Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-04-16, 18:15 Autor: Katarzyna Doros/Agnieszka Stefaniak/PAP

Opolskie kroszonki i pisanki to prawdziwe dzieła sztuki ludowej. "Pisanki trzeba pisać, żeby na świecie był pokój"

Kroszonka dla Radia Opole wykonana przez Gizelę Hyllę, twórczynię ludową [fot. Dawid Rajwa]
Kroszonka dla Radia Opole wykonana przez Gizelę Hyllę, twórczynię ludową [fot. Dawid Rajwa]
Pisanki z Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Pisanki z Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Tradycyjne pisanki tworzone na Opolszczyźnie nawiązują do wzorów huculskich. Jak podkreślają pisankarki z Tułowic każda kreska ma znaczenie i wyraża coś innego. Na jajku, będącym symbolem nowego życia pojawiają się nawiązania do przyrody m.in. poprzez rozety, kwiaty, gałązki, bazie, grabie. Opolskie to również ojczyzna kroszonkarstwa, które jest już "ministerialnie chronione".
- Pisanki pisze się, żeby tradycja nie zaginęła, ale przede wszystkim, żeby był pokój na świecie - mówi Helena Wojtasik, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury. - Jest taki przesąd, że pisanki trzeba pisać, żeby świat żył w spokoju, żeby na świecie był pokój. Dlatego dzisiaj, kiedy na Ukrainie jest wojna, zachęcam wszystkich do pisania pisanek, oby wpłynęło to na to, że ta wojna się skończy.

Częstymi wzorami pojawiającymi się także na opolskich pisankach jest meander i nieskończoność. - Pisanki przedstawiają takie mikroświaty, a każde zapisane jajko to inna historia - dodaje Helena Wojtasik.

Dr hab. Katarzyna Smyk, profesor z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie zapytana przez PAP o to, co symbolizuje pisanka, odpowiedziała, że przede wszystkim chroniła od pożarów, nieszczęść, zapewniała dostatek i zdrowie. - W dawnym, tradycyjnym domu pisanki można było znaleźć na oknie albo za obrazem, gdzie były przechowywane przez wiele lat, bo im starsza pisanka, tym większa jej moc – wyjaśniła.

Z kolei kroszonki, jako zabarwione jaja drapane są najczęściej ozdabiane tradycyjnymi ornamentami roślinnymi: palmami czy kwiatami. Tu wymowę jaja stanowił kolor. Na przykład czerwona pisanka była wyznaniem miłości dla wybranego, żółta symbolem zazdrości, a fioletowa trafiała do osoby, której kroszonkarka nie darzyła sympatią. Od 2019 roku kroszonkarstwo opolskie figuruje na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Najstarsze ozdabiane jaja w Polsce odnaleziono podczas prac archeologicznych na opolskim Ostrówku, tam gdzie obecnie stoi budynek urzędu wojewódzkiego. Są wśród nich te datowane na koniec X wieku. Można je oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Helena Wojtasik

Zobacz także

2022-04-19, godz. 19:55, Wiadomości z regionu Dawna szkoła w Bażanach posłuży za bazę noclegową dla uchodźców. Gmina adaptowała piętro Nową bazę noclegową dla ukraińskich uchodźców przygotowuje gmina Kluczbork. To część budynku dawnej szkoły podstawowej w Bażanach, gdzie funkcjonuje już oddział przedszkolny. » więcej 2022-04-19, godz. 10:06, Wiadomości z regionu Uchodźcy z Ukrainy pojadą za darmo autobusami MZK w Kędzierzynie-Koźlu Od 22 kwietnia do końca czerwca uchodźcy z Ukrainy nie będą musieli płacić za przejazdy komunikacją miejską w Kędzierzynie-Koźlu. Żeby poruszać się autobusami MZK, będą musieli wyrobić sobie elektroniczny bilet eMZetKa. » więcej 2022-04-17, godz. 20:00, Wiadomości z regionu Prześlij życzenia świąteczne. Poczta Polska solidarna z Ukrainą Poczta Polska zachęca do udziału w akcji, która ma wyrazić solidarność z narodem ukraińskim. Polega ona na przesłaniu kartek z życzeniami świątecznymi oraz przekazaniu ich do ambasady Ukrainy w Warszawie. » więcej 2022-04-17, godz. 09:15, Wiadomości z regionu "Tam, gdzie jest Chrystus, tam zawsze jest pokój." Dziś Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - najważniejsze święto dla katolików Po dwóch latach świętowania Wielkiej Nocy w pandemii, nastał czas wojny. - To dramat dla wielu osób. Słowo pokój nabiera zupełnie innego znaczenia - powiedział w Porannej Rozmowie Radia Opole ks. Waldemar Klinger, proboszcz katedry… » więcej 2022-04-16, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Sprzedawali ciasta i pielmieni, żeby zorganizować wielkanocne śniadanie dla 500 osób Mieszkańcy gminy Gogolin planują przygotowanie prawosławnego śniadania wielkanocnego dla 500 osób - uchodźców z Ukrainy i pomagających im wolontariuszy. Zostanie ono sfinansowane ze zbiórki, którą przeprowadzono w czasie gminnego… » więcej
14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »