Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-05-12, 07:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Razem możemy więcej". Fundacja "Intra" zachęca uchodźców do skorzystania z doradztwa zawodowego i pomocy psychologicznej

Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Sala zabaw dla dzieci w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Sala zabaw dla dzieci w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uchodźcy w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uchodźcy w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Aktywizacja, pomoc psychologiczna, doradztwo zawodowe i nauka języka polskiego. To główne założenia projektu "Razem możemy więcej", skierowanego do ukraińskich uchodźców. Za jego realizację odpowiada Fundacja Psychoedukacji i Psychoterapii "Intra" działająca w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu.
- Otrzymaliśmy dwa dofinansowania. Jedno pochodzi z kancelarii Prezesa Rady Ministrów na projekt, który ma na celu zmniejszenie skutków kryzysu humanitarnego - mówi Agnieszka Smorąg, prezes fundacji Intra. - Drugi projekt jest dofinansowany z opolskiego ratusza i dotyczy dzieci, które potrzebują opieki w czasie, kiedy ich dokształcają się, chodzą na naukę języka polskiego, ale także dbają o swoje zdrowie psychiczne uczestnicząc w oferowanych przez nas formach wsparcia.

- Zajmuję się doradztwem zawodowym dla uchodźców z Ukrainy. Poszukuję im na różnych portalach pracy, pomagam pisać CV i jeżeli trzeba chodzę z nimi na rozmowę o pracę - dodaje pani Natalia, która pochodzi z Ukrainy i od 30 lat mieszka w Opolu.

- Uczymy podstawowych zwrotów, żeby panie z Ukrainy potrafiły się przedstawić, przywitać, ale też coś przeczytać - mówi Anna Jędrzejewska, lektorka języka polskiego w CAS. - To taka prosta komunikacja, która jest potrzebna powiedzmy wszystkim cudzoziemcom zaraz na początku, kiedy przybywają do Polski. Dla osób z Ukrainy ważne jest to, żeby nauczyć się alfabetu łacińskiego, bo u nich funkcjonuje grażdanka.

- Znam już takie zwroty jak dzień dobry, do widzenia, do zobaczenia wkrótce, mam na imię Polina. Na początku trudność sprawiał cały alfabet. W języku ukraińskim rzadko używamy zbitek "sz", "cz", "ż", dlatego są dla nas trudne do artykulacji - dodaje pani Polina, która przyjechała z Winnicy.

- Przede wszystkim staramy się kompleksowo pomagać osobom, które do nas przyjechały w czasie wojny - mówi Wiktoria Lech, koordynatorka projektu. - Mamy w swojej ofercie wsparcie psychologiczne, terapię grupową.

- Tutaj zajmuję się opieką nad dziećmi w ramach takiej naszej wewnętrznej świetlicy. W czasie, kiedy rodzice załatwiają formalności mogą się tu pobawić. Czują pewien dyskomfort, bo nie rozmawiają w języku polskim i szukają dla siebie przyjaciół. Robimy też prace plastyczne i troszkę uczymy się polskiego - dodaje Lesia Fichel, wolontariuszka w świetlicy dla dzieci.

Doradca zawodowy przyjmuje w CAS codziennie od godziny 14:00 do 18:00, z kolei wsparcie psychologiczne jest oferowane od wtorku do piątku po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
Agnieszka Smorąg, pani Natalia
Anna Jędrzejewska, pani Polina
Wiktoria Lech, Lesia Fichel
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros]

Zobacz także

2022-05-14, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Nieprawidłowości nie stwierdzono. Kontrole kwater prywatnych, w których goszczą uchodźcy W trakcie kontroli kwater prywatnych w stolicy regionu, w których przebywają uchodźcy nie stwierdzono nieprawidłowości. Jak informuje rzecznik opolskiego ratusza, to dowód na to, że przyznawana pomoc w kwocie 40 złotych na dzień za… » więcej 2022-05-11, godz. 16:00, ROD - artykuły 77. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Opolanie pomagają uchodźcom Uchodźcy, którzy teraz trafiają do Opola, to osoby doświadczone wojenną traumą. Codziennie do Centrum Aktywizacji przy ul. Krakowskiej zgłaszają się obywatele Ukrainy, którzy stracili bliskich i nie mają już do czego wracać. Z… » więcej 2022-05-08, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Uchodźcom w naszym regionie nadano ponad 25 tysięcy numerów PESEL. Akcja jest na finiszu Na Opolszczyźnie do tej pory uchodźcom z Ukrainy nadano ponad 25 tysięcy numerów PESEL. Zdecydowana większość wnioskodawców to kobiety i dzieci. Wojewoda opolski zauważa, że choć akcja jeszcze trwa, to w naszym regionie jest już… » więcej 2022-05-06, godz. 07:30, Wiadomości z regionu Ukraińska Tyśmienica prosi o pomoc. Mieszkańcy Strzelec Opolskich zbierają żywność, ubrania i środki higieny Strzelce Opolskie organizują szybką zbiórkę produktów, o które prosi partnerska gmina Tyśmienica z Ukrainy. Potrzebne są m.in. żywność, środki higieny czy ubrania, które trafią do żołnierzy walczących na froncie, jak i do… » więcej
9101112131415
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »