Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-04-16, 18:15 Autor: Katarzyna Doros/Agnieszka Stefaniak/PAP

Opolskie kroszonki i pisanki to prawdziwe dzieła sztuki ludowej. "Pisanki trzeba pisać, żeby na świecie był pokój"

Kroszonka dla Radia Opole wykonana przez Gizelę Hyllę, twórczynię ludową [fot. Dawid Rajwa]
Kroszonka dla Radia Opole wykonana przez Gizelę Hyllę, twórczynię ludową [fot. Dawid Rajwa]
Pisanki z Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Pisanki z Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Tradycyjne pisanki tworzone na Opolszczyźnie nawiązują do wzorów huculskich. Jak podkreślają pisankarki z Tułowic każda kreska ma znaczenie i wyraża coś innego. Na jajku, będącym symbolem nowego życia pojawiają się nawiązania do przyrody m.in. poprzez rozety, kwiaty, gałązki, bazie, grabie. Opolskie to również ojczyzna kroszonkarstwa, które jest już "ministerialnie chronione".
- Pisanki pisze się, żeby tradycja nie zaginęła, ale przede wszystkim, żeby był pokój na świecie - mówi Helena Wojtasik, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury. - Jest taki przesąd, że pisanki trzeba pisać, żeby świat żył w spokoju, żeby na świecie był pokój. Dlatego dzisiaj, kiedy na Ukrainie jest wojna, zachęcam wszystkich do pisania pisanek, oby wpłynęło to na to, że ta wojna się skończy.

Częstymi wzorami pojawiającymi się także na opolskich pisankach jest meander i nieskończoność. - Pisanki przedstawiają takie mikroświaty, a każde zapisane jajko to inna historia - dodaje Helena Wojtasik.

Dr hab. Katarzyna Smyk, profesor z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie zapytana przez PAP o to, co symbolizuje pisanka, odpowiedziała, że przede wszystkim chroniła od pożarów, nieszczęść, zapewniała dostatek i zdrowie. - W dawnym, tradycyjnym domu pisanki można było znaleźć na oknie albo za obrazem, gdzie były przechowywane przez wiele lat, bo im starsza pisanka, tym większa jej moc – wyjaśniła.

Z kolei kroszonki, jako zabarwione jaja drapane są najczęściej ozdabiane tradycyjnymi ornamentami roślinnymi: palmami czy kwiatami. Tu wymowę jaja stanowił kolor. Na przykład czerwona pisanka była wyznaniem miłości dla wybranego, żółta symbolem zazdrości, a fioletowa trafiała do osoby, której kroszonkarka nie darzyła sympatią. Od 2019 roku kroszonkarstwo opolskie figuruje na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Najstarsze ozdabiane jaja w Polsce odnaleziono podczas prac archeologicznych na opolskim Ostrówku, tam gdzie obecnie stoi budynek urzędu wojewódzkiego. Są wśród nich te datowane na koniec X wieku. Można je oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Helena Wojtasik

Zobacz także

2022-04-11, godz. 10:23, Poranna rozmowa Radia Opole Dr Tomasz Pawłuszko o zintensyfikowanych działaniach Rosjan na wschodzie Ukrainy i możliwych scenariuszach Gościem porannej rozmowy był dziś dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego związany z Uniwersytetem Opolskim. Mówił m.in. o : - możliwych scenariuszach wojennych na wschodzie Ukrainy,- powrotach mieszkańców… » więcej 2022-04-11, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Wojna na Ukrainie. Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa: "Jak duża armia nie wygrywa, to przegrywa" Ukraina przygotowuje się do szturmu wojsk rosyjskich w Donbasie, co może okazać się decydującym momentem wojny. - Niszczenie celów infrastruktury dowodzi, że wojska agresora mogą się liczyć z przegraną, a rozpoznanie wywiadowcze… » więcej 2022-04-10, godz. 12:00, Wiadomości z regionu NFZ uruchomił infolinię dla lekarzy z Ukrainy szukających zatrudnienia Lekarze z Ukrainy, którzy chcą podjąć pracę w naszych placówkach medyczny i nie wiedzą, co jest im potrzebne oraz jak to załatwić, mogą skorzystać ze specjalnej infolinii NFZ. Tam konsultanci informują personel medyczny o zasadach… » więcej 2022-04-10, godz. 09:00, Kultura i rozrywka Bawią się z dziećmi i uczą języka. Zajęcia integracyjne dla Ukraińców w gminie Gogolin Zajęcia integracyjne oraz intensywny kurs języka polskiego - to oferta, jaką dla Ukraińców ma gmina Gogolin. Spotkania odbywają się codziennie w dni robocze, a ich treść jest dostosowywana do potrzeb uczestników. » więcej 2022-04-10, godz. 08:30, Wiadomości z regionu Wszystkie miejsca noclegowe przygotowane dla uchodźców z Ukrainy w Opolu zapełnione W Opolu nie ma już wolnych miejsc noclegowych dla uchodźców z Ukrainy. Wszystkie kwatery przygotowane w mieście są wypełnione. Wśród nich między innymi akademik Politechniki Opolskiej 'Sokrates'. W planach jest uruchomienie nowego… » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »