdjęcia 20 uchodźców z Ukrainy, którzy po 24 lutego, uciekając przed wojną, trafili do Opola… » więcej 2022-07-26, godz. 22:00, Wiadomości z regionu Tajwańska fundacja Tzu Chi ponownie pomaga uchodźcom z Ukrainy. Ruszyło wydawanie bonów W Opolu ruszyła druga tura pomocy dla uchodźców z Ukrainy, organizowana przez fundację Tzu Chi z Tajwanu. Do rozdania jest 3 tysiące bonów na zakupy o wartości tysiąca złotych każdy. Wsparcie finansowe na łączną kwotę 3 milionów… » więcej 2022-07-24, godz. 11:00, Wiadomości z regionu "Dać to nie zawsze znaczy pomóc". Opolska Caritas także w wakacje pomaga uchodźcom z Ukrainy Żywność o długich okresach przydatności do spożycia oraz środki higieniczne codziennego użytku są w wakacje najbardziej potrzebne, jeśli chodzi o pomoc uchodźcom z Ukrainy. Tradycyjne paczki przygotowywane przez opolskich wolontariuszy… » więcej 2022-07-19, godz. 17:15, Wiadomości z regionu Caritas wstrzymuje wydawanie paczek uchodźcom. Wakacje to czas urlopów i uzupełniania magazynu Caritas Diecezji Opolskiej na czas wakacji wstrzymało wydawanie paczek dla uchodźców z Ukrainy. Przerwa w świadczeniu pomocy ma związek z okresem urlopowym wśród pracowników Caritasu. Pomoc zostanie wznowiona 22 sierpnia. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »