Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-05-12, 07:00 Autor: Katarzyna Doros-Stachoń

"Razem możemy więcej". Fundacja "Intra" zachęca uchodźców do skorzystania z doradztwa zawodowego i pomocy psychologicznej

Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Sala zabaw dla dzieci w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Sala zabaw dla dzieci w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Nauka języka polskiego w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uchodźcy w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Uchodźcy w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu [fot. Katarzyna Doros-Stachoń]
Aktywizacja, pomoc psychologiczna, doradztwo zawodowe i nauka języka polskiego. To główne założenia projektu "Razem możemy więcej", skierowanego do ukraińskich uchodźców. Za jego realizację odpowiada Fundacja Psychoedukacji i Psychoterapii "Intra" działająca w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu.
- Otrzymaliśmy dwa dofinansowania. Jedno pochodzi z kancelarii Prezesa Rady Ministrów na projekt, który ma na celu zmniejszenie skutków kryzysu humanitarnego - mówi Agnieszka Smorąg, prezes fundacji Intra. - Drugi projekt jest dofinansowany z opolskiego ratusza i dotyczy dzieci, które potrzebują opieki w czasie, kiedy ich dokształcają się, chodzą na naukę języka polskiego, ale także dbają o swoje zdrowie psychiczne uczestnicząc w oferowanych przez nas formach wsparcia.

- Zajmuję się doradztwem zawodowym dla uchodźców z Ukrainy. Poszukuję im na różnych portalach pracy, pomagam pisać CV i jeżeli trzeba chodzę z nimi na rozmowę o pracę - dodaje pani Natalia, która pochodzi z Ukrainy i od 30 lat mieszka w Opolu.

- Uczymy podstawowych zwrotów, żeby panie z Ukrainy potrafiły się przedstawić, przywitać, ale też coś przeczytać - mówi Anna Jędrzejewska, lektorka języka polskiego w CAS. - To taka prosta komunikacja, która jest potrzebna powiedzmy wszystkim cudzoziemcom zaraz na początku, kiedy przybywają do Polski. Dla osób z Ukrainy ważne jest to, żeby nauczyć się alfabetu łacińskiego, bo u nich funkcjonuje grażdanka.

- Znam już takie zwroty jak dzień dobry, do widzenia, do zobaczenia wkrótce, mam na imię Polina. Na początku trudność sprawiał cały alfabet. W języku ukraińskim rzadko używamy zbitek "sz", "cz", "ż", dlatego są dla nas trudne do artykulacji - dodaje pani Polina, która przyjechała z Winnicy.

- Przede wszystkim staramy się kompleksowo pomagać osobom, które do nas przyjechały w czasie wojny - mówi Wiktoria Lech, koordynatorka projektu. - Mamy w swojej ofercie wsparcie psychologiczne, terapię grupową.

- Tutaj zajmuję się opieką nad dziećmi w ramach takiej naszej wewnętrznej świetlicy. W czasie, kiedy rodzice załatwiają formalności mogą się tu pobawić. Czują pewien dyskomfort, bo nie rozmawiają w języku polskim i szukają dla siebie przyjaciół. Robimy też prace plastyczne i troszkę uczymy się polskiego - dodaje Lesia Fichel, wolontariuszka w świetlicy dla dzieci.

Doradca zawodowy przyjmuje w CAS codziennie od godziny 14:00 do 18:00, z kolei wsparcie psychologiczne jest oferowane od wtorku do piątku po wcześniejszym kontakcie telefonicznym.
Agnieszka Smorąg, pani Natalia
Anna Jędrzejewska, pani Polina
Wiktoria Lech, Lesia Fichel
Relacja w magazynie Reporterskie Tu i Teraz [autor: Katarzyna Doros]

Zobacz także

2022-05-31, godz. 09:00, Wiadomości z regionu Ważne zmiany w działalności Miejskiego Centrum Pomocy Uchodźcom przy ulicy Krakowskiej w Opolu Od 1 czerwca Miejskie Centrum Pomocy Uchodźcom przy ulicy Krakowskiej 32 zmienia sposób funkcjonowania - poinformował rzecznik opolskiego ratusza Adam Leszczyński. Ze względu na spadek liczby uchodźców, którzy odwiedzają Centrum w… » więcej 2022-05-29, godz. 13:20, Wiadomości z regionu "Program jest bardzo bogaty". Taki ma być kluczborski koncert charytatywny na rzecz Ukrainy. Początek o 17:00 Ponad 30 artystów z Polski i Ukrainy wystąpi podczas dzisiejszego (29.05) Koncertu Charytatywnego 'Kluczbork dla Ukrainy'. » więcej 2022-05-28, godz. 11:28, Wiadomości z regionu Strażacy z Głuszyny przekazali wóz miastu partnerskiemu na Ukrainie Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Głuszynie przekazali Jaremczy - partnerskiej gminie Namysłowa - swój strażacki samochód. Pojazd ma w razie konieczności służyć mieszkańcom ukraińskiej miejscowości nieść pomoc w razie… » więcej 2022-05-26, godz. 08:15, Wiadomości z regionu Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy w Turawa Park prosi o pomoc. "Wszystkiego mamy bardzo mało. Kapsułki do prania dzielimy" Tymczasowy Ośrodek Wsparcia Ukrainy w centrum handlowym Turawa Park od blisko trzech miesięcy pomaga potrzebującym. Codziennie to miejsce odwiedza 300 osób. Darów jest coraz mniej, dlatego wolontariusze często muszą dzielić dostępną… » więcej 2022-05-25, godz. 20:20, Wiadomości z regionu Opolskie Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych uruchomiło fundusz interwencyjny dla uchodźców Ukraińscy uchodźcy, którzy nie mogą skorzystać z dostępnych form wsparcia, mogą zgłosić się po pomoc w ramach funduszu interwencyjnego. Taką pomoc świadczy Opolskiego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które pozyskało… » więcej
78910111213
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »