Radio Opole » Klasyka w Radiu Opole » Posłuchaj wybranych materiałów » Płytowa gratka w 111. rocznicę urodzin Grażyny…
2020-02-06, 15:41 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Płytowa gratka w 111. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz

Płyta z sonatami na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Płyta z sonatami na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Wybitna polska skrzypaczka, która wcale nie gorzej radziła sobie z fortepianem, a w historii muzyki zapisała się przede wszystkim jako kompozytorka, urodziła się 5 lutego 1909 roku w Łodzi. Grażyna Bacewicz, bo o niej mowa, to postać niezwykle inspirująca, a jej muzyka również jest elektryzująca, często sprawiając wykonawcom tyle samo trudności wykonawczych co radości z gry.

Tuż przed rocznicą urodzin kompozytorki, w niedzielnej (02.03) audycji "Zapomniana klasyka" przybliżone zostały wybrane utwory z jej twórczości, a nie zabrakło wówczas muzyki fortepianowej czy oryginalnych kwartetów, bo przeznaczonych na zespoły jednorodne (kwartet skrzypcowy i wiolonczelowy). Pojawiła się wówczas na playliście także sonata na obój i fortepian.

Tymczasem w audycji "Klasyka wieczorową porą" (05.02), przypadającej dokładnie w 111. rocznicę urodzin kompozytorki, skoncentrowaliśmy się na jej twórczości sonatowej przeznaczonej na skrzypce i fortepian (choć nie zabrakło również utworów z udziałem orkiestry symfonicznej). Wszystko za sprawą płyty, która zaledwie kilkanaście dni wcześniej miała swoją oficjalną premierę. Właściwie nie tyle płyty, co dwupłytowego albumu zawierającego pięć sonat na skrzypce i fortepian Grażyny Bacewicz, albumu wydanego przez Agencję Muzyczną Polskiego Radia, a nagranego przez wybitnych polskich artystów Jakuba Jakowicza (skrzypce) i Bartosza Bednarczyka (fortepian), tworzących znakomity duet. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsze tego typu nagranie w historii fonografii, o którym wykonawcy opowiedzieli osobiście.

Zobacz także

2021-07-31, godz. 18:08 Międzynarodowy Kurs Muzyczny i Śląskie Lato Muzyczne powracają na Opolszczyznę, po przymusowej pauzie Historia Międzynarodowego Kursu Muzycznego rozpoczyna się w 1990 roku w Głuchołazach, a choć rok 2011 przyniósł zmianę - odtąd kurs odbywa się w Opolu… » więcej 2021-07-17, godz. 20:43 Wiolonczelowe święto w sercu Nysy: zbliża się 8. Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa W drugiej połowie lipca (21-29.07) Nysa po raz ósmy stanie się wiolonczelową stolicą Europy! Czym jest Międzynarodowa Akademia Wiolonczelowa i co ją odróżnia… » więcej 2021-07-12, godz. 19:12 Twórczość symfoniczna Witolda Maliszewskiego przywrócona do życia Chociaż muzycy Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera rozpoczęli wakacje, to o ich pracy robi się coraz głośniej i to za sprawą projektu, który był… » więcej 2021-06-25, godz. 21:47 Muzyczne niuanse, dzięki którym Kolegium Muzyki Ewangelickiej stworzyło w Bogacicy muzyczne misterium... Jakie zabiegi muzyczne i jakie niuanse pozwalają zbudować nastrój w utworze? Jak poradzić sobie z warunkami akustycznymi, które nie zawsze są sprzyjające… » więcej 2021-05-24, godz. 14:18 Znany-nieznany Franciszek Lessel i jego koncert fortepianowy Franciszek Lessel to jedna z najbardziej zagadkowych postaci w naszej rodzimej historii muzyki. W jego życiorysie więcej jest domysłów i rozbieżnych poglądów… » więcej 2021-04-19, godz. 20:38 Kameralistyka, która zadziwia i zachwyca: spotkanie z zespołem ACh Duo Harfa i gitara - każdy z tych instrumentów jest interesujący, choć niezbyt często możemy je podziwiać na koncertach. Różnie też bywa ze skojarzeniami… » więcej 2021-04-18, godz. 21:30 "Pan Twardowski" Ludomira Różyckiego - (nie)zapomniana muzyka baletowa w polskim wydaniu W środowej (14.04) audycji "Klasyka wieczorową porą" zapoznaliśmy się z fragmentami baletu "Pan Twardowski" w 9 obrazach. Jest to dzieło Ludomira Różyckiego… » więcej 2021-04-01, godz. 12:37 Muzyczny wymiar Triduum Paschalnego z perspektywy tradycji i pobożności ludowej U progu świętowania, a raczej przeżywania Świąt Wielkanocnych wsłuchiwaliśmy się (31.03) w audycji "Klasyka wieczorową porą" w serię "Lamentacji Jeremiaszowych"… » więcej 2021-03-28, godz. 19:05 Muzyczne wejście w kulminację Wielkiego Tygodnia z "Zapomnianą klasyką" Kompozytorzy różnych epok, szczególnie zaś reprezentanci baroku, zadbali o to, by można było muzycznie nastroić się do głębszego przeżycia świąt wielkanocnych… » więcej 2020-02-06, godz. 15:41 Płytowa gratka w 111. rocznicę urodzin Grażyny Bacewicz Wybitna polska skrzypaczka, która wcale nie gorzej radziła sobie z fortepianem, a w historii muzyki zapisała się przede wszystkim jako kompozytorka, urodziła… » więcej
123
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »