Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-04-26, 17:19 Autor: Monika Matuszkiewicz

Ukraińskie mamy nie są zainteresowane szczepieniem dzieci? W opolskich przychodniach ruch minimalny

Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 [fot. Envato]
Szczepienia dzieci przeciw COVID-19 [fot. Envato]
Przychodnia "Śródmieście" przy ul. Waryńskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Przychodnia "Śródmieście" przy ul. Waryńskiego [fot. M.Matuszkiewicz]
Przychodnia "Centrum" w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Przychodnia "Centrum" w Opolu [fot.M.Matuszkiewicz]
Jako minimalne albo bardzo niewielkie określić można zainteresowanie szczepionkami wśród dzieci ukraińskich uchodźców. Od ponad miesiąca mają oni możliwość skorzystać z uproszczonej ścieżki szczepiennej. Tomasz Halski, prezes "Centrum Zdrowia" w Opolu przekonuje, że małe zainteresowanie wynika głównie z braku świadomości wśród rodziców.
- Przede wszystkim jest problem z informacją, tak aby dotarła ona przede wszystkim w języku ukraińskim do wszystkich mam. Te osoby nie wiedzą, że mogą u nas wykonać te szczepienia bezpłatnie, wręcz są takie pytania, ile ma zapłacić. Druga rzecz jest taka, że ta nasza karta trochę się różni od tej ukraińskiej. W związku z tym potrzebna jest informacja. My ze swojej strony właśnie planujemy taką akcję informacyjną przeprowadzić.

- Szczepienia te nie tylko pomogą w uzyskaniu większej odporności wśród ukraińskich dzieci i naszych, ale też uchronią je przed ciężkimi zachorowaniami - dodaje dr Wiesława Błudzin, ordynator oddziału zakaźnego w Szpitalu Wojewódzkim w Opolu.

- Poza tym, to jest można powiedzieć przywilej. Szczepionki są bezpłatne. Ponadto nie należy zapominać o takich chorobach jak polio, o którym już słyszeliśmy, że są pierwsze zakażenia dzieci. Dodatkowo odra, świnka, różyczka, błonica, które mogą wrócić, dlatego ja gorąco zachęcam do szczepień.

Dodajmy, że dzieci do 19. roku życia mogą być zaszczepione między innymi przeciwko błonicy, tężcowi, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Natomiast dzieci w 2. roku życia mają zagwarantowane szczepienia przeciwko odrze, śwince i różyczce.
Tomasz Halski
dr Wiesława Błudzin

Zobacz także

2022-05-05, godz. 08:00, Wiadomości z regionu Do opolskiego Sokratesa trafiło kolejnych 70 uchodźców z Ukrainy. "Największym wyzwaniem jest znalezienie pracy" Straż Graniczna informuje, że coraz mniej uchodźców z Ukrainy przekracza polską granicę. Choć ruch uchodźczy także w naszym regionie wyraźnie spada, wciąż w punkcie recepcyjnym w akademiku Sokrates w Opolu pojawiają się nowe… » więcej 2022-05-04, godz. 21:00, Wiadomości z regionu Rekompensaty za goszczenie uchodźców z Ukrainy. Tylko w Opolu złożono 700 wniosków Mieszkańcy Opola, którzy goszczą u siebie uchodźców z Ukrainy, złożyli do dziś (04.05) 700 wniosków o wypłatę dziennej rekompensaty 40 zł za osobę. Do tej pory opolski ratusz wypłacił z tego tytułu 300 tysięcy złotych i czeka… » więcej 2022-05-04, godz. 16:15, Wiadomości z regionu Punkt informacyjny dla uchodźców na dworcu PKP w Opolu dziennie odwiedza 50-70 osób Od kilkunastu dni liczba uchodźców zgłaszających się do punktu informacyjnego na opolskim dworcu PKP utrzymuje się na stałym poziomie. Jedną z wolontariuszek, która tam codziennie pomaga, jest pani Kasia z Winnicy na Ukrainie. Kobieta… » więcej 2022-05-02, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Kolejna pomoc z Kędzierzyna-Koźla w drodze do Kałusza Z Kędzierzyna-Koźla do Kałusza w Ukrainie został wysłany drugi transport z pomocą humanitarną. Mieszkańcy, z których wielu pamięta tragedię powodzi tysiąclecia, mocno włączyli się w zbiórkę żywności, koców czy środków… » więcej 2022-04-29, godz. 09:15, Wiadomości z regionu 24 palety darów ze Strzeleczek trafiły pod Kijów 24 palety darów od mieszkańców gminy Strzeleczki pojechały do mieszkańców dwóch podkijowskich miejscowości. To już kolejny transport pomocy wysłany na wschód z tej gminy. Wcześniej przekazano m.in. żywność i środki medyczn… » więcej
10111213141516
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »