Radio Opole » Specjalne serwisy Radia Opole » Допомога біженцям - pomoc dla uc…

Допомога біженцям - pomoc dla uchodźców

2022-04-16, 18:15 Autor: Katarzyna Doros/Agnieszka Stefaniak/PAP

Opolskie kroszonki i pisanki to prawdziwe dzieła sztuki ludowej. "Pisanki trzeba pisać, żeby na świecie był pokój"

Kroszonka dla Radia Opole wykonana przez Gizelę Hyllę, twórczynię ludową [fot. Dawid Rajwa]
Kroszonka dla Radia Opole wykonana przez Gizelę Hyllę, twórczynię ludową [fot. Dawid Rajwa]
Pisanki z Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Pisanki z Tułowic [fot. Katarzyna Doros]
Tradycyjne pisanki tworzone na Opolszczyźnie nawiązują do wzorów huculskich. Jak podkreślają pisankarki z Tułowic każda kreska ma znaczenie i wyraża coś innego. Na jajku, będącym symbolem nowego życia pojawiają się nawiązania do przyrody m.in. poprzez rozety, kwiaty, gałązki, bazie, grabie. Opolskie to również ojczyzna kroszonkarstwa, które jest już "ministerialnie chronione".
- Pisanki pisze się, żeby tradycja nie zaginęła, ale przede wszystkim, żeby był pokój na świecie - mówi Helena Wojtasik, dyrektor Tułowickiego Ośrodka Kultury. - Jest taki przesąd, że pisanki trzeba pisać, żeby świat żył w spokoju, żeby na świecie był pokój. Dlatego dzisiaj, kiedy na Ukrainie jest wojna, zachęcam wszystkich do pisania pisanek, oby wpłynęło to na to, że ta wojna się skończy.

Częstymi wzorami pojawiającymi się także na opolskich pisankach jest meander i nieskończoność. - Pisanki przedstawiają takie mikroświaty, a każde zapisane jajko to inna historia - dodaje Helena Wojtasik.

Dr hab. Katarzyna Smyk, profesor z Instytutu Nauk o Kulturze UMCS w Lublinie zapytana przez PAP o to, co symbolizuje pisanka, odpowiedziała, że przede wszystkim chroniła od pożarów, nieszczęść, zapewniała dostatek i zdrowie. - W dawnym, tradycyjnym domu pisanki można było znaleźć na oknie albo za obrazem, gdzie były przechowywane przez wiele lat, bo im starsza pisanka, tym większa jej moc – wyjaśniła.

Z kolei kroszonki, jako zabarwione jaja drapane są najczęściej ozdabiane tradycyjnymi ornamentami roślinnymi: palmami czy kwiatami. Tu wymowę jaja stanowił kolor. Na przykład czerwona pisanka była wyznaniem miłości dla wybranego, żółta symbolem zazdrości, a fioletowa trafiała do osoby, której kroszonkarka nie darzyła sympatią. Od 2019 roku kroszonkarstwo opolskie figuruje na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego prowadzonej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Najstarsze ozdabiane jaja w Polsce odnaleziono podczas prac archeologicznych na opolskim Ostrówku, tam gdzie obecnie stoi budynek urzędu wojewódzkiego. Są wśród nich te datowane na koniec X wieku. Można je oglądać w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu.
Helena Wojtasik

Zobacz także

2022-04-27, godz. 20:10, Wiadomości z regionu Opole: ratusz przygotował nowe miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy Kolejne miejsca noclegowe dla uchodźców z Ukrainy powstały w Opolu. Przygotowano je w dawnym Zespole Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych przy ulicy Dambonia 3. Na ten moment zakwaterowanych może tam być od zaraz blisko 50 osób. Jednak… » więcej 2022-04-27, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Opole: Centrum Integracji Cudzoziemców uruchomiło nowe bezpłatne porady Centrum Integracji Cudzoziemców w Opolu uruchomiło nowe formy wsparcia. Teraz osoby odwiedzające je mogą skorzystać z bezpłatnej pomocy prawnej oraz porad psychologa. Udzielane są w dwóch językach ukraińskim i angielskim. Spotkania… » więcej 2022-04-26, godz. 17:19, Wiadomości z regionu Ukraińskie mamy nie są zainteresowane szczepieniem dzieci? W opolskich przychodniach ruch minimalny Jako minimalne albo bardzo niewielkie określić można zainteresowanie szczepionkami wśród dzieci ukraińskich uchodźców. Od ponad miesiąca mają oni możliwość skorzystać z uproszczonej ścieżki szczepiennej. Tomasz Halski, prezes… » więcej 2022-04-24, godz. 18:54, Wiadomości z regionu "Możemy usiąść z naszymi rodakami i porozmawiać". Polacy i Ukraińcy zasiedli wspólnie do świątecznego stołu Były rozmowy, śpiewy, a także smakowanie tradycyjnych potraw. Tak wyglądało świąteczne spotkanie z ukraińskim uchodźcami przygotowane przez gminę Komprachcice. Uczestniczyło w nim blisko 150 osób. Na stołach nie zabrakło babek… » więcej 2022-04-24, godz. 12:51, Wiadomości z regionu "Choć na chwilę poczuć się jak w domu". Politechnika Opolska zorganizowała śniadanie wielkanocne dla uchodźców z Ukrainy Blisko 150 uchodźców z Ukrainy spotkało się na śniadaniu wielkanocnym w Łączniku Politechniki Opolskiej. Na stołach nie zabrakło tradycyjnych potraw polskich oraz ukraińskich. Były między innymi baby drożdżowe, jajka nadziewane… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »